خبر فوری
جامعه

ابتکار در واکنش به اعتراضات اهواز: عامدانه برای انکار دستاوردهای سازمان تلاش می‌کنند

ابتکار در واکنش به اعتراضات اهواز: عامدانه برای انکار دستاوردهای سازمان تلاش می‌کنند
من و تو
چهارشنبه 27 بهمن 1395
  • آلودگی هوای خوزستان سلامت مردم را سال‌هاست به خطر انداخته.
  • دولتی‌ها معتقدند اعتراضاتی که در اهواز به آلودگی هوا برپا شده عامدانه و جهت‌دار است.
  • پروانه مافی نماینده مجلس: کوزه‌ صبر مردم خوزستان را لبریز نکنیم.
  • سابقه نشان داده حکومت در اعتراضات مشابه، با معترضین برخوردهای شدیدی کرده.

 

 

اعتراض در اهواز به آلودگی هوای این شهر وارد سومین روز خود شده است، با این حال رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست گفته عده‌ای «عامدانه» برای انکار دستاوردهای سازمان محیط زیست تلاش می کنند.

معصومه ابتکار، در ارتباط با احیای تالاب‌های استان خوزستان گفته کارهای خوبی انجام گرفته است، اما متاسفانه تلاش عامدانه‌ای برای انکار این دستاوردها وجود دارد،ولی خوشبختانه این دستاوردها به طرق مختلف قابل سنجش است و تصاویر ماهواره‌ای و زمینی هم موجود است و سازمان حفاظت محیط‌زیست هم بر اینکه برای احیای تالاب‌ها گام‌های موثری برداشته شده که نتیجه داده است، تاکید دارد».

ابتکار در گفتگو با ایلنا با اشاره به موضوع احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد: «در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت شاهد مصوبه تکمیل اعتبارات مربوط به ستاد احیای دریاچه ارومیه بودیم که حدود ۸۰۰ میلیارد تومان در دولت برای این کار تصویب شد که این بخش دوم تخصیص‌های مربوط به ستاد احیای دریاچه ارومیه بود».

تجمعات اعتراضی اهوازی‌ها که از سه روز پیش آغاز شد تنها علیه سازمان محیط زیست نبود. آنها به مشکلات معیشتی و بحران بیکاری، طرح انتقال آب رود کارون و قطع برق نیز معترض بودند و با در دست داشتن بنر و پلاکاردهایی با مضامین اعتراضی در مقابل استانداری و خیابان‌های اطراف آن دست به تجمع زدند و علیه دولت، وزارت کار و مسئولان سازمان محیط زیست شعار دادند.

در مقابل پروانه مافی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به اینکه «بعید می‌دانم فرد منصفی پیدا شود و ادعا کند که داده‌ها و ستانده‌های سیستم از اهالیِ خوزستان، برابر بوده است» هشدار داده، «کوزه‌ صبر مردم خوزستان را لبریز نکنیم».

او در گفتگو با ایلنا درباره مشکلات اخیر خوزستان و بحران قطعی آب و برق مردم این منطقه گفت: «معتقدم به مسائل خوزستان از دو بعد متفاوت اما مکمل باید نگریست. بعد نخست، پدیده‌های اولیه مانند گرد و غبار، خشکی تالاب‌ها، بحران های زیست محیطی ناشی از سد سازی، قطع آب و برق و مواردی از این دست هستند که همگی ملموس، روشن و قابل مشاهده توسط عموم مردم‌اند».

نماینده مردم تهران ادامه داد:‌ بعد دوم، اثرات تبعی ناشی از وقوع پدیده‌های اولیه است که متأسفانه به دلیل ناملموس و غیر قابل مشاهده بودن، زمانی متوجه آنها می‌شویم که بحران رخ داده و شرایط مدیریت آن صرفا به پس از وقوع بحران معطوف می شود. ابعاد اولیه و ثانویه این مسائل چنانچه به عنوان یک مجموعه و یک کل در هم تنیده دیده نشود، خروجی اقدامات مدیریتی جهت حل و فصل آن‌ها، کارایی لازم را نخواهد داشت.

او تاکید کرده «اهالی خوزستان در زمان جنگ، صف اول دفاع از تمامیت ارضی کشور را تشکیل دادند. درآمد اصلی کشور در حوزه نفت را تأمین کرده‌اند. خاک حاصلخیز خود را در جهت رشد بخش کشاورزی به کار بسته‌اند و بنادر خود را جهت مبادله کالا با سایر کشورها به فعالترین بنادر کشور تبدیل کرده‌اند. با این وجود و در قبال این همه آورده، گردوغبار دائمی، خشک‌شدن تالاب‌ها، مسائل زیست محیطی دیگر و این اواخر هم قطعی سراسری آب و برق را به عنوان ستاده از سیستم دریافت کرده‌اند».

در دولت احمدی‌نژاد نیز مردم خوزستان با مشکلاتی چون ریزگردها، بحران آب آشامیدنی، نبود شغل و مسکن، بیکاری و آلودگی هوا روبه رو بودند، اما هرگز اجازه برگزاری تجمعات اعتراضی نداشتند. به نظر می‌رسد نهادهای امنیتی ترجیح داده‌اند در دولت روحانی با این قبیل اعتراضات حداقل در واپسین ماه‌های منتهی به انتخابات برخورد نکنند.

گرچه در گذشته تجمعات مردمی در مواردی اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه، اعتراض به انتقال آب زاینده رود به یزد، تجمع معلمان و فرهنگیان و اعتراض به وضعیت معیشتی و ده‌ها تجمع کارگری و صنفی با سرکوب و برخوردهای شدید انتظامی روبه رو ‌شده، اما آنطور که از شواهد پیداست، در مورد اعتراضات چند روز اخیر در اهواز حکومت نیز علیه دولت به نوعی موج سواری متوسل شده و خبرگزاری‌ های نزدیک به محافظه‌کاران از جمله فارس و تسنیم سعی در بهره‌برداری جناحی از این ماجرا دارند.

این که حکومت در برابر اعتراضات مردم عقب‌نشینی کرده یا از پتانسیل اعتراضی قصد بهره‎بردای سیاسی و جناحی دارد، نیازمند به کارشناسی بیشتر برای تحلیل است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

برجام بدون آمریکا: خروج شرکت های اروپایی ادامه دارد
به نظر می رسد، بهای گران این سیاست گذاری های نادرست و جولان دهی های منطقه ای را مردم می پردازند
برجام بدون آمریکا: خروج شرکت های اروپایی ادامه دارد
زیباکلام: بازنشستگی‌ام احتمالا به‌خاطر صحبت‌هایم درباره علوم انسانی اسلامی بوده
علوم انسانی اسلامی یک وهم است. که از ما خواسته اسراییل را نابود کنیم که خود را مسوول می‌دانیم؟ و ...
زیباکلام: بازنشستگی‌ام احتمالا به‌خاطر صحبت‌هایم درباره علوم انسانی اسلامی بوده
برنامه هفتگی اتاق خبر - بیست و یکم اردی‌بهشت
صحبت‌های شاهزاده رضا پهلوی درباره وضعیت کنونی ایران
برنامه هفتگی اتاق خبر - بیست و یکم اردی‌بهشت

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE