خبر فوری
جامعه, ویدئو خبری

تعرفه‌های پزشکی: عدم تعادل درآمد و رشد تورم

‎اتاق خبر
سه شنبه 24 بهمن 1396
  • طبق دستور العمل دولت نرخ افزایش تعرفه ها امسال برای خدمات پزشکان فقط ۵ درصد بوده در جاییکه رشد تورم بنا به آمار همان منابع دولتی ۲۰ درصد بوده است.
  • فاکتوری که به گفته جهانگیری؛ معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشورر، نه تنها اصلی ترین عامل تعطیلی بسیاری از کلینک ها خصوصی و حتی مطب ها بوده، بلکه به گفته او نظر همه کارشناسان این رشته را بر آن داشته که از کیفیت خدمات بزنند.
  • در جایی دیگر دود حاصل از افزایش بهای افسار گسیخته ارز که خواسته یا ناخواسته از دست مدیریت مالی کشور خارج شده به چشم بیماران عارضه های خاص مثل سرطان، ام اس و ایدز می رود.

پزشکی، مهارتی که کوچکترین اشتباه در آن مساوی با پایان زندگی یک انسان است.

پیشه ایی که ایران از مزیت داشتن تعداد زیادی متخصصان ماهر و امکانات و تجهیزات مدرن آن نسبت به خیلی از کشورهای همسایه و جهان برخوردار است.

اما  بحران مالی، بیمارستان های دولتی را در آستانه ورشکستگی قرارداده: تعیین تعرفه بیمارستان های خصوصی به دست دولت، این بخش را هم زیر فشار کسری درآمد ناشی از عدم تعادل درآمد و رشد تورم، به تعطیلی، کاهش کیفیت خدمات، یا معذوریت از پذیرش بیماران کشانده است.

میزان تعرفه های پزشکی، قطعا کلید کیفیت خدمات این نظام است: چه در قسمت تامین نیروی انسانی و چه تامین تجهیزات و امکانات.

بحثی که لزوم حداقل تعادل بین درآمد این قشر و رشد تورم در کشور را ضروری می کند.

اما طبق دستور العمل دولت نرخ افزایش تعرفه ها امسال برای خدمات پزشکان فقط ۵ درصد بوده در جاییکه رشد تورم بنا به همان منابع دولتی ۲۰ درصد بوده است.

فاکتوری که به گفته جهانگیری؛ معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشورر، نه تنها اصلی ترین عامل تعطیلی بسیاری از کلینک ها خصوصی و حتی مطب ها بوده، بلکه به گفته او نظر همه کارشناسان این رشته را بر آن داشته که از کیفیت خدمات بزنند.

چنین تصمیمی از سوی پیشه ورانی که مرگ و زندگی انسان ها در دست آنها قرار دارد اگر چه غیر اخلاقی و غیر انسانی بنظر می رسد، اما با یک نگاه به عملکرد طبقات بالاتر این دست تصمیم گیری ها، عدم برنامه ریزی و تصمیم گیری لازم در کنار فساد اداری را می توان در آن دید: دایره بسته عدم مدیریت صحیح، فساد اداری، رشوه و اختلاس همانند سایر بخش های جامعه این بخش را هم مبتلا کرده است. فاجعه ایی که فقط در یک قسمت چون سازمان تامین اجتماعی، به اذعان معاون وزیر اقتصاد کشور؛ میرشجاعیان حسینی، ریشه در عمق آن نهاد دارد.

سازمان تامین اجتماعی یکی از نهادهای لیست معاون وزیر اقتصاد کشورسازمانیست که سال هاست مثل چشمه جوشان میلیاردها میلیارد تومان درصدی از دستمزد کارگران و سهم کارفرمایان به حساب آن جاری می شود: برای روز مبادا!

همان روزی که علی رغم خدمات ارائه شده به بیماران از سوی جامعه پزشکی دچار تاخیرهای یک ساله سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت مطالبات‌ موسسات پزشکی شده است.

عامل که به گفته معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ازدیاد مشکلات مالی و در نتیجه کاهش کیفیت خدمات و توقف بروز رسانی تجهیزات و ناوگان ارائه خدمات سلامت موسسات پزشکی را باعث می شود.

کارمزدهایی که برای دریافت شان چرخه فساد ناشی از پرداخت رشوه و زیر میزی را به فاجعه ای متداول در سیستم مدیریت پزشکی کشور تبدیل کرده است.

از سوی دیگر تامین دارو و تجهیزات پزشکی از خارج بحران گره خورد به قیمت ارز در بازار کشور است.

بحرانی که دود حاصل از افزایش بهای افسار گسیخته ارز را که خواسته یا ناخواسته از دست مدیریت مالی کشور خارج شده به چشم بیماران عارضه های خاص می کند: بیماران دچار سرطان، ایدز، ام اس، و بسیاری نادر تر از این ها.

با این همه میزان دریافتی پزشکان به ویژه در بخش خصوصی همیشه جای بحث داشته. مبالغی که برای ترمیم کسری آن در بیمارستان های دولتی پرداخت پول های زیر میزی مرسوم شده است.

در شرایطی که همه شاغلین این رشته سال های مدیدی را به تحصیل و مدرسه و دانشگاه صرف کرده اند، برخلاف همکاران بخش خصوصی شهرهای پرجمعیت، پزشکان مناطق دور افتاده همانند اهالی آن با درآمدی به مراتب پایین تر روزگار می گذرانند و یا با مهاجرت، مناطق دور افتاده را محروم تر از قبل با کمبود پزشک متخصص باقی می گذارند.

برگه دیگری به مجموع بحران های ناشی از توزیع نابرابر امکانات پزشکی در کشور که به گفته کارشناسان با آمار کمتر از یک پزشک برای هر هزار نفر، کشور را به لحاظ کمبود این نیرو در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه در رتبه های آخر قرار می دهد.

مطالب بیشتر

برگزیده

نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
دومین روز از نشست صلح و امنیت در خاورمیانه
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
آخرین سنگرهای داعش در بغوز در شرق سوریه در حال فرو ریختن‌
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
سفر سرپرست وزارت دفاع آمریکا به عراق نشانه چیست؟
گفتگو با دکتر مجید محمدی تحلیل‌گر مسائل سیاسی
سفر سرپرست وزارت دفاع آمریکا به عراق نشانه چیست؟
حسن نصرالله: ایران در جنگ تنها نخواهد ماند
پیام تلویزیونی رهبر حزب الله در چهلمین سالگرد روی کار آمدن جمهوری‌اسلامی
حسن نصرالله: ایران در جنگ تنها نخواهد ماند

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE