خبر فوری
جامعه, ویدئو خبری

آمار کشته‌شدگان زلزله غرب رو به افزایش است

‎
دوشنبه 22 آبان 1396
  • شب گذشته زلزله‌ای به بزرگی هفت و سه دهم بخش‌های وسیعی از شمال شرقی عراق و غرب ایران را لرزاند.
  • بر اساس آخرین آمارها تعداد کشته‌ها از مرز ۴۰۰ نفر گذشته است.
  • بیشترین کشته‌ها در سرپل ذهاب و بعد قصر شیرین بوده‌اند.

 

شب گذشته زلزله‌ای به بزرگی هفت و سه دهم ریشتر بخش‌های وسیعی از شمال شرقی عراق و غرب ایران را لرزاند. این حادثه تاکنون بیش از ۴۰۰ تن کشته و نزدیک به ۷ هزارتن مصدوم داشته است.‌

علی مرادی، رییس مرکز لرزه‌نگاری نزدیکترین شهر ایران به محور زمین لرزه را شهر ازگل کرمانشاه اعلام کرده است. مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا اعلام کرده که مرکز زلزله شب گذشته در جنوب شهر حلبچه بوده است. عمق زلزله ۳۳/۹ کیلومتری از سطح زمین اعلام شد.

مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، به خبرگزاری ایسنا گفته: «این زلزله در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه یکشنبه ۲۱ آبان ماه در ۳۰ کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب و ۳۲ کیلومتری جنوب غرب حلبچه رخ داده است. این زلزله را حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق و در هر دو پایتخت احساس کردند.»

بر اساس آخرین آمارها تعداد کشته‌ها در ایران به نقل از شبکه خبر ۳۴۲ نفر کشته شده‌اند و نزدیک به ۶ هزار نفر مجروح شده‌اند. بیشترین کشته‌ها در سرپل ذهاب و بعد قصر شیرین بوده‌اند. سرپل ذهاب به کانون زلزله نزدیک‌ بوده است.

پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار کشته‌شدگان را در شهرستان سرپل ذهاب ۲۴۱، قصر شیرین ۲۸ نفر، اسلام آباد غرب ۲۲، کرمانشاه ۱۸، ثلاث باباجانی ۱۵، ثلاث ۱۵ نفر و جانرود سه نفر جان باخته اند.

هزاران نفر نیز به دنبال زلزله، خانه‌های خود را ترک کرد‌ه‌اند.

به گفته نماینده سرپل ذهاب، بعضی از بیماران و پرسنل تنها بیمارستان شهر زیر آوار مدفون شده‌اند.

فرهاد تجری گفته: «سرپل ذهاب یک بیمارستان دارد که آن هم در این حادثه تخریب شده است. بیماران و پرسنل این بیمارستان در زیر آوار ساختمان مدفون شده و امکان ارائه خدمات از جانب این مرکز وجود ندارد.»

به گفته تجری، به دلیل نبود امکانات و همچنین امکانات پایین در جاده‌های این منطقه امکان امدادرسانی به سختی وجود دارد و به همین خاطر مردم در حال امدادرسانی هستند.

رئیس‌جمهوری ایران با وزرا و دستگاه‌های امدادرسانی کشور جلسه ویژه‌ای برگزار کرده است و آیت‌الله  خامنه‌ای، دستور داده است تا به وضعیت مناطق تحت تاثیر قرار گرفته به سرعت رسیدگی شود.
عباس آخوندی، وزیر راه وشهرسازی ایران گفته تمام راه‌های اصلی برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان منطقه ازگله کرمانشاه باز است و امداد رسانی‌ها ادامه دارد.

پیرحسین کولیوند سرپرست سازمان اورژانس هم گفته بود: «این زلزله بیشترین خسارات را در قصر شیرین ایجاد کرده و در حال حاضر تعدادی آمبولانس و اتوبوس آمبولانس در حال حرکت به سمت منطقه هستند. همچنین بالگردها را هم آماده کرده‌ایم تا اول صبح بتوانند پرواز کنند و خدمات لازم را با کیفیت بهتری ارائه بدهیم.»

به گفته کولیوند هماهنگی‌هایی با سپاه و ارتش انجام شده تا به وسیله بالگرد بعد از روشنایی هوا امدادرسانی شود و به وسیله یک هواپیما مصدومان وخیم به تهران منتقل شوند. عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور ایران نیز از نیروهای سپاه و ارتش خواسته تا هر چه سریع‌تر اقدام به ایجاد بیمارستان صحرایی و آواربرداری در مناطق زلزله‌زده کنند.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

زنگ خطر خاموشی سراسری
رضا اردکانیان، وزیر نیرو: شبکه برق کشور دچار فروپاشی شده
زنگ خطر خاموشی سراسری
«ایران از سوریه برود با اسد کاری نداریم»
«متحدان واشنگتن از بیشتر کردن فشار اقتصادی بر ایران حمایت کنن»
«ایران از سوریه برود با اسد کاری نداریم»
تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج
به گفته سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این نفتکش متعلق به عراق بوده.
تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج
براز جان: «آب برای آشامیدن هم نیست»
شورای عالی استان بوشهر:هفتاد درصد جوان بیکار دارد و بی آبی نزدیک به یک ماه است که در دشستان دیده شده
براز جان: «آب برای آشامیدن هم نیست»
بحران کمبود معلم در ایران
مدارس به معلمان بیشتری نیاز دارند
بحران کمبود معلم در ایران

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE