خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

روانگردان «کاپتاگون» در خون تروریست‌های داعش

‎اتاق خبر
یکشنبه 29 مرداد 1396

 

از مواجهه‌ی جهان با تشکیل گروه تروریستی داعش چندانی نمی گذرد، اما هر روز پدیده ای جدید، درباره آن‌ها فاش می‌شود.

حالا فاش شده که ستیزه جویان داعش از ماده‌ی مخدر«کاپتاگون» که به «شجاعت شیمیایی» معروف است برای حفظ روحیه جنگ طلبی خود استفاده می‌کنند.

«کاپتاگون» که نوعی روان‌گردان است، حدود ۵۵ سال پیش کشف و برای ۲۵ سال به منظور درمان  برخی از بیماری‌های روان به کار می‌رفت.

این ماده مخدر که علاوه بر ایجاد بی‌خوابی مصنوعی، مصرف کننده را فعال و شاد نیز نگه می‌دارد به دلیل خاصیت اعتیاد‌آور، از ۳۰ سال پیش تولید و مصرف آن ممنوع شد.

کارشناسان دارویی می‌گویند: مصرف کننده این ماده مخدر در عین بی‌خوابی و بی اشتهایی به نوعی ناامیدی می‌رسد و شروع به بیهوده‌گویی می‌کند، با این حال بسیار پر انرژی و شاد است.

اگر چه تهیه این دارو در کشوری مثل آمریکا به سختی امکان‌پذیر است اما برای مصرف تفریحی درکشورهای ترکیه، اردن، سوریه و لبنان به راحتی قابل دسترس و با قیمت بسیار کمی توسط قاچاقچیان در خیابان‌ها عرضه می شود.

در همین رابطه دو سال پیش مقدار ۲ تن قرص این ماده مخدر و مقادیری کوکایین در بیروت از یک شاهزاده سعودی که قصد قاچاق آن را با هواپیمای شخصی‌اش به ریاض داشت، توقیف و ضبط شده است.

بر اساس گزارشی از جامعه دارویی سعودی، مصرف این ماده مخدر در بین تروریست‌های داعشی سوریه بسیار متداول است.

به طوری که گزارش شده بعد از آزمایش‌هایی که برروی اجساد بمب‌گذاران انتحاری صورت گرفته، قبل از اقدام به خودکشی، شدیدا تحت تاثیر مصرف این دارو بوده‌اند.

مصرف این ماده که در «سلمان عابدی» تروریست حمله «منچستر آرنا» هم دیده شده باعث قرمز شدن چشم‌های معتاد و نگاه‌های گیج وگنگ آن‌ها می‌شود.

دریک جمله می توان گفت، مصرف کننده این ماده مخدر تبدیل به یک ماشین آدم‌کش بی‌رحمی می‌شود که بسیار مورد نیاز گروه‌های تروریستی هم‌ چون داعش است.

چندی پیش در دو مرحله ۶۵۰ هزار از این قرص‌های خطرناک که در محموله‌های آهن‌آلات صنعتی جاسازی شده بودند، توسط پلیس فرانسه کشف و  توقیف شد. این قرص‌های مخدر قرار بود از طریق جمهوری چک و ترکیه به عربستان سعودی برده شوند.

حال به دنبال دست‌یابی پلیس اروپا به این محموله سنگین قرص‌های «کاپتاگون» نگرانی‌ها از این که تروریست‌های داعش اقدام به تشکیل گروه‌های مافیایی برای تامین مواد مخدر مورد مصرف خود در خاک اروپا کرده اند، نیز افزایش یافته است.   

 

مطالب بیشتر

برگزیده

راه پرپیچ وخم بازسازی در سوریه
طرفهای درگیر در مناقشه سوریه می کوشند تا سهم بیشتری از دوران بازسازی این کشور تصاحب کنند
راه پرپیچ وخم بازسازی در سوریه
اختصاصی: زعفران ایران؛ نه به نام ما نه به کام ما
گفتگو با کشاورزان و خرده فروشان قائنات
اختصاصی: زعفران ایران؛ نه به نام ما نه به کام ما
برنامه هفتگی اتاق خبر- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
از قرارگرفتن در لیست تحریم تا نفوذ در عرصه اقتصاد و سیاست
برنامه هفتگی اتاق خبر- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سودان: تلاش نظامیان برای حفظ قدرت
شورای نظامی حاکم بر سودان از قصد خود برای اغاز گفتگو با احزاب سیاسی خبر داد
سودان: تلاش نظامیان برای حفظ قدرت
کلاف سردرگم اقتصاد
گفتگو با دکتر حسن منصور ،اقتصاددان
کلاف سردرگم اقتصاد

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE