خبر فوری
بین المللی

آوارگان سودان جنوبی و امیدهای اندک به صلح

آوارگان سودان جنوبی و امیدهای اندک به صلح
‎
دوشنبه 29 خرداد 1396
  • سودان جنوبی تنها دو سال پس از استقلال، دچار درگیری‌های داخلی شد.
  • درگیری‌ها در سودان جنوبی بیش از سه میلیون نفر را آواره کرده.
  • نزدیک به پنج و نیم میلیون نفر، یعنی نیمی از جمعیت این کشور دسترسی به غذای مناسب ندارند.

 

آوریل امسال، وقتی سربازان دولت به پایوک، شهری در سودان جنوبی در نزدیکی مرزهای این کشور با اوگاندا آمدند، مایا لالوم، در تیراندازی‌های سربازان به شورشیان هوادار ری‌یک ماچار معاون مخلوع ریيس جمهوری گرفتار شد. او به مدت پنج روز در جنگل پنهان شد تا بتواند با عبور از مرز، به کشور همسایه اوگاندا برود و جان سالم به در ببرد.

لالوم، یک مادربزرگ ۷۲ ساله است. او می‌گوید سومین بار است که مجبور شده از شهرهای درگیر جنگ درغرب آفریقا بگریزد و اکنون امید چندانی به رهبران متخاصم سودان جنوبی ندارد.

سالواکی‌یر مایاردیت، رییس جمهوری سودان جنوبی از قوم دینکا و معاون سابق او ریچار از قبیله نوئر تا به حال خصومت شخصی و قبیله ای خود را کنار نگذاشته‌اند.

اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی، ری یک ماچار، معاون اول رییس جمهوری تلاش کرد کودتایی نظامی انجام دهد. این کودتا توسط رییس جمهوری خنثی شد ولی حدود۳۰۰هزار نفر کشته و آواره برجا گذاشت. این خصومت‌ها، سودان جنوبی را تنها دو سال پس از استقلال به عنوان جوان‌ترین کشور جهان، آشفته کرده است.

بنا بر اعلام سازمان ملل، در مجموع، درگیری‌ها بیش از سه میلیون نفر را در جنوب سودان آواره کرده و نزیک به پنج و نیم میلیون نفر، یعنی نیمی از جمعیت این کشور دسترسی به غذای مناسب ندارند.

در اردوگاه پناهندگان پالابک در شمال اوگاندا، لالوم در زمینی زندگی می‌کند که به دلیل درگیری‌های مرگبار ارتش جوزف کونی، رهبر گروهی شبه‌نظامی به نام ارتش مقاومت پروردگار که در صدد بر اندازی حکومت در اوگانداست، از سال ۱۹۹۰ دست نخورده باقی مانده. در این زمین، در حال حاضر با آلونک‌های پراکنده کرباسی و قیراندود و بدون عایق آب، مسکن صدها نفر از مردم سودان جنوبی است که از جنگ داخلی سه ساله فرار کرده‌اند. این فرار، بزرگ‌ترین مهاجرت مرزی در آفریقا از زمان نسل کشی سال ۱۹۹۴ در روانداست.

روستاییان در مناطق مرزی فقیرنشین، زمین‌های خود را به پناهندگان داده‌اند؛ با این امید که حامیان مالی پناهندگان و اهداکنندگان کمک‌های انسان دوستانه، به آنها هم در قالب خدمات عمومی مشترک مانند ایجاد مدرسه جاده، چاه و کلینیک کمک کنند.

وجود قانونی در اوگاندا که در سال ۲۰۰۶ تصویب شد و تضمین می‌کند که  پناهندگان آزادی حرکت، حق اشتغال و دسترسی به درمانگاه‌های عمومی و مدارس ساخته شده را دارند، این کشور را تبدیل به پناهگاه کسانی کرده که از درگیری‌های مناطق اطراف، به این کشور می‌گریزند.

به هر خانواده، قطعه ای زمین به ابعاد ۳۰ متر در ۳۰ متر داده شده که در آن کلبه‌ای بسازند و قطعه‌ای ۱۰۰ متر در ۱۰۰ متری که در آن برای امرار معاش خود محصولاتی بکارند و به سرعت خودکفا شوند، آوارگانی که از دست و دلبازی اوگاندا استفاده می‌کنند، می‌گویند سیستم اسکان پناهجویان یکی از پیش‌روترین روش‌هاست.

اما مقامات دولت اوگاندا و سازمان‌های کمک رسانی می‌گویند استقبال از این روش باعث کمبود منابع شده است. پناهجویان هم می‌گویند که نصف میزان استاندارد مواد غذایی ماهانه را دریافت می‌کنند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که تنها ۱۰ درصد از ۳۰۰ میلیون دلار لازم برای پناهجویان سودان جنوبی در اوگاندا تامین شده و نیازهای اولیه پناهجویان و مردم محلی را تامین نمی‌کند.

این آژانس همچنین می‌گوید مشکل این است که کمک‌های ارسالی با تعداد افرادی که از سودان جنوبی آواره شده‌اند تطابق ندارد.

دست کم ۸۳۲ هزار نفر ازسودان، ماه جولای گذشته به دنبال درگیری‌ها به اوگاندا رفته‌اند و سیستم متزلزل است. آژانس پناهندگان همچنین افزوده که بحران اوگاندا با دیگر فجایع انسانی در آفریقا، به ویژه خشکسالی در سومالی و کمبود مواد غذایی در شمال شرقی نیجریه که ناشی از شش سال شورش مجاهدان بوکو حرام است، همراه شده و بر مشکلات افزوده است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
بازداشت‌های شب گذشته در سکوت کامل خبری اتفاق افتاد
ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
گفتگوی اتاق‌خبر با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر سیاسی
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
روز جهانی مقابله با کار کودکان
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
کارشناسان «زبان بدن» از رفتار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ اون در دیدار تاریخی امروز چه برداشتی دارند؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟
«به‌دنبال تشدید بحران آب ایران، ۵۰ میلیون نفر ناگزیر به ترک محل اقامت خود می‌شوند»
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE