خبر فوری
سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه: حمله به دیرالزور با اطلاع دولت سوریه انجام شد

سخنگوی وزارت امور خارجه: حمله به دیرالزور با اطلاع دولت سوریه انجام شد
‎
دوشنبه 29 خرداد 1396
  • بهرام قاسمی: حمله موشکی سپاه پاسداران به دیرالزور سوریه صرفاً یک سیلی کوچک بود.
  • سخنگوی سپاه پاسداران: تروریست‌ها باید پیام هشدارآمیز عملیات موشکی را درک کنند.
  • رمضان شریف: شلیک از دو استان عمدتاً سنی‌نشین به سمت مراکز داعش حاوی پیام وحدت همه ایرانیان در مقابل تروریست‌ها است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله موشکی سپاه پاسداران به دیرالزور سوریه را صرفاً یک سیلی کوچک خوانده و گفته است این حمله تنها هشداری برای بیدار کردن کسانی بوده که هنوز نمی‌توانند یا نتوانسته اند واقعیت های منطقه و حد و مرز خود را به خوبی درک کنند.

برخی تحلیلگران این حمله را نه تهدیدی علیه گروه تروریستی داعش که هشداری برای عربستان سعودی دانسته اند. عده ای هم نام اسرائیل را به میان آورده اند و به تهدید پرداخته اند.

به عنوان نمونه، وحید یامین پور، از چهره های رسانه ای اصولگرایان تندرو با انتشار عکسی از آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در توییتر خود نوشته است: «فاصله پشه های داعشی با مگس های اسرائیلی زیاد نیست. به اندازه اینکه فرمانده بگه چند درجه بالاتر ...»

به نظر می رسد حمله موشکی سپاه پاسداران به آن چه مواضع تکفیری های داعش و محل ترتیب دادن عملیات تروریستی تهران خوانده می شود، با استقبال بخش قابل توجهی از افکار عمومی در ایران رو به رو شده است. «اقتدار ملی» و «احساس غرور» از جمله کلید واژه های مورد استفاده شمار زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی پس از این حمله هستند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره این حمله به «مقر گروه‌ تکفیری و تروریستی داعش» در منطقه دیرالزور سوریه گفته است: «جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست اصولی، ثابت و تغییرناپذیر خود در مبارزه بی‌امان با گروه‌های تروریستی تکفیری-وهابی و با در جریان گذاشتن دولت قانونی سوریه، ضربات مهلکی را بر پیکره گروه‌های تروریستی و مقر مرکزی آنها در دیرالزور وارد کرد.»

او ایران را یکی از قربانیان تروریسم خواند که بر اساس «مواضع انسانی، مترقیانه و اصولی‌» مبارزه‌ای مستمر با تروریسم داشته و خواهد داشت: «جمهوری اسلامی ایران با تمام توان و با اتکا به تمامی داشته‌ها، تجارب و توانمندی‌های خود در حوزه‌های دفاعی، نظامی، اطلاعاتی و امنیتی و با استفاده از تجارب گذشته از کیان خود و همچنین ثبات و امنیت شهروندانش در مقابله با پدیده شوم تروریسم دفاع خواهد کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفته است جمهوری اسلامی در دفاع از امنیت و ثباتش هیچ‌گونه تعارفی ندارد و برای مقابله با تروریسم، ناامنی و بی‌ثباتی بیش‌ترین تلاش را به کار خواهد برد و با هر عاملی که بر هم زننده این ثبات و امنیت باشد، قاطعانه و ریشه‌ای برخورد می‌کند.

به گفته قاسمی جمهوری اسلامی در طول سال‌های اخیر بارها خطر تولید، ترویج، تسلیح و گسترش تروریسم تکفیری در سطح منطقه و جهان را یادآوری کرده است.

او همچنین گفته است ایران برخلاف دیگران امنیت و ثبات را خریداری نمی‌کند چرا که امنیت قابل خرید و فروش نیست: «آنهایی که تصور می‌کنند با کشاندن پای دیگر کشورهای فرامنطقه‌ای می‌توانند امنیت و ثبات را برای خود تأمین کنند دچار اشتباهی فاحش و استراتژیک هستند.»

به نظر می رسد اشاره سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به عربستان سعودی و پیمان تسلیحاتی این کشور با ایالات متحده آمریکا باشد.

قاسمی دولت آمریکا و دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور را نیز بدون ذکر نام مورد انتقاد قرار داده و گفته است: «جمهوری اسلامی خلاف برخی قدرت‌های مدعی که امنیت و تروریسم را وسیله‌ای برای تجارت و کسب درآمد کرده اند و خلاف شعارها و سیاست‌های اعلامی خود به رقص با منحط‌ترین تفکرات قبیله‌ای و جاهلی می‌پردازند و از یک سو ادعای مبارزه با تروریسم را دارند و از سوی دیگر میلیاردها دلار سلاح به کشورهای اصلی حامی تروریست‌های تکفیری می‌فروشند، به مبارزه واقعی و مستمر برای ریشه‌کن شدن این گروه‌های تروریستی ادامه خواهد داد و حمله موشکی به مواضع و مقرهای تروریست‌های تکفیری در دیرالزور، صرفاً سیلی کوچک و تنها هشداری برای بیداری آنانی بود که هنوز نمی‌توانند یا نتوانستند واقعیات منطقه و حد و مرز خود را به خوبی درک کنند.»

از سوی دیگر سخنگوی سپاه پاسداران هم گفته است تروریست‌ها باید پیام هشدارآمیز عملیات موشکی را درک کنند.

به گفته رمضان شریف، بر اساس اطلاعات موثق، عملیات موشکی ضد داعش موفقیت‌آمیز بوده است: «موشک‌های سپاه مقرهای فرماندهی و مراکز تسلیحاتی داعش در دیرالزور را درهم کوبیدند.»

سخنگوی سپاه پاسداران همچنین شلیک از دو استان عمدتاً سنی‌نشین (کرمانشاه و کردستان) به سمت مراکز «تروریست‌های داعش» را حاوی پیام وحدت همه ایرانیان در مقابل تروریست‌ها خوانده و گفته است: «بعد از اجرای عملیات تروریستی، در فضای مجازی و رسانه‌های حامی تروریسم تلاش شده بود قومیت تروریست‌ها و واگرایی استان‌ها به افراد القا شود. سپاه در این مرحله تصمیم گرفت کرمانشاه و کردستان را برای انجام عملیات انتخاب کند تا به موجب آن این پیام ارسال شود که مجموعه مردم به صورت جدی حامی و پشتیبان امنیت ملی و یکپارچگی کشور هستند.»

 

 

شریف عملیات موشکی سپاه را تنها «گوشه بسیار کوچکی از قدرت تنبیهی ایران علیه تروریست‌ها، دشمنان و حامیان بین‌المللی و منطقه‌ای آنها خوانده و گفته است آنها باید پیام هشدارآمیز عملیات موشکی را درک کنند.

او درباره جزییات این عملیات هم گفته است: «از داخل کشور تا مرزهای خارج از کشور به صورت جدی مورد مراقبت قرار گرفت و خوشبختانه مشخص شد محل اصلی طراحی اقدامات تروریستی و به صورت دقیق محورهای فرماندهی و تجمع نیروها و سازمان‌های لجستیک آن‌ها در خارج از کشور بوده. مبدا اصلی طراحی‌ها منطقه دیرالزور در سوریه بود که بخش عمده عملیات در آن‌جا صورت می‌گرفت که در اقدامی کاملا هوشمندانه و غافلگیرکننده عملیات محدود موشکی صورت گرفت.»

 

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
گفتگوی اختصاصی با سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه بهایی در سازمان ملل
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت
با فیلتر شدن تلگرام کاربران به پیام‌رسان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند.
 موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت
آخرین امید‌ اروپا برای نگه‌داشتن ترامپ در برجام
«خواسته‌های ترامپ با توجه به روشن‌تر شدن فعالیت‌های سپاه‌ در سوریه و یمن، فراتر رفته.»
آخرین امید‌ اروپا برای نگه‌داشتن ترامپ در برجام
«ترامپ شایستگی اخلاقی پست ریاست جمهوری را ندارد»
ترامپ خواهان زندانی شدن رئیس سابق اف‌بی‌آی شده
«ترامپ شایستگی اخلاقی پست ریاست جمهوری را ندارد»
پرسش: کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست کجاست؟
حاضر نشدن مدنی در محل کار و خاموش بودن تلفنش ابهامات درباره وضعیت این فعال محیط زیست را بیش‌تر کرده
پرسش: کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست کجاست؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE