خبر فوری
سیاسی, ویدئو خبری

تظاهرات سراسری: دولت ترامپ و سرنوشت مهم‌ترین دستاورد روحانی

شبنم شعبانی
چهارشنبه 20 دی 1396

توافق هسته‌ای ایران، بار دیگر در آستانه عبور از یک گذرگاه دیگر: بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا، در ساعات آینده دونالد ترامپ و وزیران دفاع و خارجه‌اش برای اعلام تصمیم کاخ سفید درباره پایبندی ایران به برجام وارد جلسه شور و مشورت نهایی می‌شوند: تصمیمی که قرار است روز جمعه از سوی رکس تیلرسون به کنگره اعلام شود و اگر بر این مبنا باشد که تهران به درستی به تعهداتش عمل نکرده، واشنگتن را وامی‌دارد که در تعلیق تحریم‌ها تجدید نظر کند.

با این که دونالد ترامپ پیش‌تر بارها خواستار لغو یا دست‌کم بازبینی توافق هسته‌ای از سوی آمریکا شده اما تصمیم این بار ترامپ درباره آینده برجام شاید تحت تاثیر چندین عامل قرار بگیرد که در دوره پیش یا وجود نداشتند و یا کمرنگ بودند. 

از جمله پاسکاری بی‌نتیجه با کنگره در موعد پیشین تصمیم‌گیری درباره آینده برجام و ترمیم نشدن توافق از سوی نمایندگان و همچنین تبیین استراتژی جدید ترامپ درباره ایران در این فاصله زمانی، علاوه بر آن بی‌شک ناآرامی‌ها و وقایع اخیر ایران بر روند تصمیم‌گیری رییس جمهوری آمریکا در این دوره اثر خواهد گذاشت.

چنان‌چه در روزهای گذشته هم اخباری به رسانه‌ها درز کرده که ترامپ احتمالا لغو تحریم‌های بانک مرکزی ایران را تمدید خواهد کرد اما مصر است تحریم‌ها علیه صداوسیمای ایران به ویژه با توجه به اعتراضات اخیر ایران دوباره اعمال شوند و علاوه برآن علیه چند شخص حقیقی و حقوقی مباشر در سرکوبگری معترضان ایرانی هم تحریم هایی اعمال شود: نوعی از سخت‌گیری بر تهران که شاید بیش‌تر حکومت را تحت فشار قرار می‌دهد تا شهروندان.

شاید همین است که شعله انتقاد و اعتراض همیشگی جناح ناقد دولت و مخالف برجام را بیش از هر زمان دیگری در داخل کشور پایین کشیده که مبادا با تضعیف دولت از سمت داخل، شرایط را برای برهم خوردن احتمالی برجام تسهیل کند.

یا این حال و با این که تایید یا رد پایبندی ایران به برجام در آمریکا در چارچوب خود توافق هسته‌ای امضاء شده با قدرت‌های جهانی موضوعیت ندارد و تنها تکلیف ادامه یا توقف پایبندی به برجام از سوی آمریکا را روشن می‌کند، اما بی‌شک بر آینده توافق اثری شگرف دارد.

از همین روست که طرف‌های دیگر برجام از پکن و مسکو گرفته تا اروپایی‌ها که حامی ادامه برجام هستند، در تکاپوی ادامه رایزنی‌ها برای قانع کردن واشنگتن برای ادامه توافق هستند. 

در عین حال به نظر می‌رسد، نگرانی‌های آمریکا با نگرانی‌های اروپا در برخی موارد همپوشانی دارند و رایزنی‌هایی در پشت پرده برای قانع کردن تهران بار گشودن مبحث ترمیم برخی موارد در توافق، به ویژه بندهای غروب آن هم اتفاق افتاده است. هرچند تهران درخواست برای هر تغییر چشمگیر را به منزله تلاش برای تخریب برجام می‌داند و سرسختانه از باز شدن بحث امتناع می‌کند.

نگرانی‌ها درباره تصمیم روز جمعه رییس جمهوری آمریکا ظریف را واداشته که امروز تهران را به مقصد روسیه ترک کند تا با مسکو به رایزنی‌‌ها درباره آینده برجام پرداخته و پس از آن در بروکسل با موگرینی و وزیران خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه در آستانه تصمیم‌گیری ترامپ درباره توافق هسته‌ای به بحث بنشینند.

رایزنی‌هایی در سایه ناآرامی‌های ایران که احتمالا موضع ظریف را در گفتگوها تضعیف کرده است و اروپا بی‌شک با توجه به تمایل بالای واشنگتن برای در نظر قرار دادن وقایع ایران، باب گفتگو در این باره را در مذاکره با ظریف خواهد گشود.

تمایلی که آن قدر در واشنگتن جدی است که کنگره را واداشت، قطعنامه‌ای با رای قاطعانه در حمایت از حق اعتراض شهروندان ایران و مذمت سرکوبی آن‌ها تصویب کند.

هر چه هست، حالا جز کشمکش سیاسی میان تهران و واشنگتن که برای آینده توافق تعیین‌کننده بود، وجود معترضان ایرانی هم اثرگذار است: معترضانی که حمایت از آن‌ها شاید چون حرکت بر لبه شمشیر باشد تا تصمیمات برای تنبیه سرکوب‌گری تهران به فشار مضاعف برای آن‌ها بدل نشود.

مطالب بیشتر

برگزیده

برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
از تحصن معلمان تا اعتراض دانش آموزان
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
خونین‌ترین غائله قرن بیست و یکم؛ جنگ داخلی سوریه تقریبا رو به اتمام است.
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE