خبر فوری
سیاسی, بین المللی, ویدئو خبری

«طرح واشنگتن برای افزایش فشار بر تهران»

آناهیتا بابائی
سه شنبه 21 شهریور 1396

 

دونالد ترامپ در حال بررسی استراتژی است که پاسخی سخت‌گیرانه‌تر در قبال رفتار تهران خواهد بود. 
پیش نویس این طرح توسط رکس تیلرسون، وزیر خارجه، ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع، «مک‌مستر» مشاور امنیت ملی و مقامات دیگر به ترامپ ارائه شده‌است. «خبرگزاری رویترز» در گزارشی اختصاصی به نقل از شش مقام دولتی سابق و کنونی آمریکا، از مطرح شدن این پیش نویس در جلسه‌ی روز جمعه‌ی شورای امنیت ملی خبر داد. 

این در حالی‌است که کاخ سفید در این مورد اظهار نظر نکرده‌است و گفته‌شده جزییات این طرح تا پایان ماه جاری میلادی عمومی می‌شود.

استراتژی که پاسخی تهاجمی به نیرو‌های ایران، نمایندگان شیعه‌ی او در سوریه و عراق و حمایت از گروه‌های شبه‌‌نظامی خواهد بود.  

ترامپ در قبال ایران، رویه‌ای متفاوت از پیشینیان خود مخصوصا اوباما در پیش گرفته‌است. به گفته‌ی یک مقام ارشد واشنگتن، به عنوان رییس جمهور از ترامپ انتظار می‌رود تصمیمات کلیدی را شخصا اتخاذ کند اما او بیشتر تمایل دارد کار‌ها را به فرماندهان، دیپلمات‌ها و دیگر مقامات واگذار کند.

محدود سازی فعالیت‌های موشکی، طیف وسیعی از فعالیت‌های توسعه طلبانه‌ی ایران در منطقه به خصوص سوریه، لبنان و یمن، هدف قرار دادن فعالیت‌های سایبری ایران، و برنامه‌ی هسته‌ای از مواردی هستند که در این طرح‌ مطرح‌ شده‌است.  

از دیگر موارد این پیش نویس، برخورد سخت‌گیرانه تر با ارسال محموله‌های سلاح ایران برای شبه ‌نظامیان در یمن، فلسطین و صحرای سینا است.

این طرح برخورد‌های ناو‌های آمریکایی و قایق‌های سپاه در خلیج فارس را هم شامل می‌شود و منابع به رویترز گفته‌اند واشنگتن به دنبال برخورد سریع و محکم‌تر در این مورد است. 

این پیش‌نویس برجام  را هم از یاد نبرده و قصد دارد در صورت تخلف تهران تحریم‌های اقتصادی بیشتری را اعمال کند. 

این طرح شامل فعالیت‌های نظامی آمریکا در سوریه و عراق نمی‌شود. چرا که به عقیده‌ی مشاوران امنیت ملی ترامپ موجب پیچیدگی بیشتر مبارزه با داعش خواهد‌شد. یک مقام سابق ایالات متحده‌‌ گفته‌است فعالیت‌های گروه‌های نظامی تحت حمایت ایران نظیر حزب‌الله، در مبارزه با داعش «بسیار مفید» بوده‌‌است.

مواضع ترامپ در قبال برجام برای سیاستمداران به معضلی تبدیل شده‌است. بیشتر مشاوران امنیتی او خواهان ماندگاری آمریکا در برجام هستند.

یک مقام ارشد واشنگتن می‌گوید: «مسئله‌ی اصلی برای ما ترک نشدن برجام توسط رییس‌جمهور است. ولی او با حمایت «نیکی هیلی» احساسی قوی نسبت به رفتار سخت‌گیرانه‌تر با تهران دارد.»
یک مقام دیگر کاخ‌سفید به رویترز گفته‌ اغلب این استراتژی‌ها سعی در حفظ برجام دارند، و درعین‌‌حال مسائل دیگر را هم مطح کرده‌است.

تا کنون کاخ سفید اظهار نظر رسمی در این مورد نکرده‌است. 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

زنگ خطر خاموشی سراسری
رضا اردکانیان، وزیر نیرو: شبکه برق کشور دچار فروپاشی شده
زنگ خطر خاموشی سراسری
«ایران از سوریه برود با اسد کاری نداریم»
«متحدان واشنگتن از بیشتر کردن فشار اقتصادی بر ایران حمایت کنن»
«ایران از سوریه برود با اسد کاری نداریم»
تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج
به گفته سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این نفتکش متعلق به عراق بوده.
تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج
براز جان: «آب برای آشامیدن هم نیست»
شورای عالی استان بوشهر:هفتاد درصد جوان بیکار دارد و بی آبی نزدیک به یک ماه است که در دشستان دیده شده
براز جان: «آب برای آشامیدن هم نیست»
بحران کمبود معلم در ایران
مدارس به معلمان بیشتری نیاز دارند
بحران کمبود معلم در ایران

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE