خبر فوری
سیاسی

کمرنگ شدن دلواپسان «جبهه پایداری» در مجلس دهم

کمرنگ شدن دلواپسان «جبهه پایداری» در مجلس دهم
مژگان غفاری
یکشنبه 19 اردیبهشت 1395
  • «جبهه‌ پایداری» که ۸۲ کرسی مجلس نهم را در اختیار داشت، در مجلس دهم تنها ۲۴ نماینده دارد.
  • مجلس دهم بدون حضور افراد شاخص «جبهه پایداری» چون مرتضی آقاتهرانی، روح‌الله حسینیان، حمید رسایی، اسماعیل کوثری،سید محمود نبویان و مهدی کوچک‌زاده تشکیل خواهد شد.
  • اصولگرایان تندرو و اعضای «جبهه پایداری»، حتی اگر تمام ۳۰ نماینده‌ی مستقل راه‌یافته به مجلس دهم را با خود همراه سازند، بعید است که به اندازه‌ی مجلس پیشین تأثیرگذار باشند.

 

«جبهه‌ پایداری» که در مجلس نهم با در اختیار داشتن ۸۲ کرسی از ۲۹۰ کرسی، یکی از جریان‌های تأثیرگذار در تصمیم‌گیری‌های قوه‌ی مقننه محسوب می‌شد، در مجلس دهم نقش کم‌رنگ‌تری دارد و توانسته است تنها ۲۴ نماینده به این مجلس بفرستد.

«جبهه پایداری»، حزب سیاسی و یک جریان اعتقادی تندرو از اصولگرایان است که از سال ۱۳۹۰ به دبیرکلی مرتضی آقاتهرانی و حمایت معنوی محمدتقی مصباح یزدی اعلام موجودیت کرده است.

پس از روی کار آمدن حسن روحانی، اعضای «جبهه پایداری» با اظهارنظرهای تندورانه و اغلب مخالف دولت یازدهم، در برابر عملکرد و برنامه‌های دولت، خصوصاً در مجلس جبهه می‌گرفتند و به دلواپسان معروف شده بودند.  

افراد این جناح نقش بسیار زیادی در استیضاح یا کارت زرد دادن به وزرا و مخالفت‌های مجلس با عملکرد دولت در زمینه‌ی مذاکرات هسته‌ای و برجام داشتند؛  همچنین طرح‌هایی مانند «طرح امر به معروف و نهی از منکر» و «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» در کمیسیون فرهنگی مجلس از سوی نمایندگان عضو جبهه‌ی پایداری ارائه شد که بیشترین تعداد اعضا را در آن کمیسیون داشتند.

در دوره‌ی نهم مجلس شورای اسلامی، ۲۳ نماینده از فهرست جبهه پایداری به مجلس راه یافته بودند و ۵۹ نفر از نمایندگان هم به فهرست مشترک جبهه پایداری و اصولگرایان تعلق داشتند.

با فعالیت گسترده‌ی طیف امید، شامل اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان در انتخابات دور دهم، «جبهه پایداری» بسیاری از چهره‌های شاخص خود در مجلس را از دست داد.

به‌طور مشخص، در مجلس دهم هر ۳۰ نماینده‌ی تهران از فهرست امید، متعلق‌به اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان هستند، در حالی‌که ۱۶ نفر از نمایندگان تهران در دوره‌ی قبل از اعضای جبهه پایداری بودند.

مجلس دهم بدون حضور افرادی چون مرتضی آقاتهرانی، روح‌الله حسینیان، حمید رسایی، اسماعیل کوثری،سید محمود نبویان و مهدی کوچک‌زاده تشکیل خواهد شد.

چهره‌هایی چون احمد سالک، رئیس فعلی کمیسیون فرهنگی، امیرحسین قاضی زاده، نصرالله پژمانفر، جواد کریمی قدوسی، محمد دهقان و احمد امیرآبادی همچنان نمایندگان «جبهه پایداری» در مجلس دهم هستند و بنا به بعضی تحلیل‌ها، در نبود غلام‌علی حداد عادل و بعضی دیگر از چهره‌های شاخص اصولگرایان، احمد سالک به عنوان گزینه‌ی اصلی ریاست فراکسیون اصولگرایان مطرح شده است.

۳۰ نماینده‌ی مستقل هم به مجلس دهم راه پیدا کرده‌اند که قطعاً هم اصولگرایان و هم طیف امید تلاش بر جذب آنها و اضافه کردنشان به حامیان خود خواهند کرد؛ اما آنچه قطعی است، اصولگرایان تندرو و اعضای «جبهه پایداری»، حتی اگر تمام این نمایندگان مستقل را با خود همراه سازند، بعید است که بتوانند در مجلس دهم، به اندازه‌ی مجلس پیشین تأثیرگذار باشند.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

حمایت هنرمندان از بیانیه گروه چهارده
گفتگو با بابک امینی آهنگساز
حمایت هنرمندان از بیانیه گروه چهارده
مهره‌ی سوخته نظام یا جنگ بر سر قدرت؟
از ساخت سریال‌ تا تخریب مقامات عالی‌رتبه در صدا و سیمای ملی
مهره‌ی سوخته نظام یا جنگ بر سر قدرت؟
مذاکرات پنهانی امارات و اسرائیل با میانجی‌گری آمریکا
آیا جمهوری اسلامی که آرزویش نابودی اسرائیل است ناخواسته به این کشور در نزدیکی به اعراب کمک می‌کند؟
مذاکرات پنهانی امارات و اسرائیل با میانجی‌گری آمریکا
جمهوری اسلامی، نگران از حضور تل‌آویو در منطقه
واکنش نسبتا تند مقامات جمهوری اسلامی به احتمال حضور اسرائیل در ائتلاف واشنگتن در تنگه هرمز
جمهوری اسلامی، نگران از حضور تل‌آویو در منطقه
انتخابات۹۸: میزان رای ملت است؟
آغاز فعالیت های انتخاباتی حزب های مختلف اصولگرا و اصلاح طلب در فاصله ۷ ماه به انتخابات مجلس یازدهم
انتخابات۹۸: میزان رای ملت است؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE