خبر فوری
جامعه

پیک نوروزی از عید امسال حذف میشود

پیک نوروزی از عید امسال حذف میشود
‎اتاق خبر
سه شنبه 24 بهمن 1396
  • پیک نوروزی برای نوروز ۹۷ حذف شده است.
  • کودکان ایرانی امسال به جای حل کردن پیک نوروزی می‌توانند روایتگر یک داستان باشند یا یک داستان بنویسند.
  • هدف از این طرح، تقویت و توسعه خلاقیت، مهارت‌های دیداری، شنیداری و خواندن کودکان عنوان شده.

 

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ایران اعلام کرده است که پیک نوروزی برای نوروز ۹۷ حذف شده است و به جای آن داستان نویسی، داستان خوانی و داستان‌گویی جایگزین شده است.

رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی  در نشست خبری‌ای که روز سه شنبه ۲۴ بهمن با موضوع تکالیف نوروزی برگزار شد  اعلام کرد: «امسال دستورالعملی تدوین شده است که پیک نوروزی حذف خواهد شد و به جای آن طرحی اجرا می شود که طی آن دانش آموزان را با داستان خوانی، داستان گویی و داستان نویسی آشتی بدهیم و محیطی شاد را برای کودکان ایجاد کنیم.»

به این ترتیب و بر اساس مصوبه‌ای که پیش از این اعلام شده استان‌ها حق تولید پیک نوروزی را ندارند.

طرح جدید تکالیف دانش‌آموزان شامل سه فعالیت است که بر اساس آن دانش آموزان می‌توانند در تعطیلات نوروزی یک کتاب بخوانند و آن را بازنویسی کنند. آنها همچنین می‌توانند یک داستان یا خاطره را با صدای ضیط شده یا ارائه یک فیلم روایت کنند. کودکان همچنین این فرصت را دارند که یک داستان بنویسند.

حکیم زاده هدف از این طرح را تقویت و توسعه خلاقیت، مهارت‌های دیداری، شنیداری و خواندن کودکان عنوان کرده است.

معاون آموزش ابتدایی تاکید کرده که این تصمیم در راستای استفاده بهینه از دوران کودکی و آشتی دادن کودکان با داستان ‌ها گرفته شده است: «با توجه به شرایط خاص کودکان در تعطیلات نوروزی که طولانی مدت هم هست و در این مدت از یادگیری ‏فاصله می گیرند، ما اینطور به موضوع نگاه کردیم که از این زمان برای تقویت مهارت‌هایی که در طول سال سلب می‌شود ‏استفاده کنیم. در واقع علت ایجاد پیک نوروزی این بود که دانش‌آموز از یادگیری فاصله می‌گیرد و قرار بود این پیک‌ها این ‏یادگیری را جبران کند اما عملا این اتفاق رخ نمی‌داد.»

به گفته حکیم زاده، پیک‌های نوروزی در تعمیق و تثبیت یادگیری نقشی نداشتند و تنها خانواده و دانش‌آموز را دچار ‏درگیری ذهنی می‌کردند: «کودکان تا آخرین روز مشغول تفریح بودند و در روز آخر پیک را تکمیل می‌کردند. در سال ۹۲-۹۳ هم ‏دستورالعملی جدید در زمینه یادگیری در محیطی شاد و ترویج کتابخوانی مورد تایید قرار گرفت. بر همین اساس برنامه ‏توانمندسازی معلمان ابتدایی را در برنامه داشتیم و این تصمیم تغییر پیک نوروزی به داستان نویسی و داستان‌گویی، یک شبه ‏گرفته نشده است.‏»

حکیم زاده گفته: «کودکان امروز با فرصتی که فن آوری های نوین برایشان فراهم کرده است فرصت زیادی برای داستان خواندن ‏و داستان شنیدن ندارند یا سرگرم برنامه های تلویزیونی با تعاملی یکسویه هستند و یا با تبلت خود مشغول بازی هستند. حتی ‏بزرگ‌ترها نیز از امر خواندن فاصله گرفته اند. ما هدفمان این بود که ۷.۵ میلیون دانش‌آموز را با این امر آشتی دوباره بدهیم. یا ‏داستانی خلق کنند یا داستانی را روایت کنند. حتی از دانش‌اموزان می‌خواهیم نام داستان و نویسنده و انتشارات را در صورت ‏انتخاب مدل خلاصه‌نویسی یک داستان ذکر کنند تا مستندنویسی و رعایت امانت را هم تمرین کنند.‏»


 

مطالب بیشتر

برگزیده

ونزوئلا ، ازبحران سیاسی تا فاجعه انسانی
با گذشت یک ماه و نیم از بحران ونزوئلا،نگرانیها درباره وقوع یک فاجعه انسانی افزایش یافته است.
ونزوئلا ، ازبحران سیاسی تا فاجعه انسانی
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
دومین روز از نشست صلح و امنیت در خاورمیانه
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
آخرین سنگرهای داعش در بغوز در شرق سوریه در حال فرو ریختن‌
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE