خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

خاورمیانه: تنش بین همسایه ها ادامه دارد

فیروزه جابانی
یکشنبه 21 آبان 1396


استعفای ناگهانی سعد حریری در مقابل دوربین شبکه خبری عربستان سعودی چون تیری از کمان درآمده و جدال میان همسایه ها را بیش از پیش علنی و تشدید کرد.

حال نگاه جهان از جنگ سوریه به جدال میان عربستان سعودی با همسایه هایگانش معطوف شده.

هنوز چندی از پاک سازی شاهزاده های درصدر و به دلیل تغییرات ساختاری و اصلاحات دربار سعودی نگذشته بود که ملک سلمان و ولیعهد جوان او، پس از حمله ناموفق حوثی ها به پایتخت این کشور، اقدام به تغییر مراودات خود با همسایه ها کردند. نظیر: وضع محدودیت تردد با یمن و ممنوعیت سفر به  لبنان و سکوت در برابر استعفای پر شائبه سعد حریری.  

در پس تمام این اقدامات نام ایران به عنوان بانی این نا آرامی ها به گوش می رسد.

با آن که ایران اتهامات مطروحه را رد کرده اما روابط تیره ی ریاض و تهران که پیش تر اندکی رو به بهبود بود مبدل به جنگ سردی شده که بنا به نوشته تحلیل گر بلومبرگ  اگر با همین روال پیش رود، پای ایالات متحده را به عنوان متحد عربستان سعودی به این منازعه خواهد کشاند.

چرا که دونالد ترامپ هماره، از اقدامات موشکی ایران و پشتیبانی نظامی لبنان و حضور سپاه در منطقه ابراز نگرانی کرده و بی تمایل نخواهد بود تا ازاین طریق اقدام های تهران را تحت کنترل داشته باشد.

با این افتراق ها اما گویا دیدگاه تهران واشنگتن نسبت به استعفای ظاهرا تحمیلی حریری بسیار نزدیک به یکدیگر می شود. کاخ سفید، سعد حریری را به رغم استعفا نخست وزیر لبنان خطاب می کند و با تاکید بر حفظ ثبات و امنیت منطقه ، اعلام می کند که ارتش لبنان را به عنوان نهاد امنیتی این کشور به رسمیت می شناسد.

این بیانیه با رویکرد پیشین واشنگتن فاصله ای بارز دارد.

دونالد ترامپ با شاهزاده های سعودی روابط دیپلماتیک نزدیکی برقرار کرده؛ با این حال کاخ سفید نشان می دهد که حفظ آرامش منطقه در حال حاضر اهمیت بیشتری دارد تا مقابله با تحرکات حزب الله و متحدش تهران.

میشل عون رئیس جمهور لبنان هم به ریاض یک هفته فرصت داد تا سعد حریری را به کشورش بازگرداند. او تائید کرد که در صورت اتمام مهلت، مساله را از طریق  شورای امنیت پیگیری خواهد کرد.

رهبران بیروت این استعفا را تحمیل عربستان سعودی به این کشور و باز شدن پای ریاض به دخالت در امور داخلی لبنان می دانند. آن ها  نگران نخست وزیر خود هستند و اعلام کردند تا بازگشت او تصمیم جدیدی اتخاذ نخواهند کرد؛به ویژه  آن که این تنش ها اقتصاد لبنان را دچار آشفتگی کرده. 

 

صدها تن از هواداران حریری نیز در مسابقات دوی ماراتن با حمایت از آزادی او و بازگشتش به کشور، امروز در بیروت، دویدند.

سعد حریری پس از استعفا دیداری با رهبران ریاض داشته ولی در مقابل این ابهامات تا کنون اظهارنظر مستقیمی  نکرده. هر چند که در این تصاویر از او با آغوش باز استقبال شده ولی هواداران او می گویند این تصاویر باز هم گویای حصر اوست. با این حال برخی از رسانه ها اعلام کردند؛ امروز با تلویزیون المستقبل عربستان گفتگوی تلویزیونی خواهد داشت.

آن طور که گمانه زنی ها می گویند، احتمالا در زمان نه چندان دوری و پس از آشکار شدن نقاط تاریک استعفای حریری، زوایای رویکرد ریاض با بیروت و متحدش تهران آشکار خواهد شد.

خاورمیانه پر آشوب شاهد ادامه جنگ سرد این دوقطب سیاسی - مذهبی در منطقه است یا تاریخ برگ دیگری را رقم میزند.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

واردات خودرو: دایره رانت، فساد و مافیا
وزیر صنعت و معدن در تویتی از دستگیری یک نفر که « م آ » در خوزستان معرفی شده خبر داده
واردات خودرو: دایره رانت، فساد و مافیا
کارت‌های شناور طرح ترافیک
ده هزار کارت، اما ۳۰ هزار ماشین
کارت‌های شناور طرح ترافیک
گفتگو با دکتر مجید محمدی درباره ادعای ترامپ
ترامپ می‌گوید از زمان خروج آمریکا از برجام، اعتراض شهروندان در ایران افزایش یافته. دکتر مجید محمدی
گفتگو با دکتر مجید محمدی درباره ادعای ترامپ
سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان
تابستان و سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان و حتی مردان در گفتگو با مسیح علینژاد.
سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان
«خطر فرونشست در مناطق مختلف پایتخت بیش از پیش جدی شده»
گفت‌وگو با نیک آهنگ کوثر، خبرنگار حوزه آب
«خطر فرونشست در مناطق مختلف پایتخت بیش از پیش جدی شده»

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE