خبر فوری
بین المللی

یافتن و بازگردانده شدن چندین فرزند گمشده اعضای خارجی داعش

یافتن و بازگردانده شدن چندین فرزند گمشده اعضای خارجی داعش
‎
پنجشنبه 16 آذر 1396
  • پنج کودک که والدین آنها به داعش پیوسته بودند پیدا شده و نجات یافته‌اند.
  • والدین این کودکان چچنی و تبعه روسیه بوده و این کودکان به روسیه بازگردانده شده‌اند.
  • «علی رغم تلاش‌های انجام شده هنوز تعداد بسیاری از فرزندان اعضای روس داعش مفقودند و یافتن همه آنها سال‌ها وقت خواهد برد.»

 

چهار کودک سه تا شش ساله همراه یک نوزاد متعلق به اعضای خارجی گروه تروریستی داعش که از زمان شکست‌های این گروه ناپدید شده بودند با تلاش‌های صورت گرفته پیدا شدند.
سرویس جهانی بی بی سی گزارش کرده است این کودکان متعلق به اعضای روس گروه تروریستی داعش بوده‌اند که چندی پیش توسط دیپلمات‌ها و نیروهای امنیتی روسیه در بغداد تحویل گرفته شده و به روسیه برده شده‌اند.
زیاد سبسابی، سیاستمدار روس و فرستاده رسمی رییس جمهوری منطقه مسلمان نشین خودمختار چچن در جنوب روسیه که برای تحویل گرفتن این کودکان به بغداد سفر کرده، در این رابطه گفته است: «با وجود یافتن این چند کودک و نجات آنها هنوز تعداد بسیاری از کودکان اعضای روس داعش مفقود بوده و نشانی از آنها در دست نیست.»
به گفته سبسابی، پدران این کودکان هنگام پیوستن به گروه تروریستی داعش آنها را نیز با خود برده‌اند: «این در حالی است که مادران آنها به طور معمول از ماجرا خبر نداشته و تصور می‌کرده‌اند که به همراه شوهر و کودکان خود به تعطیلات در ترکیه می‌روند. جایی که در حقیقت آنها از طریق آن به عراق و سوریه می‌رفتند.»
حال با شکست داعش و کشته یا اسیر شدن این مردان، تعداد زیادی از همسران و فرزندان آنها مفقود شده اند و نشانی از آنها در دست نیست.
این سیاستمدار روس با اعلام اینکه تعداد فراوانی از اتباع روسیه که عضو داعش بوده‌اند در زندان‌های عراق به سر می‌برند گفته است: «اسم و هویت واقعی بیشتر این افراد روشن نیست و نمی‌توان فهمید که آیا همسر یا فرزندی دارند یا نه. ضمن اینکه اگر هویت کودکانی که نجات یافته و در اختیار مراکز کودکان بی سرپرست در بغداد هستند نیز تایید نشود، امکان پس گرفتن آنها وجود ندارد.»
به گفته سبسابی کودکان نجات یافته پس از برگردانده شدن به روسیه به اقوام نزدیکشان سپرده می‌شوند.
مادر یکی از زنانی که شوهرش از جنگجویان داعش بوده با اعلام اینکه دخترش به واسطه شوهر خود به داعش پیوسته، گفته است: «تا قبل از آزادی موصل پایتخت داعش در عراق با دخترم از طریق تلفن در تماس بودم اما اکنون مدتی است که از او خبر ندارم.»
او همچنین از مقامات روسیه خواسته تا دختر و نوه‌اش را پیدا کرده و به روسیه بازگردانند.
علی رغم تمامی تلاش‌ها اما هنوز بسیاری از این کودکان افراد داعش مفقود بوده یا در مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست در بغداد هستند.
رمضان قدیراف، رییس جمهوری منطقه خودمختار چچن که اکثریت اعضای روس داعش از این منطقه هستند پیشتر در این زمینه گفته بود بازگرداندن فرزندان این افراد به سرزمین پدری خود بسیار مهم بوده و باعث افتخار خواهد بود.
با وجود این، به گفته سبسابی یافتن و بازگرداندن همه این کودکان ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
ادامه جنجال‌های اخیر محمود احمدی نژاد و نزدیکان او
احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
رفع حصر رهبران جنبش سبز؛ از وعده تا عمل
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
سوئد میان کره شمالی و آمریکا میانجیگری خواهد کرد؟
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین، کاهش گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE