خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

تشدید حملات هوایی ائتلاف به مواضع حوثی‌های یمن

‎
چهارشنبه 15 آذر 1396
  • مواضع حوثی های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، طی دو روز گذشته بارها توسط جنگنده های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بمباران شده است.
  • هوادارن علی عبدالله صالح؛ رئیس جمهور اسبق این کشور، سه روز بعد از قتل او، به خونخواهی، علیه انصارالله اعلام جنگ کرده اند.
  • ارتش یمن، وفادار به رئیس جمهور در تبعید این کشور نیز استان صعده متعلق به حوثی را بمباران زمینی کرد.
  • هزاران نفر از هواداران انصارالله وابسته به حوثی های شیعه در صنعا راهپیمایی کردند.

 

از پس حمله جنگندههای نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به صنعا پایتخت یمن و بمباران مواضع حوثیها در جنوب این کشور مناطق مسکونی مورد اثابت و تعدادی از ساکنین کشته و زخمی شدند.  

جنگندههای نیروهای ائتلاف صبح امروز نیز مواضع حوثیها در منطقه «هاملی» را در این کشور بمباران کردند.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی سعودی به نقل از ارتش یمن خبر از بمباران انبار متعلق به حوثیها در استان «صعده» را هم داده است.

بدنبال قتل علی عبدالله صالح رئیس جمهور اسبق یمن بدست حوثیها حالا درگیری بین نیروهای وفادار او که تا قبل از آن از متحدان حوثیها بودند با اقلیت شیعه شبه نظامی حوثی از یک سو و ارتش تحت هدایت عبد رَبُّه منصور هادی؛ رئیس جمهور در تبعید، صنعا؛ پایتخت، به جبهه جنگهای زمینی نیروهای ائتلاف تبدیل شده است.

یمن، بعد از عراق و سوریه، سومین جبهه جنگهای نیابتی ایران و عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه است.

از دو سال پیش بدنبال حملات نیروهای ائتلاف به یمن در پشتیبانی از دولت عبد ربه منصور هادی و در مقابله با نیروهای شیعه حوثی انصارالله بیش از ده هزار نفر در این کشور کشته شده اند.

سازمان های مدافع حقوق بشر خبر از ابتلاء بیش از هشتصد هزار نفر به بیماری وبا در این کشور را داده اند. عارضه ایی که بعلت محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور از سوی نیروهای ائتلاف امکان ارسال دارو یا کمک های پزشکی برای درمان آن مقدور نیست و روزانه ده ها نفر را به بستر خاموش مرگ میکشاند.

گروه انصارالله حوثی نیز در حرکاتی تلافی جویانه اقدام به شلیک موشکهای میان برد به مواضعی در ریاض و ابوظبی کرده است. موشک شلیک شده به فرودگاه ریاض با استفاده از سیستم فوق پیشرفته ضد موشکی ساخت آمریکای سعودیها قبل از اثابت به هدف در هوا از بین رفت. این موشک ساخت ایران - حامی و مدافع اصلی حوثی های شیعه - شناسای شد. دفاعی که همواره از سوی مسئولین جمهوری اسلامی ایران کتمان شده است.  

دومین موشک که خبر شلیک آن رسانه ایی شد از قول یکی از فرماندههان نیروهای شبه نظامی حوثی از نوع کروز اعلام شد. این موشک به سوی نیروگاه هستهایی بیست و پنچ میلیارد دلاری «البراکه» ابوظبی شلیک شد. خبرگزاری رسمی امارات در تویتی خبر هر گونه آسیبی به این نیروگاه اتمی را تکذیب کرد.

تنشها از پس قتل علی عبدالله صالح به افزایش جنگهای خیابانی انجامیده است. نیروهای هوادار صالح تهدید به انتقام  از نیروهای انصارالله کردهاند و حملات هوایی نیروهای ائتلاف و توپخانه ارتش وفادار به رئیس جمهور در تبعید؛ هادی، نیز از زمین و هوا  شهر را به ویرانی کشانده اند.

اما اوضاع به نفع کدام گروه در حال شکل گرفتن است. سوالی که کارشناسان معتقدند به نظر میرسد با توجه به راهپیمایی فاتحانه روز گذشته حامیان انصارالله در صنعا پایتخت این کشور که هزاران نفر در حمایت از نیروهای انصارالله در آن شرکت داشتند ، نشانهها حاکی از افزایش قدرت جنبش حوثیهای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در یمن باشد.

مطالب بیشتر

برگزیده

اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
رد چکمه‌های ارتشیان پوتین عمیق‌تر از همیشه در شمال آفریقا!
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
بررسی کاهش صادرات نفت
گفتگو با بهزاد احمدی نیا، خبرنگار حوضه نفت وانرزی
بررسی کاهش صادرات نفت
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟
اقدامات مداخله جویانه تهران در جنگ های نیابتی منطقه و توسعه برنامه موشک های بالیستیک
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE