خبر فوری
سیاسی, ویدئو خبری

امضاء تمدید توقف تحریم‌ها از سوی ترامپ: کنار آمدن با برجام یا استراتژی موقت؟

شبنم شعبانی
چهارشنبه 30 فروردین 1396

امضاء تمدید توقف اجرای تحریم‌های هسته‌ای ایران از سوی ترامپ: اتفاقی که شاید سه ماه پیش بسیاری چه در ایران و چه در خود آمریکا تصور نمی‌کردند به راحتی یا دست کم بدون کشمکش رخ دهد.

دقیقا سه ماه پیش در نوزدهم ژانویه ۲۰۱۶ هم باراک اوباما در واپسین روز ریاست جمهوری خود، دستور توقف اجرای تحریم‌های ایران را یک بار دیگر امضاء کرده بود.

دستوری که از زمان اجرایی شدن برجام هر چهار ماه به امضاء رییس جمهوری آمریکا رسیده بود و تمدید دوباره آن در آخرین روز حضور اوباما در کاخ سفید، از سوی بسیاری ناشی از نگرانی‌ها از برهم خوردن توافق با روی کار آمدن دونالد ترامپ تعبیر شد.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش توافق هسته‌ای را «بدترین» در نوع خودش خوانده بود و وعده داده بود حتی اگر آن را برهم نزدند، حتما در آن بازنگری خواهد کرد.

هرچند در ماه‌های بعد کوشش بسیاری از رهبران جهان، به ویژه رهبران اروپایی، از موگرینی و مرکل تا می او را قانع کرد تا اعلام کند، توافق هسته‌ای با ایران را محترم خواهد شمرد اما بدبینی‌ها در شکننده دیدن آینده این توافق، هر روز که از حضور ترامپ در کاخ سفید گذشته، افزایش پیدا کرده است.

با زبان تندی که ترامپ و دولتش در طول سه ماهی که بر سر کار هستند، داشته‌اند، بسیاری منتظر بودند تا مانعی بر سر تمدید توقف تحریم‌های هسته‌ای ببینند.

دولت حسن روحانی که در تکاپوی جذب سرمایه خارجی بود شاید بیش از همه در هراس تمدید نشدن این دستور بود چرا که می‌دید، چگونه پیش چشمش سرمایه‌گذاران خارجی یک به یک به دلیل نگرانی درباره رویکرد دولت ترامپ در خصوص توافق هسته‌ای، از حضور در ایران پا پس می‌کشیدند.

نمونه بزرگش غول نفتی توتال که از امضاء قرارداد سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در ایران سرباز زد و آن را منوط به امضاء تمدید لغو تحریم‌ها از سوی ترامپ دانست.

حالا اما رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا خبر امضاء ترامپ پای این دستور را به پل رایان رییس مجلس نمایندگان اعلام کرده و می‌گوید، با اطلاعاتی که ایالات متحده دارد، ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند بوده و از همین رو دونالد ترامپ، تمدید توقف تحریم‌ها را برای سه ماه دیگر تمدید کرده است.

هرچند تیلرسون، به این هم اشاره کرده که ایالات متحده، در حال بررسی دقیق‌تر و ارزیابی ریزتر شرایط اجرای توافق هسته‌ای و توقف تحریم‌های ایران است؛ مساله‌ای تحلیل‌گران تعابیر مختلفی از ان در همین چند ساعت داشته‌اند.

عده‌ای می گویند، ترامپی که امروز سه ماه از ریاست جمهوری‌اش می‌گذرد، با ترامپ مبارزات انتخاباتی تفاوت فاحشی کرده و در مقام عمل متوجه شده است که رویارویی با توافقی جهانی که پشتیبانی کشورهای قدرتمند جهان را دارد، کاری ساده نیست. بنابراین او سر موعد تمدید توقف تحریم‌ها را بدون هیچ تنشی امضاء کرده و وعده بازبینی اساسی رفع تحریم‌های هسته‌ای، تنها برای راضی نگه داشتن طرفدارانی است که از او توقع داشته‌اند با ایران تندتر برخورد کند.

در عین حال برخی دیگر از این می‌گویند که این تحریم سه ماهه می‌تواند، تنها برای پرتلاطم نکردن فضای سیاسی ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باشد.

چنان که دو هفته پیش، باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه از این گفته بود که مساله وضع تحریم‌های تازه غیرهسته‌ای علیه ایران پیش از برگزاری انتخابات ایران مطرح نخواهد شد تا بر نتیجه این انتخابات اثری نگذارد.

شاید تنها باید تا رسیدن دوباره موضع امضاء این دستور صبر کرد که بتوان پاسخ این پرسش را گرفت که آیا ترامپ با توافق هسته‌ای کنار آمده یا برنامه‌ای دیگر برای رویارویی با آن دارد.

مطالب بیشتر

برگزیده

ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
بازداشت‌های شب گذشته در سکوت کامل خبری اتفاق افتاد
ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
گفتگوی اتاق‌خبر با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر سیاسی
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
روز جهانی مقابله با کار کودکان
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
کارشناسان «زبان بدن» از رفتار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ اون در دیدار تاریخی امروز چه برداشتی دارند؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟
«به‌دنبال تشدید بحران آب ایران، ۵۰ میلیون نفر ناگزیر به ترک محل اقامت خود می‌شوند»
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE