خبر فوری
بین المللی

آمریکا، بالاخره اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت

آمریکا، بالاخره اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت
‎
چهارشنبه 15 آذر 1396
  • او این تصمیم خود را برای دستیابی به صلح بین اسرائیل و فلسطین ضروری می داند.
  • ترامپ: اسرائیل به عنوان ملت مستقل، مانند سایر ملت ها حق تعیین مکان پایتخت خود را دارد
  • او همچنین گفته در حال رایزنی با وزارت خارجه برای شروع فرآیند جا به جایی سفارت آمریکا به اورشلیم است

 

دونالد ترامپ در سخنرانی دقایق پیش کاخ سفید، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. به گفته او این تصمیم واشنگتن برای دستیابی صلح خاورمیانه ضروری است و از آن به عنوان به رسمیت شناختن حقیقت عنوان نامبرد.

رئیس جمهور آمریکا در پیام ویدئوی که قبل از سخنرانی خود منتشر کرد، گفته بود که سایر کشورهای جهان نیز باید از این اقدام آمریکا پیروی کنند و سفارت های خودشان را به اورشلیم منتقل کنند.

او گفته که رئیس جمهورهای پیشین آمریکا هم قصد انجام چنین کاری را داشتند.

به گفته کارشناسان، ترامپ با عملی کردن این وعده‌ی دوران تبلیغات انتخاباتی خود، از طرفی باعث تقویت موضع اسرائیل خواهد شد و از طرف دیگر به روند صلح در منطقه ضربه می‌زند.

اورشیلم از نظر تاریخی و دینی برای پیروان یهودیت، مسیحیت و اسلام همواره اهمیت ویژه‌ای داشته و این دلیلیست برای نزاع دنباله دار بین اسرائیل و فلسطین، بر سر اعلام این شهر به عنوان پایتخت. این اختلاف از بیش از نیم قرن پیش همچنان پابرجاست.

اسرائیل در ابتدا بعد از پیروزی در جنگ ۱۹۶۷ میلادی، با گرفتن شرق اورشلیم از اردن، آنجا را به عنوان پایتخت خود اعلام کرد؛ این درحالی بود که هیچ کدام از کشورهای غربی و مسلمان، پایتخت خودخوانده اسرائیل را به رسمیت نشناختند و این اقدام اسرائیل را غیرقانونی دانستند. این عمل اسرائیل ازجانب مسلمانان، توهین به مقدساتشان محسوب شد و به گفته آن‌ها «باعث ایجاد زخمی شد که هیچ گاه التیام نخواهد یافت».

کنگره آمریکا به عنوان بزرگ ترین و نزدیک ترین متحد دولت یهود، در سال ۱۹۹۵ میلادی با تصویب طرحی دستور انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را صادر کرد، اما روسای جمهور ایالات متحده، از جمله دونالد ترامپ، از زمان بیل کلینتون هر شش ماه یکبار با امضای سندی اجرای آن را برای اجتناب از تشدید تنش در منطقه به تاخیر می انداختند.

به گفته کارشناسان، این تصمیم کاخ سفید، یک چرخش اساسی در رویکرد آمریکا در قبال خاورمیانه است و در واقع، آمریکا اولین کشوری برای نخستین بار پس از سال  ١٩٤٨و تاسیس اسراییل خواهد بود که اورشلیم را به عنوان پایتخت این کشور به رسمیت می شناسد.

تصمیمی که علیرغم هشدارهای ظاهری سران عرب از جمله عربستان، به دلایل مختلفی از جمله اتحاد نانوشته ی اسراییل و اعرب علیه ایران، نسبت به سال های گذشته مخالف یا حداقل مزاحم کمتری در جهان عرب دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، امروز در کنفرانسی که در اورشلیم برگزار شد، گفته که اسرائیل قصد دارد روابط خود رو با کشورهای سراسر خاورمیانه، جز ایران گسترش دهد.

با این حال، به گفته یک مقام ارشد آمریکا، از آنجا که ساختمان سفارت هنوز در اورشلیم مشخص نشده، آقای ترامپ فعلا تا زمان ساختن ساختمان سفارت در اورشلیم، هر شش ماه یک بار سند تمدید ابقای سفارت آمریکا در تل آویو را امضا خواهد کرد.

مطالب بیشتر

برگزیده

زنگ خطر خاموشی سراسری
رضا اردکانیان، وزیر نیرو: شبکه برق کشور دچار فروپاشی شده
زنگ خطر خاموشی سراسری
«ایران از سوریه برود با اسد کاری نداریم»
«متحدان واشنگتن از بیشتر کردن فشار اقتصادی بر ایران حمایت کنن»
«ایران از سوریه برود با اسد کاری نداریم»
تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج
به گفته سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این نفتکش متعلق به عراق بوده.
تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج
براز جان: «آب برای آشامیدن هم نیست»
شورای عالی استان بوشهر:هفتاد درصد جوان بیکار دارد و بی آبی نزدیک به یک ماه است که در دشستان دیده شده
براز جان: «آب برای آشامیدن هم نیست»
بحران کمبود معلم در ایران
مدارس به معلمان بیشتری نیاز دارند
بحران کمبود معلم در ایران

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE