خبر فوری
سیاسی

گزارش: مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برگزار شد

گزارش: مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برگزار شد
من و تو
سه شنبه 21 دی 1395
  • هزاران نفر از حامیان هاشمی در مراسم تدفین او در حمایت از سید محمد خاتمی و میرحسین موسوی شعار دادند.
  • در مراسم اکثر مقامات دولتی و نظامی حضور داشتند، از جمله فرماندهان و مقامات عالی‎رتبه‎ی سپاه.
  • مهدی هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی برای سومین روز متوالی از زندان اوین مرخصی داشت.

 

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی صبح امروز از دانشگاه تهران امروز سه‎شنبه ۲۱دی ماه با حضور هزاران نفر از مردم برگزار شد.

 

 

صدها نفر از دوست‌داران رئیس‌جمهور سابق ایران از ساعت‌های بامدادی خود را به دانشگاه تهران رساندند، جایی که هاشمی‌رفسنجانی آخرین بار ۲۶تیر ماه ۱۳۸۸در آن سخنرانی کرد و از همان زمان رسماً سفره‎ی خود با آیت‌الله خامنه‌ای را جدا و با او زاویه گرفت و انزوا پیشه کرد.

بعد از بحث و اختلاف نظر درباره‎ی محل دفن هاشمی، منزل ابدی او نه مشهد در جوار امام هشتم و نه در قم در حرم دختر هفتمین امام شیعیان انتخاب شد، او را در کنار آیت‌الله خمینی و پسرش احمد در جنوب تهران در آرامگاهی دفن شد که بیش از دو دهه است ساخت و ساز آن آغاز شده اما هنوز تمام نشده است.

آیت‌الله خمینی می‌گفت، «هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است». حالا هر دوی آنها در کنار هم آرمیده‌اند و هزاران نفری که خود را از دانشگاه‎ تهران به مرقد و بارگاه آیت‌الله خمینی رسانده‌اند که هاشمی را تشییع کنند، از خود می‌پرسند: «فردا چه می‎شود؟».

بسیاری از شخصیت‌های لشکری و کشوری که در ۴۸ ساعت گذشته برای عرض تسلیت به خانواده‎ی هاشمی حضوراً به حسینیه جماران رفتند، امروز هم در آئین وداع و مراسم تدفین حاضر شدند.

قابل پیش‎بینی بود که درگذشت هاشمی بار دیگر زخم کهنه‎ی برجای مانده از اعتراضات ۸۸ را باز می‌کند. کلید این ماجرا شب قبل از مراسم زده شد، آن وقتی که نهادهای امنیتی به سیدمحمد خاتمی پیغام دادند که حد و مرزش برای حضور در مراسم سوگواری آیت‌الله هاشمی بیشتر از حسینیه‎ی جماران نیست.

گروه کثیری از حامیان خاتمی، در مراسم امروز عکس‌ها و پوسترهای او را به دست داشتند و شعار می‌دادند: «خاتمی، خاتمی، تسلیت، تسلیت».

اما این همه‎ی شعارهایی نبود که امروز اکثریت جمعیت سر دادند. در روزی که شاید بزرگترین مراسم ارتحال، پس از درگذشت آیت‌الله خمینی بود، فرصت شد تا جمعیتی که اکثر آنها معترضین بودند، فریاد «یا حسین، میرحسین» سر دهند، آنقدر بلند و واضح تا صدا و سیما را مجبور کنند، برای سانسور صدای جمعیت، دست به دامن پخشِ مارشِ عزا شود.

در آغاز این مراسم پیام آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت درگذشت هاشمی‌رفسنجانی در دانشگاه تهران قرائت شد. پیامی که بازهم اعتراض حامیان هاشمی را به خاطر  به کار نبردن پیشوند «آیت‌ الله» برانگیخت.

بیت هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، صادق آملی لاریجانی با برادرش علیلاریجانی، ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق، عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای عراق، هیات دولت و وزراء، بسیاری نمایندگان فعلی و سابق مجلس و فرماندهان ارتش در این مراسم حضور داشتند.

اما تشییع آیت‌الله مهمانان ویژه‌ای هم داشت، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، باقری، رحیم صفوی و دهقان و قالیباف و خیلی دیگر از سپاهی‌ها که تا دیروز به اصطلاح سایه‎ی آیت‌الله را با تیر می‌زدند، امروز در مراسم او سوگوار بودند.

برای سومین روز متوالی مهدی هاشمی از اوین مرخصی داشت و دوش به دوش دیگر برادران و خواهرانش در کنار مادر در مراسم حضور داشت.

جمعیت که بیشتر شد، جنس شعارها هم عوض شد، منتقدان حکومت شعار می‌دادند: «روحانی، خاتمی، تسلیت، تسلیت» و هاشمی هاشمی راهت ادامه دارد.

حامیان رهبر جمهوری اسلامی اما شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، خامنه‌ای رهبر صاحب عزاست امروز» و «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، جمهوری اسلامی صاحب عزاست امروز».

آیت‌الله خامنه‌ای حدود ساعت ۱۰صبح جهت اقامه نماز بر پیکر هاشمی رفسنجانی وارد دانشگاه تهران شدند و نماز خواند و رفت. ساعاتی بعد خودروی حامل پیکر آیت‌الله با اسکورت به آرامگاه آیت‌الله خمینی رسید.

 

از شب قبل بخش عمده تدارکات مهیا بود و جمعیت زیادی هم با مترو در روزی که رایگان اعلام شده بود، خود را به آنجا رسانده بودند.

مراسم مصدوم هم داشت. خبر رسید که آیت‌الله حسن صانعی، مرجع مغضوب حکومت هم در مراسم حاضر بوده، اما حالش نامساعد شده و او را از بین جمعیت خارج کردند. حال جسمی امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران هم نامساعد شده و هاشمی وزیر بهداشت بر بالینش حاضر شده است.

مردم اعتراض زیادی به صدا و سیما داشتند، آنها می‌گویند آنطور که باید اخبار را پوشش نداده است.

با همه این کش و قوس‌ها و حواشی علی اکبر هاشمی رفسنجانی ظهر ۱۹دی ماه ۱۳۹۵ پس از سال‌ها حضور در صحنه‏ ی سیاسی ایران در سن ۸۲ سالگی چراغ عمرش خاموش شد و امروز در جوار کسانی که سالیان سال همدوش‎شان بود، دفن گردید.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

برجام بدون آمریکا: خروج شرکت های اروپایی ادامه دارد
به نظر می رسد، بهای گران این سیاست گذاری های نادرست و جولان دهی های منطقه ای را مردم می پردازند
برجام بدون آمریکا: خروج شرکت های اروپایی ادامه دارد
زیباکلام: بازنشستگی‌ام احتمالا به‌خاطر صحبت‌هایم درباره علوم انسانی اسلامی بوده
علوم انسانی اسلامی یک وهم است. که از ما خواسته اسراییل را نابود کنیم که خود را مسوول می‌دانیم؟ و ...
زیباکلام: بازنشستگی‌ام احتمالا به‌خاطر صحبت‌هایم درباره علوم انسانی اسلامی بوده
برنامه هفتگی اتاق خبر - بیست و یکم اردی‌بهشت
صحبت‌های شاهزاده رضا پهلوی درباره وضعیت کنونی ایران
برنامه هفتگی اتاق خبر - بیست و یکم اردی‌بهشت

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE