خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

قرن سقوط دیکتاتور‌ها؛ یک دیار هرگز به ظلم و جور نمی ماند

قرن سقوط دیکتاتور‌ها؛ یک دیار هرگز به ظلم و جور نمی ماند
آرمین قبادی
چهارشنبه 20 دی 1396
  • اگرچه صدام حسین اولین دیکتاتور سرنگون شده قرن بیست ویکم در منطقه بود، اما با شروع دهه دوم قرن جدید، جنبشی در کشور‌های عربی‌ شکل گرفت که منجر به سقوط چند حکومت دیکتاتوری شد.
  • در دو دهه گذشته خاورمیانه شاهد تحولات چشمگیر بود، مردم کشور‌های مختلف علیه ظلم و بی‌ عدالتی به پا خواستند، قیامی که به کشور‌های دیگر سرایت کرد و این نوید را داد که یک دیار هرگز به ظلم و جور نمی ماند.

 

شادمان از مرگ دیکتاتور، سر دادن فریاد آزادی، تصاویری که پس از اعدام صدام حسین از عراق به جهان مخابره شد، مردمی عاصی‌ از ظلم صدام حسینی‌ که مدتی‌ پیش از سرنگونی در انتخاباتی نمایشی سعی‌ کرد محبوبیت خود را نشان دهد غافل از اینکه ظلم پایدار نمی‌‌ماند.

او که  نقشی کلیدی در کودتای سال ۱۹۶۸ عراق داشت سرانجام در سال ۲۰۰۳  سرنگون و در دسامبر سال ۲۰۰۶ به دار آویخته شد. دیکتاتوری که به کاخ‌هایش معروف بود توسط سربازی ساده از درون چاهی با چهره‌ای آلوده دستگیر و سپس محاکمه و اعدام شد.

اگرچه صدام حسین اولین دیکتاتور سرنگون شده قرن بیست ویکم در منطقه بود، اما با شروع دهه دوم قرن جدید، جنبشی در کشور‌های عربی‌ شکل گرفت که منجر به سقوط چند حکومت دیکتاتوری شد.

زین‌العابدین بن علی، کسی‌ که به مدت ۲۳ سال قدرت را در تونس در دست داشت در زمستان سال ۲۰۱۱ پس از اعتراضات گسترده سراسری مجبور به استعفا و کناره گیری از قدرت شد.

بن علی با منحل کردن دولت و مجلس از قدرت کنار رفت و جای خود را موقتاً به نخست‌وزیر وقت سپرد.

اگرچه او به همراه خانواده‌اش با میلیون‌ها دلار پول به عربستان گریخت اما مردم کشورش شادمان از سقوط او جشن پیروزی گرفتند.

حسنی مبارک هرچند پس از موج اعتراضات در شهر‌های کشور باستانی مصر پذیرفت از سمت خود استعفا و قدرت را به ارتش واگذار کند اما برای بسیاری از مردم ستم دیده این حرکت دیر بود و خواهان محاکمه او شدند، انقلاب مصر به شکل نمادین در میدان تحریر قاهره به سرانجام رسید و مردم در همین میدان پایان نامبارک حسنی مبارک را جشن گرفتند.

معمر قذافی اما، کسی‌ بود که صدای اعتراض مردم را نشنید و محو قدرت مطلق خود در سرزمین پهناور لیبی‌ شد و تصور پایانی تلخ را نداشت.

مخالفان قذافی تحت تاثیر کشور‌های مصر و تونس به پا خواستند و پس از مدتی موج اعتراضات سراسر لیبی‌ را فرا گرفت.

قذافی اگرچه از دست دادن قدرت را باور نداشت اما در نهایت مجبور به شنیدن صدای معترضان شد و  درحال فرار از طرف یک نوجوان با چاقو زخمی و سپس تسلیم نیروهای انقلابی و به او شلیک شد و جان داد.

نقطه اشتراک همه این دیکتاتور‌ها در این بود که یا صدای معترضان را نشنیدند و یا دیر شنیدند و البته همگی‌ در طول چند دهه حکمرانی هر انتقاد و اعتراضی را به تئوری توطئه و دخالت خارجی‌ نسبت دادند.

در دو دهه گذشته خاورمیانه شاهد تحولات چشمگیر بود، مردم کشور‌های مختلف علیه ظلم و بی‌ عدالتی به پا خواستند، قیامی که به کشور‌های دیگر سرایت کرد و این نوید را داد که یک دیار هرگز به ظلم و جور نمی ماند.

مطالب بیشتر

برگزیده

واردات خودرو: دایره رانت، فساد و مافیا
وزیر صنعت و معدن در تویتی از دستگیری یک نفر که « م آ » در خوزستان معرفی شده خبر داده
واردات خودرو: دایره رانت، فساد و مافیا
کارت‌های شناور طرح ترافیک
ده هزار کارت، اما ۳۰ هزار ماشین
کارت‌های شناور طرح ترافیک
گفتگو با دکتر مجید محمدی درباره ادعای ترامپ
ترامپ می‌گوید از زمان خروج آمریکا از برجام، اعتراض شهروندان در ایران افزایش یافته. دکتر مجید محمدی
گفتگو با دکتر مجید محمدی درباره ادعای ترامپ
سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان
تابستان و سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان و حتی مردان در گفتگو با مسیح علینژاد.
سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان
«خطر فرونشست در مناطق مختلف پایتخت بیش از پیش جدی شده»
گفت‌وگو با نیک آهنگ کوثر، خبرنگار حوزه آب
«خطر فرونشست در مناطق مختلف پایتخت بیش از پیش جدی شده»

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE