خبر فوری
سیاسی

خامنه‌ای: کسانی که نظام را هم قبول ندارند، برای اعتبار کشور در انتخابات شرکت کنند

خامنه‌ای: کسانی که نظام را هم قبول ندارند، برای اعتبار کشور در انتخابات شرکت کنند khamenei.ir
پوریا زراعتی
شنبه 19 دی 1394

 

  • رهبر جمهوری اسلامی امروز در دیدار با مردم قم بخش مهم سخنان خود را به انتخابات پیش روی مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری اختصاص داد.
  • او گفت همه باید رای دهند، حتی کسانی که اعتقادی به شخص او و نظام ندارند.
  • آیت‌الله خامنه‌ای رای دادن را مایه حفظ اعتبار کشور دانست.
  • او در سخنان خود البته بار دیگر طعنه‌ای هم به اصلاح‌طلبان و عملکرد آن‌ها در مجلس ششم زد.
  • خامنه‌ای به هاشمی رفسنجانی هم کنایه‌ای زد و گفت برخی به دلایل خانوادگی «مواضعی دیگر» گرفتند.
  • عالی‌ترین مقام سیاسی در ایران، خبرگان را هم مهم برشمرد و گفت آن‌ها باید بعد او رهبری انتخاب کنند که جلوی «دشمن» بایستد.

  • رهبر جمهوری اسلامی به اتفاقات بعد انتخابات دهم ریاست‌جمهوری و نامه اوباما به خود هم پرداخت.
  • او طیف وسیع دشمنان را از اسراییل تا داعش توصیف کرد اما نامی از عربستان نیاورد.
  • این دومین بار است که آیت‌الله خامنه‌ای بعد از حمله به سفارت عربستان در تهران سخن‌رانی می‌کند، اما حرفی از این موضوع به میان نمی‌آورد.

 

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، امروز در جمع مردم قم که در سال‌روز واقعه ۱۹دی ۱۳۵۶ به تهران آورده شده بودند، اهم سخنان خود را به انتخابات پیش رو اختصاص داد.

رهبر جمهوری اسلامی برای دومین بار حتی از کسانی که نظام را هم قبول ندارند، خواست برای حفظ اعتبار کشور در انتخابات شرکت کنند: «همه در انتخابات شرکت کنند؛ حتی کسانی که نظام را قبول ندارند برای حفظ و اعتبار کشور شرکت کنند؛ ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد انتخابات مال رهبری نیست مال ایران اسلامی و جمهوری اسلامی است؛ این موجب تقویت نظام و تأمین ماندگاری آن و باقی ماندن کشور در حصار امنیت کامل و بالا رفتن اعتبار و ابهت ملت است.»

او یک‌بار دیگر هم از کسانی که کلیت نظام اسلامی را قبول ندارند، مایه گذاشته بود؛ آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۹۲ و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم که به پیروزی حسن روحانی انجامید، گفته بود ممکن است کسی نظام را قبول نداشته باشد اما برای ایران و کشورش بیاید و رای دهد. خامنه‌ای افزود «شما وقتی امروز با انقلاب و امام بیعت می‌کنید، انگار با پیغمبر بیعت کرده‌اید.»

برخی تحلیل‌گران معتقدند این سخنان، همانند سخنان مشابه در سال ۱۳۹۲، شاید چراغ سبزی‌ست به شورای نگهبان برای تائید صلاحیت کاندیداها از همه سلائق و احزاب سیاسی تا متضمن مشارکت حداکثری مردم شود. با این حال، عالی‌ترین مقام سیاسی ایران طعنه خود را یک‌بار دیگر به اصلاح‌طلبان زد و ضمن تمجید از عمل‌کرد مجلس کنونی، یعنی مجلس محافظه‌کار نهم، صراحتا مجلس اصلاح‌طلب ششم را به همراهی با غرب و اتخاذ تصمیماتی خلاف منافع ملی، متهم کرد: «مجلس کنونی در مسائل بین المللی مواضع خیلی خوبی می‌گیرد که مغتنم است؛ این کجا و آن مجلسی کجا که در مقابل دشمنان همان حرف آنها را در چه در قضیه هسته‌ای چه در قضایای گوناگون تکرار می کند؛ یکایک افراد نماینده دخیلند و انسان باید به شکل اطمینان‌بخشی به نتیجه برسد.»

آیت‌الله خامنه‌ای گفت به فهرستی که از سوی افراد متدین و انقلابی ارائه شده باشد اعتماد می‌کند اما به کسانی که فکرشان دنبال حرف‌های آمریکاست و پایبند به انقلاب و اسلام نیستند اعتماد نخواهد کرد.

او در بخشی از سخنانش بار دیگر به اعتراضات پس از انتخابات دهم ریاست‌جمهوری پرداخت و آن را ترفند آمریکایی‌ها برای انقلاب رنگین دانست و فت: «این، انقلاب رنگی بود؛ کودتای رنگی ناموفق.»

آیت‌الله خامنه‌ای ادامه داد پیش از آن اتفاقات، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا، نامه دومی به او ارسال کرده بود که مواضعی نزدیک به جمهوری اسلامی و موافق با رهبر در آن نامه مشاهده می‌شد، اما پس از انتخابات زمانی که اوباما از معترضان حمایت کرد، به گفته رهبر ایران، «ملت ایران به موقع حرکت کرد و به صحنه آمد.»

رهبر جمهوری اسلامی به انتخابات خبرگان هم که هم‌زمان با انتخابات مجلس دهم در تاریخ هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد پرداخت و آن را مهم برشمرد. آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «مجلس خبرگان خیلی مهم است. آن روزی که رهبر فعلی در دنیا نباشد یا رهبر نباشد، این مجلس باید رهبر انتخاب کند که کلید حرکت انقلاب دست او (رهبر) است. آیا خبرگان کسی را انتخاب خواهد کرد که در مقابل هجمه دشمن بایستد، به خدا توکل کند، شجاعت نشان دهد و راه امام را ادامه دهد یا کسی را که جور دیگریست؟»

بالاترین مقام سیاسی ایران، در سخنان امروز خود کنایه‌ای هم به منتقدان از جمله هاشمی رفسنجانی زد و گفت ممکن است عده به دلایل شخصی یا «خانوادگی» از انقلاب روی برگرداندند یا مواضعی دیگر گرفتند، اما در کل «رویش‌ها» در انقلاب از «ریزش‌ها» بیشتر بوده‌اند: «از ابتدای انقلاب ریزش‌ها و رویش‌های فروانی داشته‌ایم، عده‌ای از افراد انقلابی به‌خاطر ظلم فردی احتمالی که به آنها شده، به ناحق از اصل انقلاب روگردان شدند و عده‌ای هم به خاطر مسائل شخصی و خانوادگی مواضع دیگری گرفته‌اند اما مهم این است که رویش‌های انقلاب در زمینه‌های مختلف، بسیار بیشتر از ریزش‌ها بوده است.»

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر آمریکا، اسراییل و دیگر قدرت‌ها را متهم کرد که به دنبال از بین بردن «درخت تناور» انقلاب هستند. او «جبهه وسیع دشمن» را از «سردمداران رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا... تا عوامل تکفیری و داعش» برشمرد و از همین رو، از همه مردم خواست تلاش کنند تا «انقلاب باقی بماند.»

گفتنی است، رهبر جمهوری اسلامی در سخنان امروز خود هم کوچک‌ترین اشاره‌ای به حمله به سفارت عربستان و قطع روابط ریاض با تهران نکرد. این دومین بار بود که آیت‌الله خامنه‌ای پس از بالاگرفتن تنش بین ایران و عربستان در یک هفته اخیر، در مراسمی عمومی سخن‌رانی کرده است.

 

این خبر تکمیل می‌شود.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟
اقدامات مداخله جویانه تهران در جنگ های نیابتی منطقه و توسعه برنامه موشک های بالیستیک
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟
اقتصاد بدون پشتوانه و نوسانات دلار
سکه از پنج میلیون تومان گذشته
اقتصاد بدون پشتوانه و نوسانات دلار
«زمان آن رسیده که جلوی نفوذ مخرب ایران در خاورمیانه گرفته شود»
مصاحبه با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی
«زمان آن رسیده که جلوی نفوذ مخرب ایران در خاورمیانه گرفته شود»
ایران در سوگ حادثه تروریستی اهواز
وداعی با همراهی همه ی مردمان
ایران در سوگ حادثه تروریستی اهواز
جایگاه اقلیت کرد در کارنامه حکومت
آیا می توان گفت که تشدید فشار و اعمال زور و خشونت راهکاری برای حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی ست؟
جایگاه اقلیت کرد در کارنامه حکومت

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE