خبر فوری
سیاسی, ویدئو خبری

آیت‌الله خامنه‌ای: مردم به لندن‌نشین‌ها گفتند شکست خوردید

‎
سه شنبه 19 دی 1396
  • رهبر جمهوری اسلامی سرانجام درباره اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ اظهارنظر کرد.
  • آیت‌الله خامنه‌ای: باید میان مطالبات صادقانه و به‌حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه‌ یک گروه، تفکیک قائل شد.
  • «رییس‌جمهوری آمریکا می‌گوید حکومت ایران از مردمش می‌ترسد. نه! حکومت ایران متولد این مردم است … اگر این مردم نبودند که حکومتی نبود.»

 

رهبر جمهوری اسلامی سرانجام درباره اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ اظهارنظر کرد. او پیشتر در تاریخ ۱۲ دی‌ ماه گفته بود: «من در خصوص این قضایا حرف‌هایی دارم و در وقت آن با مردم عزیزمان سخن خواهم گفت.»

 

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان روز سه‌شنبه ۱۹ دی ماه خود گفت که باید میان «مطالبات صادقانه و به‌حق مردم» و «حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه‌ یک گروه»، تفکیک قائل شد.
به این ترتیب رهبر جمهوری اسلامی نیز اعتراضات را به رسمیت شناخت، گرچه بازداشت و سرکوب معترضان انجام شده است و ادامه دارد.
رهبر جمهوری اسلامی اما در جمع مردم قم سخن گفت. شهری که در جریان پیروزی انقلاب سال ۵۷ در این از تاثیرگذارترین مناطق بود و پایگاه روحانیت شیعه حکومتی به شمار می‌رود اما در جریان اعتراضات اخیر، صدای معترضان از آنجا نیز به گوش رسید که با شعار «رضا شاه روحت شاد»، به روح رضا شاه درود فرستادند.
آیت‌الله خامنه‌ای اما اعتراض‌ها را «آتش‌بازی‌ها و شیطنت‌کاری‌های کوچک» خواند؛ چنانکه حمله گروه تروریستی داعش به مجلس ایران در ماه‌های گذشته را نیز که به کشته شدن ده‌ها نفر انجامید، «ترقه‌بازی» کوچک خوانده بود.
در جریان اعتراضات اخیر هم که رهبر جمهوری اسلامی آن را آتش‌بازی‌ها و شیطنت‌کاری‌های کوچک خوانده، بر اساس اعلام منابع رسمی بیش از ۲۰ نفر کشته شده‌اند. تا به حال خبرهایی درباره مرگ سه نفر از بازداشت‌شدگان نیز منتشر شده است.
آیت‌الله خامنه‌ای اما درباره این اعتراض‌ها و واکنش کسانی که او «مردم» خوانده، گفت: «بعد که مردم دیدند نه، مزدوران دشمنان دست‌بردار نیستند، آن‌وقت پی‌ در پی و روزهای متوالی این راهپیمایی‌های خود را تکرار کردند. از روز سیزدهم در قم، در اهواز، در همدان، در کرمانشاه و روز پانزدهم و شانزدهم و هفدهم در شهرهای مختلف، در شهرهای بزرگ، در مشهد، در شیراز، در اصفهان، در تبریز، راه‌پیمایی‌ها ادامه یافت. این‌ها حوادث معمولی نیست. این‌ها هیچ جای دنیا وجود ندارد؛ من این را از روی اطلاع عرض می‌کنم.»
به گفته رهبر جمهوری اسلامی، «این حرکت عظیم منسجم مردمی در مقابل توطئه‌ دشمن با این نظم، با این بصیرت، با این شور و انگیزه در هیچ جای دنیا نیست و این ۴۰ سال است که ادامه دارد.»
او گفت: «بحث یک سال و دو سال و پنج سال و این‌ها نیست. نبرد ملت با ضد ملت است، نبرد ایران با ضد ایران است، نبرد اسلام با ضد اسلام است؛ این ادامه داشته، البته بعد از این هم خواهد بود.»
آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه صحبت‌های خود درباره اعتراضات اخیر گفت: «همه‌ حرکاتی که دشمن در این ۴۰ سال در مقابل ما انجام داده است پاتک انقلاب است. انقلاب، ریشه‌ دشمن را از لحاظ سیاسی در کشور کَند، دشمن حالا مرتبا پاتک می‌کند و در هر دفعه هم شکست می‌خورد؛ اقدام می‌کند و نمی‌تواند کارش را پیش ببرد. به خاطر ایستادگی، به خاطر این سد محکم مردمی و ملی. این بار هم ملت با قدرت تمام به آمریکا و به انگلیس و به لندن‌نشین‌ها می‌گوید این دفعه هم نتوانستید، باز هم نخواهید توانست.»
رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفت: «این روزها تحلیل‌های گوناگونی انجام گرفت. در این تحلیل‌ها یک نقطه‌ تقریباً مشترکی وجود داشت که آن نقطه، نقطه‌ درستی است که آن تفکیک بین مطالبات صادقانه و به‌حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه‌ یک گروه است. این‌ها باید از هم تفکیک بشود.»
به گفته آیت‌الله خامنه‌ای، «اینکه فلان انسانی از یک حقی محروم بماند و اعتراض بکند یا این اعتراض‌کننده‌ها -حالا ۱۰۰ نفر، ۵۰۰ نفر- بیایند یک جایی جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، این یک مطلب است و اینکه یک عده‌ای از این تجمع، از این انگیزه سوءاستفاده کنند، بیایند به قرآن دشنام بدهند، به اسلام دشنام بدهند، به پرچم اهانت کنند، مسجد را بسوزانند، تخریب کنند، آتش بزنند یک حرف دیگر است. این‌ها را با هم نباید مخلوط کرد.»
او از «تمناهای مردمی یا درخواست‌های مردمی یا اعتراض‌های مردمی» در کشور به عنوان جریانی که همیشه بوده و الان هم هست یاد کرد و گفت: «خب این صندوق‌های مشکل‌دار یا بعضی از مؤسسات مالی مشکل‌دار، بعضی از دستگاه‌ها مشکل‌دار بوده‌اند. بعضی از مردم را ناراضی کرده‌اند. خبرها غالباً می‌رسد به ما. اجتماع می‌کنند در فلان شهر، مقابل فلان مؤسسه، مقابل استانداری، مقابل مجلس شورا در اینجا، از این چیزها هست، همیشه بوده، هیچ‌کس هم با این‌ها مخالفت و معارضه‌ای ندارد. باید هم به این حرف‌ها رسید، باید گوش کرد، باید شنید. باید در حد وسع و توان به آن‌ها پاسخ داد. همه‌ ماها، من نمی‌گویم "باید دنبال بکنند"، خود بنده هم مسئولم، همه‌مان "باید دنبال کنیم".»
ادبیاتی متفاوت با آنچه تاکنون از رهبر جمهوری اسلامی شنیده شده است. او تاکنون پیوسته مسئولان را به پاسخگویی فراخوانده و با وجود دایره اختیارات بسیار گسترده، خود در مورد عملکردش پاسخگو نبوده است.
آیت‌الله خامنه‌ای اما در ادامه گفت: «این‌ها ربطی ندارد به اینکه کسانی بیایند پرچم کشور را آتش بزنند یا کسانی بیایند از اجتماع مردم استفاده کنند علیه اعتقادات مردم حرف بزنند، فریاد بکشند، علیه قرآن، علیه اسلام، علیه نظام جمهوری اسلامی. من عرض بکنم به شما یک مثلثی در این قضایا فعال بوده است. برای امروز و دیروز هم نیست، این سازماندهی شده بوده است.»
او در ادامه به شرح مثلث مورد نظرش پرداخت: «این‌هایی که عرض می‌کنم همه قرائن اطلاعاتی دارد. حالا بعضی آشکار است حرف‌های خودشان است بعضی هم از طرق اطلاعاتی به دست آمده است. نقشه، مربوط به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاست. چند ماه هم هست که دارند نقشه می‌کشند. اینکه بیاییم در شهرهای کوچک، از شهرهای کوچک شروع کنیم به طرف مرکز بیاییم. پول برای یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج‌فارس است. خب این کارها خرج دارد باید پول بدهند. آمریکایی‌ها که حاضر نیستند پول خرج کنند تا وقتی این‌ها هستند. ضلع سوم پادویی‌اش است. پادویی‌اش هم مربوط به سازمان منافقین بود. سازمان آدمکش منافقین.»
بر اساس ادعای رهبر جمهوری اسلامی، «این‌ها از ماه‌ها قبل آماده بودند»: «خود رسانه‌های منافقین اعتراف کردند، در همین روزها گفتند ما در ارتباط با آمریکایی‌ها بودیم. از چند ماه قبل نسبت به این قضیه که پادویی کنند، سازماندهی کنند، بروند این و آن را ببینند. کسانی را در داخل نشان کنند، پیدا کنند که بهشان کمک کنند تا بیایند به مردم فراخوان بدهند. فراخوان را هم آنها دادند. شعار نه به گرانی بگذارند. خب این شعاری هست که همه خوششان می‌آید. با این شعار یک عده‌ای را جذب کنند. بعد خودشان بیایند وسط، اهداف شوم خودشان را دنبال کنند، مردم را هم دنبال خودشان بکشند.»
آیت‌الله خامنه‌ای با با اشاره به «نقش مردم در حوادث اخیر» گفت: «کاری که مردم کردند در اینجا این است، اول خب یک عده‌ای آمدند، البته عده زیادی هم نبودند، لکن به مجرد اینکه دیدند اینها هدف‌هایشان چیست، در شعارهایشان معلوم بود، مردم صف‌ها را جدا کردند.»

 

مطالب بیشتر

برگزیده

آخرین وضعیت شهرهای سیل زده شمالی
بلایای طبیعی در هر کشوری ممکن رخ بده اما آنچه اهمیت داره بازدهی مسولان
آخرین وضعیت شهرهای سیل زده شمالی
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
از تحصن معلمان تا اعتراض دانش آموزان
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
خونین‌ترین غائله قرن بیست و یکم؛ جنگ داخلی سوریه تقریبا رو به اتمام است.
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE