خبر فوری
اقتصادی, ویدئو خبری

جایگاه امپراطورگونه روسیه در بازار نفت و آینده توافق کاهش تولید

شبنم شعبانی
سه شنبه 14 آذر 1396

 

آیا به یاد می‌آورید اولین کسی که درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت تا پایان سال آینده میلادی سخن گفت چه کسی بود!؟

این عربستان سعودی یا دیگر تولیدکنندگان نفت خلیج فارس، ونزوئلا و هیچ کدام از اعضاء اوپک نبودند که درباره چنین تصمیم بزرگی صحبت کردند: این اما رییس جمهوری روسیه بود که دو ماه پیش زمانی ملک سلمان، پادشاه سعودی در سفر مسکو بود، پیشنهاد تمدید توافق کاهش تولین نفت را مطرح کرد.

در آن زمان اغلب طرف‌های این توافق دچار تشتت آراء شدند و بسیاری هم در مخالفت با پیشنهاد پوتین تلاش کردند استدلال کنند، با رسیدن به برنامه و اهدافی که ابتدای انعقاد توافق مد نظر بود، ادامه کاهش تولید دیگر ضرورتی ندارد؛ با این حال به نظر می‌رسد، کشوری که درباره ادامه یا توقف توافق تصمیم می‌گیرد، روسیه است و نه هیچ کشور دیگری!

یک منبع موثق ناشناس هم هنگام تصمیم‌گیری درباره آینده توافق در تایید این حقیقت به بلومبرگ گفته بود تصمیم‌گیرنده نهایی مشخصا روسیه بوده و بس!

هرچند که پس از تمدید توافق تا پایان ٢٠١٨ مسکو این چراغ سبز را به کشورهای عضو داده که در صورت در تنگنا قرار گرفتن، امکان خروج از توافق برایشان مهیا باشد.

یکی از عمده‌ترین تهدیدها برای شکسته شدن این توافق بالا رفتن احتمالی و چشمگیر قیمت نفت و فراهم آوردن بستر مناسب استخراج بیش‌تر نفت شیل در آمریکاست.

به همین دلیل این خالد فلیح، وزیر نفت عربستان تاکید کرده که این امکان همچنان روی میز است که به رغم تمدید توافق کاهش تولید، در ابتدای تابستان سال آینده با بازنگری دوباره و ارزیابی بازار اعضاء عرضه نفت خود را افزایش دهند.

کماکان تنها چند کشور معدود از این کاهش عرضه معافند و در این دوره نیچریه و لیبی هم مجبور به کاهش عرضه خود شدند و حالا به نظر می‌رسد، ایران معاف از توافق یکی راضی‌ترین اعضاء است و این کاهش تولید راه را برای تثبیت دوباره جایگاهش در بازار پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای هموار می‌کند.

با این حال و به رغم همسویی امروز مسکو و تهران در این داستان، به نظر می‌رسد، نفت شیل آمریکا همان چشم اسفندیار این رابطه باشد و روسیه هر آن با در خطر دیدن حضور امپراطورگونه خود در دنیای نفت با تقویت این بازار، امکان دارد راهش را در این توافق از ایران جدا کند.

هرچند پیش‌بینی آینده این بازار با توجه به خاورمیانه ناآرام که قلب تپنده تولید نفت جهان است، با هیچ منطقی کار آسانی نیست!

 

مطالب بیشتر

برگزیده

اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
رد چکمه‌های ارتشیان پوتین عمیق‌تر از همیشه در شمال آفریقا!
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
بررسی کاهش صادرات نفت
گفتگو با بهزاد احمدی نیا، خبرنگار حوضه نفت وانرزی
بررسی کاهش صادرات نفت
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟
اقدامات مداخله جویانه تهران در جنگ های نیابتی منطقه و توسعه برنامه موشک های بالیستیک
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE