خبر فوری
بین المللی

اما و اگرهای رفراندوم ترکیه، اردوغان پیش به سوی «دیکتاتوری»

اما و اگرهای رفراندوم ترکیه، اردوغان پیش به سوی «دیکتاتوری»
‎
شنبه 26 فروردین 1396

 

نشریه اکونومیست در گزارشی به موضوع همه‌پرسی پیش روی ترکیه پرداخته و پیش‌بینی می‌کند ‌که شهروندان این کشور به پیش‌نویس تازه‌ای از قانون اساسی که اختیارات رییس جمهوری را افزایش می‌دهد «آری» بگویند.

همه‌پرسی روز ۱۶ آوریل ترکیه مجلس و دولت اردوغان را به نوعی مقابل هم قرار می‌دهد. به این معنی که با رای آری مردم، آنچه اکونومیست «دیکتاتوری اردوغان» می‌خواند، تمدید می‌شود و او قدرت بیشتری در برابر پارلمان ترکیه خواهد یافت.

تحلیل‌گر این نشریه، ترکیه را نه تنها به واسطه وسعت جغرافیایی‌اش کشوری مطرح می‌داند، بلکه آن را سرآمد سیاست‌های تاثیر‌گذار بر جهان امروز نیز می‌خواند.

در این گزارش آمده که ترکیه قرن‌ها مسند امپراطوری عظیمی بود. امروز نیز می‌تواند به عنوان کشور هم‌مرز،  خشونت‌ها و عواقب ویرانی های سوریه را کنترل کند. از سوی دیگر باید لیبرال های غربی و استبدادگران ملی‌گرای طرفدار روسیه را هدایت کند.

اکونومیست این همه‌پرسی را به عنوان «آزمونی» می‌داند که گویا آشتی سیاست اسلامی با دموکراسی را می سنجد. سیاستی که در ترکیه این سال‌ها و با سلطه‌گری رجب طیب اردوغان حرکت رو به جلویی نداشته است.

همچنین طبق پیش‌بینی اکونومیست نتیجه‌ همه‌پرسی به طور یقین «آری» است و برای رییس جمهوری قدرتمند ترکیه، مشکلی را پیش‌ نخواهد آورد اما  قانون اساسی جدید ترکیه  فاصله بسیاری با آن چه امروز شاهد آن هستیم خواهد داشت.

اما این «آری» از نظر این تحلیل‌گر پاسخی است که می تواند ترکیه را محکوم به رای به دیکتاتوری رجب طیب اردوغان کند و «نه» شاید به ترک ها اجازه دهد  تا او را محدود کنند.

نگاهی به کارنامه اردوغان

اکونومیست با نگاهی به کارنامه کاری اردوغان توضیح می‌دهد که بعد از روی کارآمدن رییس جمهوری ترکیه و حزب متبوعش یعنی اعتدال و توسعه در سال ۲۰۰۳ اقدامات خوبی انجام شد. بر همین اساس ترکیه مهار تورم و رشد اقتصادی تاثیر فزاینده ای داشت. به واسطه تشویق‌های اتحادیه اروپا، اردوغان توانست بروکراسی های موجود را از میان بردارد و به عنوان «قدرتی عمیق» تلقی شود.

از سوی دیگر او با مصالحه با کردها،  ساختار یکپارچه ای برای خود به وجود آورد، اردوغان هم چنین با طبقه کارگر اقلیت‌های مذهبی  که دهه‌های متمادی از حیطه قدرت دور بودند نیز مذاکره کرد.

اما این روزها ترکیه با مشکلات بی شماری رو به روست: سایه جنگ سوریه، جهادی‌ها و کردهای خودگران.

تابستان سال گذشته، ارتش ترکیه کودتا کرد، این کودتا که توسط «فتح الله گولن»، فردی که نفوذ بالایی در سیستم نظامی و سازمانی داشت، طرح ریزی شده بود تا جایی که آهنگ رشد اقتصادی رو به کندی رفت، روابط جایگزین ضوابط شد، مدیریت ضعیف تر و صنعت توریسم سقوط چشم‌گیری کرد.

طیب اردوغان اما خود مدعی است که آن چه ترکیه نیاز دارد، قانون اساسی جدید است تا سیاست کشور را به سمت ثبات هدایت کند. او معتقد است، فقط یک رییس جمهوری قدرتمند می تواند به منطقه بقا دهد و دشمنان را دور کند.  او در واقع از خودش صحبت می‌کند.

اکونومیست درباره قانون جدید توضیح می‌دهد که مضمون آن «دموکراسی غیر لیبرال»است، مانند قوانین «ویکتور اوربان» در مجارستان و «ولادیمیر پوتین» در روسیه یعنی دو حکومتی که طیب اردوغان به شدت خود را با آن‌ها قیاس می کند.

طبق نوشته اکونومیست با این نگرش، برنده انتخابات می‌تواند موانع موجود بر سر راه قدرت دولت را در قانون اساسی از میان بردارد ، هم‌چنین مجریان قوانین این حق را خواهند داشت تا رسانه و دستگاه قضایی مخالف خود را به آسانی حذف کنند.

این گونه ثبات اما امری توخالی است. بهترین دموکراسی، از نظر این نویسنده، تقسیم قدرت به طورعادلانه است. قانون آمریکا با این نگرش تدوین شده است، قانونی که قدرت رییس جمهوری را از سیستم پادشاهی دورمی کند. حتا نخست وزیر بریتانیا در دید قانون اساسی محدودیتی‌هایی دارد.

بنابر بر این تحلیل با این‌که وضعیت کنونی ترکیه محلی برای جدال میان سکولارها، افراد مذهبی و دیگر شهروندان ترکیه از مهاجران یونانی گرفته تا ارامنه و یهودیان، ترک‌ها و کردها است اما اردوغان هم‌چنان این پیروزی را برگ برنده‌ای برای خود می‌داند. اما در این بین اگر مذهبی‌های محافظه کار که نزدیک به اکثریت هستند سعی کنند مانند گذشته سایرین را ازعرصه کنار بزنند، ترکیه هرگز به ثبات نخواهد رسید.

هم‌چنین تب و تاب شیوه حکومت در حال اضطرار اردوغان پس از کودتای شکست خورده تابستان گذشته نشان از استفاده بی رحمانه قدرت دارد. حکومت باید مدافع مردمش باشد، اما اردوغان با این دیدگاه فاصله بارزی دارد.

به بهانه کودتا ۵۰ هزار نفر دستگیر شدند و بیش از  ۱۰۰ هزار نفر  اخراج شدند در حالی که تنها بخشی از این افراد در کودتا شرکت داشتند.

به عقیده این تحلیل‌گر هر کس که با اردوغان نباشد مورد ظلم او قرار می گیرد، از شهروندان عادی که به مدرسه گولن رفتند یا حساب در بانک گولن  داشتند گرفته تا روزنامه‌نگاران و سیاست مدارانی که دغدغه هایی برای کردستان داشتند. همه و همه حتا کودکان. همه کسانی که از رییس جمهوری انتقاد کردند محکوم به این ظلم شدند.

و نتیجه ۱۶ آوریل هر چه باشد، طیب اردوغان برنده است تا بتواند هم‌چنان آزادانه ظلم کند و از قدرتش سو استفاده کند. این درحالی است که او خود در کارزار انتخاباتی‌اش، آلمان و هلند را به خاطر آن‌که به وزرایش اجازه سخنرانی ندادند، به رفتاری مانند نازی‌ها متهم کرد.

در مقابل اتحادیه اروپا خواستار تعلیق گفتگوها با ترکیه شد. حتی صحبت از تحریم ترکیه هم مطرح شد. برخی از کشورهای عضو، برداشت ترکیه از هم‌زیستی اسلام و دموکراسی را بی‌معنا می‌دانند.

اکونومیست می‌نویسد که با این حال‌ جامعه بین‌الملل نباید برابر ترکیه تسلیم شود، باید صبور بود. ترکیه در غالب عضوی از اعضا ناتو و قدرت قوی منطقه جذابیت‌هایی  نیز دارد. می تواند نقشی حیاتی در صلح سوریه داشته باشد.

ترکیه همچنین شاه‌راه عبور پناهجویان به سوی اروپا است، همان گونه که نقش بارزی در کنترل آن ها نیز دارد. سیل پناهجویانی که اروپا ناگزیر می‌شود تا پیرامون هدایت وضع نابسامان آن‌ها با ترکیه مذاکره کند.

از سوی دیگر اشتغال نیز از دیگر جذابیت‌های  ترکیه است از این بابت اتحادیه اروپا بزرگترین شریک تجاری آن محسوب می شود. بخش غربی ترکیه که به نظر می رسد جبهه مخالف اردوغان هم باشد، محل خوبی برای پیوند این اشتغال محسوب شود.

با آن‌که ترکیه هنوز عضویت اتحادیه اروپا را ندارد و چنان‌چه این موضوع همیشگی شود، بازنده  اتحادیه اروپا است. به این معنی که حتی با تعدد کشورهای عضو و تنوع اعضایش باز هم ممکن است مجبور شود روزی برای ترکیه جایگاهی در نظر بگیرد.    

ترکیه همچنان محوریت خود را بعد از همه‌پرسی دارد. اگر اردوغان بازنده باشد، ترکیه متحدی سخت با آینده سخت خواهد داشت اما اگر پیروز شود، ترکیه کشوری است که با دیکتاتوری منتخب، رهبری خواهد شد.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
بازداشت‌های شب گذشته در سکوت کامل خبری اتفاق افتاد
ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
گفتگوی اتاق‌خبر با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر سیاسی
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
روز جهانی مقابله با کار کودکان
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
کارشناسان «زبان بدن» از رفتار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ اون در دیدار تاریخی امروز چه برداشتی دارند؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟
«به‌دنبال تشدید بحران آب ایران، ۵۰ میلیون نفر ناگزیر به ترک محل اقامت خود می‌شوند»
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE