خبر فوری
بین المللی

آوارگان سودان جنوبی و امیدهای اندک به صلح

آوارگان سودان جنوبی و امیدهای اندک به صلح
‎
دوشنبه 29 خرداد 1396
  • سودان جنوبی تنها دو سال پس از استقلال، دچار درگیری‌های داخلی شد.
  • درگیری‌ها در سودان جنوبی بیش از سه میلیون نفر را آواره کرده.
  • نزدیک به پنج و نیم میلیون نفر، یعنی نیمی از جمعیت این کشور دسترسی به غذای مناسب ندارند.

 

آوریل امسال، وقتی سربازان دولت به پایوک، شهری در سودان جنوبی در نزدیکی مرزهای این کشور با اوگاندا آمدند، مایا لالوم، در تیراندازی‌های سربازان به شورشیان هوادار ری‌یک ماچار معاون مخلوع ریيس جمهوری گرفتار شد. او به مدت پنج روز در جنگل پنهان شد تا بتواند با عبور از مرز، به کشور همسایه اوگاندا برود و جان سالم به در ببرد.

لالوم، یک مادربزرگ ۷۲ ساله است. او می‌گوید سومین بار است که مجبور شده از شهرهای درگیر جنگ درغرب آفریقا بگریزد و اکنون امید چندانی به رهبران متخاصم سودان جنوبی ندارد.

سالواکی‌یر مایاردیت، رییس جمهوری سودان جنوبی از قوم دینکا و معاون سابق او ریچار از قبیله نوئر تا به حال خصومت شخصی و قبیله ای خود را کنار نگذاشته‌اند.

اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی، ری یک ماچار، معاون اول رییس جمهوری تلاش کرد کودتایی نظامی انجام دهد. این کودتا توسط رییس جمهوری خنثی شد ولی حدود۳۰۰هزار نفر کشته و آواره برجا گذاشت. این خصومت‌ها، سودان جنوبی را تنها دو سال پس از استقلال به عنوان جوان‌ترین کشور جهان، آشفته کرده است.

بنا بر اعلام سازمان ملل، در مجموع، درگیری‌ها بیش از سه میلیون نفر را در جنوب سودان آواره کرده و نزیک به پنج و نیم میلیون نفر، یعنی نیمی از جمعیت این کشور دسترسی به غذای مناسب ندارند.

در اردوگاه پناهندگان پالابک در شمال اوگاندا، لالوم در زمینی زندگی می‌کند که به دلیل درگیری‌های مرگبار ارتش جوزف کونی، رهبر گروهی شبه‌نظامی به نام ارتش مقاومت پروردگار که در صدد بر اندازی حکومت در اوگانداست، از سال ۱۹۹۰ دست نخورده باقی مانده. در این زمین، در حال حاضر با آلونک‌های پراکنده کرباسی و قیراندود و بدون عایق آب، مسکن صدها نفر از مردم سودان جنوبی است که از جنگ داخلی سه ساله فرار کرده‌اند. این فرار، بزرگ‌ترین مهاجرت مرزی در آفریقا از زمان نسل کشی سال ۱۹۹۴ در روانداست.

روستاییان در مناطق مرزی فقیرنشین، زمین‌های خود را به پناهندگان داده‌اند؛ با این امید که حامیان مالی پناهندگان و اهداکنندگان کمک‌های انسان دوستانه، به آنها هم در قالب خدمات عمومی مشترک مانند ایجاد مدرسه جاده، چاه و کلینیک کمک کنند.

وجود قانونی در اوگاندا که در سال ۲۰۰۶ تصویب شد و تضمین می‌کند که  پناهندگان آزادی حرکت، حق اشتغال و دسترسی به درمانگاه‌های عمومی و مدارس ساخته شده را دارند، این کشور را تبدیل به پناهگاه کسانی کرده که از درگیری‌های مناطق اطراف، به این کشور می‌گریزند.

به هر خانواده، قطعه ای زمین به ابعاد ۳۰ متر در ۳۰ متر داده شده که در آن کلبه‌ای بسازند و قطعه‌ای ۱۰۰ متر در ۱۰۰ متری که در آن برای امرار معاش خود محصولاتی بکارند و به سرعت خودکفا شوند، آوارگانی که از دست و دلبازی اوگاندا استفاده می‌کنند، می‌گویند سیستم اسکان پناهجویان یکی از پیش‌روترین روش‌هاست.

اما مقامات دولت اوگاندا و سازمان‌های کمک رسانی می‌گویند استقبال از این روش باعث کمبود منابع شده است. پناهجویان هم می‌گویند که نصف میزان استاندارد مواد غذایی ماهانه را دریافت می‌کنند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که تنها ۱۰ درصد از ۳۰۰ میلیون دلار لازم برای پناهجویان سودان جنوبی در اوگاندا تامین شده و نیازهای اولیه پناهجویان و مردم محلی را تامین نمی‌کند.

این آژانس همچنین می‌گوید مشکل این است که کمک‌های ارسالی با تعداد افرادی که از سودان جنوبی آواره شده‌اند تطابق ندارد.

دست کم ۸۳۲ هزار نفر ازسودان، ماه جولای گذشته به دنبال درگیری‌ها به اوگاندا رفته‌اند و سیستم متزلزل است. آژانس پناهندگان همچنین افزوده که بحران اوگاندا با دیگر فجایع انسانی در آفریقا، به ویژه خشکسالی در سومالی و کمبود مواد غذایی در شمال شرقی نیجریه که ناشی از شش سال شورش مجاهدان بوکو حرام است، همراه شده و بر مشکلات افزوده است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

فرجام برجام: نزدیکی اروپا و آمریکا بر سر تحرکات ایران
٣٧ روز از مهلت ١٢٠ روزه کاخ سفید می گذرد
فرجام برجام: نزدیکی اروپا و آمریکا بر سر تحرکات ایران
برداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی سبب وقوع زلزله‌های کوچک است
بهرام عکاشه: بسیاری از شهرها و روستاها در برابر حتی زلزله‌های سه یا چهار ریشتر نیز آسیب‌پذیرند.
برداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی سبب وقوع زلزله‌های کوچک است
نتانیاهو: اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران در سوریه مستقر شود
نتانیاهو در حاشیه کنفرانس مونیخ تاکید کرده که بلندی‌های جولان تا ابد در دست اسرائیل باقی خواهد ماند.
نتانیاهو: اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران در سوریه مستقر شود
یک نماینده مجلس: وزارت اطلاعات باید برای ۱۰ سال سکوت در برابر سیدامامی پاسخگو باشد
مقامات امنیتی در ایران مدعی‌اند سیدامامی به مدت ۱۰ سال مشغول فعالیت‌های جاسوسی بوده است.
یک نماینده مجلس: وزارت اطلاعات باید برای ۱۰ سال سکوت در برابر سیدامامی پاسخگو باشد
کارلوس کیروش: علی کریمی اطلاعاتش غلط است و باید عذرخواهی کند
«کریمی باید از کارلوس کیروش و هواداران تیم ملی فوتبال ایران به خاطر گمراه کردن عذرخواهی کند.»
کارلوس کیروش: علی کریمی اطلاعاتش غلط است و باید عذرخواهی کند

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE