خبر فوری
بین المللی

نفت‌کش آسیب دیده ایران وارد آب‌های ژاپن شد

نفت‌کش آسیب دیده ایران وارد آب‌های ژاپن شد
‎
جمعه 22 دی 1396
  • نفت‌کش آسیب دیده ایرانی بر اثر وزش بادهای شدید وارد منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن شده است.
  • به گفته سخنگوی گارد ساحلی ژاپن، مقامات چینی پیشنهاد امدادرسانی را رد کرده‌اند.
  • سرنوشت خدمه این نفت کش، شامل ۳۰ ایرانی و ۲ بنگلادشی هنوز مشخص نیست.

سخنگوی گارد ساحلی ژاپن روز جمعه ۱۲ ژانویه اعلام کرده است که نفت‌کش آسیب دیده ایرانی که در سواحل چین در حال سوختن است، بر اثر وزش بادهای شدید  وارد منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن شده است.

کشتی نفت‌کش سانچی از شنبه گذشته (حدود یک هفته پیش)، پس از برخورد با یک کشتی باری چینی در حال سوختن است. این کشتی از عصر پنج‌شنبه ۱۱ ژانویه به ۳۰۰ کیلومتری شمال غرب جزیره آمامی اوشیمای در ژاپن رسیده است.

آمامی اوشیمای یکی از شمالی‌ترین جزایر در اوکیناوای ژاپن  است.

تانکر سانچی در هنگان حادثه حامل یک میلیون بشکه از نوعی نفت خام بسیار سبک قابل اشتعال بوده است. این کشتی به سوی کره جنوبی در حرکت بود.

به گفته سخنگوی گارد ساحلی ژاپن، مقامات چینی پیشنهاد امدادرسانی را رد کرده‌اند و گفته‌اند اگر نیاز به کمک داشته باشند آن را اعلام می‌کنند.

گارد ساحلی برای بررسی وضعیت این تانکر قایق‌های گشت‌زنی و هواپیما ارسال کرده است. به گفته  تلوزیون دولتی چین این تانکر خدود ۴۰ کیلومتر را در دو روز گذشته طی کرده است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران نیز از آغاز عملیات اطفای حریق نفتکش «سانچی» از بامداد امروز خبر داده و گفته: «عملیات اصلی مهار آتش امروز با حضور تیم تجسس نجات این سازمان و آتش خوارهای ژاپنی انجام می‌شود.»

به گفته هادی حق شناس، عملیات اصلی با حضور دومین یدک‌کش آتشخوار ژاپن در محل حادثه و همکاری چینی‌ها امروز (جمعه) انجام می‌شود و تیم تجسس سازمان بنادر و دریانوردی تلاش خواهد کرد امروز وارد نفتکش شود.

او همچنین درباره ورود نفتکش «سانچی» به آب‌های ژاپن هم توضیح داد: «اگر کشتی موتور نداشته باشد طبیعتا با وزش باد حرکت می کند. اما اینگونه نیست که وارد آب‌های ژاپن شده باشد بلکه به سمت جزیره اوکیناوا ژاپن یعنی به سمت جنوب شرقی حرکت کرد.»

حدود ۱۴ کشتی امداد و نجات در تلاش هستند آتش سوزی را مهار کنند و خدمه گمشده تانکر را پیدا کنند.

در هنگام برخورد سانچی با کشتی باربری ۳۲ دریانور و خدمه در آن حضور داشتند. روز دوشنبه جسد یک نفر که گمان می‌رود برای این کشتی بوده یافت شد . این جسد برای شناسایی به شانگهای فرستاده شد اما سرنوشت خدمه این نفت کش، شامل ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی هنوز مشخص نیست.

فاطمه معتمدآریا، هنرمند و بازیگر ایرانی در واکنش به حادثه‌ای که برای کشتی و خدمه ایرانی آن رخ داده  از مسئولان کشور درخواست کرد اجازه ندهند فاجعه‌ای دیگر، آتش دیگری بر جان و دل مردم ایران بزند.

معتمدآریا در نوشته است: «حدود یک هفته است که دریانوردان از جان گذشته ایرانی در میان شعله‌های آتش محبوس شده‌اند؛ به عنوان سفیر مهر جامعه دریانوردان ایرانی همراه با خانواده نگران آنان از همه مسئولان می‌خواهم که اجازه ندهند فاجعه‌ای دیگر،آتش دیگری بر جان و دل مردم ایران بزند. این زلزله نیست، آتشی است که برای فرو نشاندنش لحظه‌ها را باید شمرد.»

مطالب بیشتر

برگزیده

واردات خودرو: دایره رانت، فساد و مافیا
وزیر صنعت و معدن در تویتی از دستگیری یک نفر که « م آ » در خوزستان معرفی شده خبر داده
واردات خودرو: دایره رانت، فساد و مافیا
کارت‌های شناور طرح ترافیک
ده هزار کارت، اما ۳۰ هزار ماشین
کارت‌های شناور طرح ترافیک
گفتگو با دکتر مجید محمدی درباره ادعای ترامپ
ترامپ می‌گوید از زمان خروج آمریکا از برجام، اعتراض شهروندان در ایران افزایش یافته. دکتر مجید محمدی
گفتگو با دکتر مجید محمدی درباره ادعای ترامپ
سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان
تابستان و سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان و حتی مردان در گفتگو با مسیح علینژاد.
سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان
«خطر فرونشست در مناطق مختلف پایتخت بیش از پیش جدی شده»
گفت‌وگو با نیک آهنگ کوثر، خبرنگار حوزه آب
«خطر فرونشست در مناطق مختلف پایتخت بیش از پیش جدی شده»

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE