خبر فوری
جامعه

مطلقه‌های ۱۵ساله در ایران

مطلقه‌های ۱۵ساله در ایران
‎
شنبه 24 تیر 1396
  • مجلس در تلاش است با ورود به موضوع «کودک همسری»، سن قانونی ازدواج دختران در ایران را بالا ببرد.
  • رییس فراکسیون زنان مجلس گفته است عده ای بر این باورند ازدواج دختر در سن پایین در واقع ازدواج دختری است که به سن شرعی رسیده و این باید در قانون هم لحاظ شود.
  • پروانه سلحشوری به وجود دخترانی در ایران اشاره کرده است که در ۱۵ سالگی مطلقه شده اند.

 

مجلس در تلاش است با ورود به موضوع «کودک همسری»، سن قانونی ازدواج دختران در ایران را بالا ببرد.
رییس فراکسیون زنان مجلس از تلاش برای افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ سال به ۱۵ سال خبر داده است؛ پیشرفتی که حتی اگر اتفاق بیفتد، همچنان مجوزی است برای ازدواج افراد زیر سن قانونی.
پروانه سلحشوری روز شنبه ۲۴ تیر به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است ما در فراکسیون زنان به جد پیگیر این موضوع (کودک همسری) هستیم اما «روند طولانی و فرسایشی بروکراسی در کشور یکی از دلایل اصلی تاخیر در حصول نتیجه در این مورد است.»
به گفته سلحشوری، «پیچیدگی و حساسیت‌های موجود در مسائل فرهنگی» روند رسیدن به نتیجه را کند کرده و نمایندگان مجلس را واداشته است «بررسی‌های دقیق‌تری» داشته باشند.
این نماینده مجلس گفته است: «در این مقوله از یک طرف ازدواج کودکان برای عده‌ای مثل ما مساله و اشکال است و از طرفی دیگر، برای عده‌ای یک امر واجب تلقی می‌شود و ممکن است نه تنها این کار را ازدواج کودک ندانند که حتی بر این باور و عقیده باشند که این امر در واقع ازدواج دختری است که به سن شرعی رسیده و ازدواج در چنین سنی، باید در قانون لحاظ شود.»
سلحشوری در عین حال لازم دانسته تاکید کند: «فقه شیعه، فقهی پویاست. ما در این رابطه نظر فقها و علما را هم جویا شده‌ایم تا رضایت آنها را جلب کنیم و برخی از علما نیز نظر مثبت داشته‌اند.»
بر اساس گفته های رییس فراکسیون زنان مجلس، از مرکز پژوهش‌های مجلس خواسته شده است آمار و اطلاعاتی را استخراج درباره ازدواج کودکان استخراج کند تا مشخص شود کدام مناطق ایران بیشتر با پدیده کودک همسری درگیر هستند و علل بروز آن چیست.
سلحشوری با اشاره به وجود دخترانی که در ۱۵ سالگی مطلقه شده اند گفته است: «به طور مثال ما در جایی می‌بینیم خانواده‌ای متشرع و متدین هستند و اصرار دارند دخترشان زود ازدواج کند، اما در مقابل در جای دیگر شاهد هستیم که فقر عاملی است که خانواده را مجبور می‌کند به ازدواج دخترشان در سن پایین تن بدهند.»
به گفته این نماینده مجلس مجموعه مسائل تعیین کننده‌ درباره این موضوع باید مورد بررسی قرار بگیرد تا ما مشخص شود آسیب‌های ناشی از ازدواج کودکان چیست و حتی اگر مزیتی وجود دارد، مزیت آن چیست: «ما در فراکسیون زنان، حسب وظیفه قانونی خود، همه این موارد را در کنار هم بررسی می‌کنیم. در عین حال تلاش ما این است که حداقل سن ازدواج را افزایش بدهیم.»

 

مطالب بیشتر

برگزیده

حل بحران شبه جزیره کره نزدیک است؟
تصمیم شوک آور رهبر کره شمالی
حل بحران شبه جزیره کره نزدیک است؟
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
گفتگوی اختصاصی با سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه بهایی در سازمان ملل
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت
با فیلتر شدن تلگرام کاربران به پیام‌رسان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند.
 موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت
آخرین امید‌ اروپا برای نگه‌داشتن ترامپ در برجام
«خواسته‌های ترامپ با توجه به روشن‌تر شدن فعالیت‌های سپاه‌ در سوریه و یمن، فراتر رفته.»
آخرین امید‌ اروپا برای نگه‌داشتن ترامپ در برجام
«ترامپ شایستگی اخلاقی پست ریاست جمهوری را ندارد»
ترامپ خواهان زندانی شدن رئیس سابق اف‌بی‌آی شده
«ترامپ شایستگی اخلاقی پست ریاست جمهوری را ندارد»

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE