خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

«بوسه مرگ»: انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم

نجمه مظلومی
سه شنبه 14 آذر 1396

 

دونالد ترامپ در پی فشارهای عمومی و همچنین تلاش رهبران جهان برای منصرف کردنش از این تصمیم، آخرین مهلت روز دوشنبه برای امضای سند انتقال سفارت امریکا از تل آویو را در حالی رد کرد که کاخ سفید اعلام کرده رییس جمهور به زودی تصمیم نهایی خودش را اعلام می کند.

خبرگزاری های رسمی اما علاوه بر تصمیم به تعویق انداختن انتقال سفارت امریکا٬ توسط دونالد ترامپ، اعلام کرده اند که او به جای انتقال سفارت٬ امکان دارد اورشلیم را به عنوان پایتخت رسمی اسرائیل به رسمیت بشناسد.

این تصمیم کاخ سفید، از جانب بسیاری از رهبران جهان «اشتباهی تاریخی» عنوان داده شده و حتی واکنش های فرامنطقه ای را هم به دنبال داشته.

امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه از این تصمیم همتای آمریکایی اش ابراز نگرانی کرده و گفته هرگونه تصمیمی درباره این منطقه٬ باید در چارچوب مذاکرات بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها باشد. پیش تر هم رهبران کشورهای عضو اتحادیه عرب از جمله ملک سلمان و همچنین رجب طیب اردوغان به دونالد ترامپ٬ برای عملی کردن این تصمیم هشدار داده بودند.

با وجود اینکه اسرائیل همواره اورشلیم را به عنوان پایتخت غیررسمی خود اعلام کرده بود، این امر هیچ گاه توسط جامعه بین الملل به رسمیت شناخته نشده بود و تمام کشورها، حتی نزدیک ترین متحد او ایالات متحده هم سفارت های خود را در تل آویو گذاشته بودند.  

اورشلیم از جانب طرفداران سه مذهب اسلام٬ یهودیت و مسیحیت وطن خود خوانده شناخته می شود و کوچک ترین حرکتی در این منطقه می تواند باعث ایجاد تنش های گسترده شود.

طبق معاهده صلح امضا شده بین اسرائیل و فلسطین، قرار شده بود که هرگونه تصمیم منطقه ای مابین دو گروه، پیش تر به بحث گذاشته شود.

حال با وجود فشارهای بین المللی و هشدار به دونالد ترامپ درباره ی تاثیرات مخرب تصمیمش بر فرآیند صلح در اسرائیل باید دید کاخ سفید چه تصمیمی خواهد گرفت.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
ادامه جنجال‌های اخیر محمود احمدی نژاد و نزدیکان او
احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
رفع حصر رهبران جنبش سبز؛ از وعده تا عمل
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
سوئد میان کره شمالی و آمریکا میانجیگری خواهد کرد؟
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین، کاهش گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE