خبر فوری
بین المللی

اقلیت‌ علیه اقلیت‌: نشانه‌های عوارض جانبی سیاست‌های عوام‌گرایانه در حادثه لندن

اقلیت‌ علیه اقلیت‌: نشانه‌های عوارض جانبی سیاست‌های عوام‌گرایانه در حادثه لندن
شبنم شعبانی
سه شنبه 15 فروردین 1396

لندن در چند روز گذشته در شوک غائله‌ای است که در منطقه کرویدون، در جنوب آن رخ داد: یک نوجوان پناه‌جوی کرد ایرانی در حمله بین بیست تا سی جوان تا سر حد مرگ کتک خورد و با جمجمه شکسته و لخته‌ای خون در سر در بیمارستان بستری شد.

آن چه رویارویی با این حادثه را برای لندنی‌ها ناگوارتر کرد، این بود که پلیس اعلام کرد، جنایتی که رخ داده بر پایه نفرت نژادی اتفاق افتاده است.

صادق خان، شهردار لندن اندکی پس از رسانه‌ای شدن ماجرا، هنگام محکوم کردن این حمله تاکید کرده بود، لندن شهری با تنوع انسانی بالاست که اهالی آن تنها تفاوت‌ها را نمی‌پذیرند بل‌که آغوششان بر روی فرهنگ‌های متفاوت گشوده است و آن‌ها را گرامی می‌دارند.

اما چه اتفاقی افتاد که لندنی که مردمش، بعضاً به داشتن چنین خصوصیت‌هایی می‌بالیدند، حالا شاهد جنایتی نژادی، آن هم علیه یک نوجوان است؟

نزدیک به شش سال عقب رفتن در تاریخ وقایع لندن اما نشانه‌هایی را به دست می‌دهد که شرایط وقوع چنین بزه‌کاری‌هایی در برخی مناطق، زیر پوست شهر جریان داشته است.

وقتی در تابستان سال ٢٠١١ لندن شاهد شورش‌هایی در برخی مناطق خود بود، کرویدون هم یکی از مناطقی بود که در خیابان‌هایش آشوب جریان داشت.

آسیب‌شناسی شورش شش سال پیش لندن که جان پنج تا شش نفر را گرفت و ده‌ها زخمی و میلیون‌ها پوند خسارت مالی بر جای گذاشت، نشان داده بود، یکی از دلایل چنین چنین شورشی رابطه ضعیف شهروندان برخی مناطق با جامعه مادر است؛ مناطقی که ساکنان آن عمدتاً مهاجرند یا از نسل‌های دوم و سوم مهاجران هستند یا از نظر جایگاه اجتماعی، به طبقات کم‌درآمد و فرودست تعلق دارند.

همان چیزی که پس از حادثه جمعه شب کرویدون، «گوین بارول» نماینده این منطقه در پارلمان بریتانیا هم بر آن انگشت گذاشت و مهاجمان جوان این حادثه را از اعضای طبقات «پس‌زده» اجتماع خواند.

اما چگونه لندن از سال ٢٠١١ تاکنون نتوانسته با چنین مساله‌ای رویارو شود و شرایط به جایی رسیده که حادثه‌ای چنین تکان دهنده با انگیزه‌های نژادی را شاهد است؟

این جا آن نقطه‌ای است که در چند روز گذشته نگاه‌های تحلیل‌گران و جامعه‌شناسان در آسیب‌شناسی این حمله به سوی سیاست‌مداران عوام‌گرا چرخیده است.

نگاهی به عرصه سیاسی امروز بریتانیا نشان می‌دهد که در نیم دهه گذشته، بر احساسات ضدمهاجر در بسیاری از نقاط این سرزمین افزوده شده است.

قوانین تردد آزاد میان کشورهای اروپایی و موج پناه‌جویانی که بر اثر جنگ‌ها و ناآرامی‌های خاورمیانه و شمال آفریقا به سوی اروپا گسیل شدند، برای سیاست‌مدران پوپولیست این فرصت را به وجود آورد که دلیل بسیاری از فشارهای اقتصادی وارد بر اقشار فرودست را که عمده دلیل نارضایی آن‌ها بوده، ورود مهاجران و پناه‌جویان و ربودن فرصت‌های کاری بریتانیایی‌ها به دست آن‌ها معرفی کنند.

همان احساساتی که به گفته کارشناسان انگیزه رای خروج بسیاری از بریتانیایی‌ها در رفراندوم جدایی از اتحادیه اروپا شد.

به نظر می‌رسد این سیاست‌مداران عوام‌گرا موفق شدند با در پیش گرفتن این سیاست، صندوق‌های رای را هرچند با اختلاف کم از آن خود کنند اما حالا بریتانیا باید هم با فشارها و پس‌لرزه‌های برگزیت دست و پنجه نرم کند و هم به درمان عوارض جانبی ایجاد فضایی سمی علیه مهاجران و اقلیت‌ها بنشیند.

نگاهی به رای ساکنان کرویدون به خروج از بریتانیا نشان می‌دهد، هرچند آن‌ها در مجموع رای به ماندن داده بودند اما جزئیات رای آن‌ها مانند اغلب مناطق با ترکیب جمعیتی مشابه، اختلاف قابل توجه با دیگر نقاط لندن دارد.

Creadit: Financial Times

رای ٥٤ درصدی کرویدون به ماندن در اتحادیه اروپا در قیاس با رای مثلاً محله کمدن که در مرکز لندن قرار دارد و ساکنانش ٧٥ درصد به ماندن رای داده‌اند، شاید می‌باید برای مقامات این منطقه جنوبی لندن تامل‌برانگیز می‌بود.

شاید تنها بخت با «رکر احمد» هفده ساله، قربانی این حمله نژادپرستانه یار بود که توانست از این حمله جان به در ببرد.

مسئولان بیمارستانی که او اکنون در آن بستری است و اتفاقا در همان محله کرویدون هم قرار دارد، حالا که او رفته رفته هوشیاری خود را به دست می‌‌آورد، شماره تلفنی را اعلام کرده‌اند، تا مردم پیام‌های حمایت‌گرانی خود را از طریق این خط تلفن به گوشش برسانند.

شاید این مرهمی باشد بر زخم‌های نوجوانی که از موطن خود گریخته و حالا در پناه‌گاه هم تا پای مرگ رفته است اما قطعاً قدم کوچکی نیز برای بریتانیایی‌هاست تا ترمیم زخمی بزرگ‌تر بر جامعه خود را آغاز کنند: زخم عوام‌گرایی بر پیکر جامعه.

مطالب بیشتر

برگزیده

فرجام برجام: نزدیکی اروپا و آمریکا بر سر تحرکات ایران
٣٧ روز از مهلت ١٢٠ روزه کاخ سفید می گذرد
فرجام برجام: نزدیکی اروپا و آمریکا بر سر تحرکات ایران
برداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی سبب وقوع زلزله‌های کوچک است
بهرام عکاشه: بسیاری از شهرها و روستاها در برابر حتی زلزله‌های سه یا چهار ریشتر نیز آسیب‌پذیرند.
برداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی سبب وقوع زلزله‌های کوچک است
نتانیاهو: اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران در سوریه مستقر شود
نتانیاهو در حاشیه کنفرانس مونیخ تاکید کرده که بلندی‌های جولان تا ابد در دست اسرائیل باقی خواهد ماند.
نتانیاهو: اسرائیل اجازه نخواهد داد ایران در سوریه مستقر شود
یک نماینده مجلس: وزارت اطلاعات باید برای ۱۰ سال سکوت در برابر سیدامامی پاسخگو باشد
مقامات امنیتی در ایران مدعی‌اند سیدامامی به مدت ۱۰ سال مشغول فعالیت‌های جاسوسی بوده است.
یک نماینده مجلس: وزارت اطلاعات باید برای ۱۰ سال سکوت در برابر سیدامامی پاسخگو باشد
کارلوس کیروش: علی کریمی اطلاعاتش غلط است و باید عذرخواهی کند
«کریمی باید از کارلوس کیروش و هواداران تیم ملی فوتبال ایران به خاطر گمراه کردن عذرخواهی کند.»
کارلوس کیروش: علی کریمی اطلاعاتش غلط است و باید عذرخواهی کند

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE