خبر فوری
سیاسی

خانواده سید امامی: علت مرگ او باید توسط یک نهاد مستقل بررسی شود

خانواده سید امامی: علت مرگ او باید توسط یک نهاد مستقل بررسی شود
‎
دوشنبه 23 بهمن 1396
  • «مراسم تدفین فردا، سه شنبه ۲۴ بهمن در روستای امامه شمیرانات برگزار خواهد شد.»
  • «ماموران امنیتی اجازه برگزاری مراشم تدفین عمومی را نمی‌دهند.»
  • سخنگوی قوه قضاییه با اظهار بی‌اطلاعی از جزییات مرگ دکتر سیدامامی از بررسی این موضوع توسط دستگاه قضا خبر داده.

 

یکی از اعضای خانواده دکتر کاووس سید امامی، جامعه شناس و فعال محیط زیست که دو روز پیش خبر مرگ او در زندان اوین تهران از سوی فرزندش منتشر شد، در گفت‌وگو با اتاق خبر شبکه من و تو، خواستار بررسی و کالبدشکافی جسد سیدامامی توسط یک نهاد مستقل شده تا نحوه دقیق مرگ او روشن شود.

به گزارش اتاق خبر شبکه من و تو، به نقل از این عضو خانواده دکتر سیدامامی، مسئولان قضایی ایران به خانواده او گفته‌اند جنازه او فردا سه شنبه ۲۴ بهمن ماه در صورتی از زندان کهریزک به خانواده او تحویل داده خواهد شد که فورا و بدون جنجال و در سکوت کامل خبری دفن شود. مقامات همچنین گفته‌اند دستگاه قضایی ایران خود علت مرگ را با استفاده از کالبدشکافی بررسی خواهند کرد.

گفته‌های مقامات قضایی ایران مبنی بر تحویل جسد سیدامامی از زندان کهریزک تهران در حالی است که پیش از این گفته شده بود او در زندان اوین نگهداری می‌شده و در آنجا دست به خودکشی زده است.

به گفته این عضو خانواده دکتر سیدامامی، «دستگاه قضایی ایران نمی‌تواند انتظار داشته باشد در حالی که خود متهم است، خود تحقیقات انجام دهد و مردم نیز نتیجه تحقیقاتش را بپذیرند.»

این عضو خانواده سیدامامی همچنین از برگزاری مراسم تدفین دکتر سیدامامی فردا سه شنبه ۲۴ بهمن خبر داده و گفته این مراسم در روستای امامه از توابع شهرستان شمیرانات در شمال تهران برگزار خواهد شد. به گفته او، مسئولان قضایی و ماموران امنیتی خانواده سیدامامی را از برگزاری مراسم عمومی منع کرده و آنها اجازه عمومی برگزار کردن مراسم را ندارند. هرچند گفته شده که گروهی از اعضای خانواده دکتر سیدامامی به همراه دوستان نزدیک او و شاگردانش روز گذشته با وجود جو امنیتی شدید در اطراف منزل او، توانسته‌اند با حضور در منزل با خانواده او همدردی کنند.

بر اساس گزارش‌ها دکتر کاووس سیدامامی جامعه شناس، فعال محیط زیست و مدیرعامل سازمان مردمی «حیات وحش میراث پارسیان»، چهارم بهمن ماه جاری بازداشت شده و تنها نزدیک به دو هفته بعد، در ۱۹ بهمن خبر مرگ او در زندان اوین تهران را به خانواده‌اش داده‌اند. مقامات قضایی و مسئولان زندان اوین ادعا کرده‌اند دکتر سیدامامی خودکشی کرده است.

در همین زمینه، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه امروز دوشنبه ۲۳ بهمن با اظهار بی‌اطلاعی از جزییات حادثه مرگ دکتر سیدامامی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته: «خودکشی یکی از افرادی که در میان بازداشت شدگان فعال محیط زیست بوده از سوی دستگاه قضایی در حال بررسی است و من هم شنیده‌ام ایشان خودکشی کرده‌اند.»

به گفته اژه‌ای، علت بازداشت این افراد «دادن اطلاعات طبقه بندی شده از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه از جمله رژِیم صهیونیستی و آمریکا» بوده است.

سخنگوی دستگاه قضایی ایران همچنین در واکنش به این سوال که چرا سازمان زندان‌ها از زندانیان مراقبت نمی‌کنند تا آنها خودکشی نکنند گفته: «مراقبت می‌شود اما این موضوع اخیر نیز در حال بررسی است که ببینیم چگونه اتفاق افتاده است.»

ادعای خودکشی دکتر سیدامامی از سوی مقامات قضایی ایران در حالی است که در یکی دو ماه اخیر این سومین فردی است که گفته می‌شود در زندان‌های جمهوری اسلامی خودکشی کرده است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

سرنوشت مبهم «ای تی آر٧٢»
از مسافران پرواز شماره ٣٧٠٤ و بقایای هواپیما اثری نیست
سرنوشت مبهم «ای تی آر٧٢»
تیراندازی مستقیم ماموران به سوی دراویش گنابادی
تجمع مسالمت آمیز دراویش مقابل کلانتری پاسدارن از سوی ناجا به خشونت کشیده شد و زخمی برجای گذاشت
تیراندازی مستقیم ماموران به سوی دراویش گنابادی
آیت‌الله نوری همدانی: زنان معترض به حجاب اجباری نخاله هستند
آیت‌الله نوری همدانی: چند زن در تهران حجاب خود را برداشتند و دشمنان فکر کردند انقلاب سست شده است.
آیت‌الله نوری همدانی: زنان معترض به حجاب اجباری نخاله هستند
جانشین فرمانده سپاه: آنهایی که نمی‌توانند یک موشک را بزنند، اگر ۱۰۰ موشک بر سرشان فرو ریزد چه خاکی بر سر می‌ریزند؟
حسین سلامی: ایرانی بودن پهپاد و موشک حوثی‌ها را رد می‌کنیم ولی سامانه‌های ضد موشک آنها کجا بودند؟
جانشین فرمانده سپاه: آنهایی که نمی‌توانند یک موشک را بزنند، اگر ۱۰۰ موشک بر سرشان فرو ریزد چه خاکی بر سر می‌ریزند؟
امیر کویت بدهی زندانیان مقروض این کشور را پرداخت می‌کند
هزاران کویتی به خاطر ناتوانی در پرداخت بدهی‌های خود در زندان هستند.
امیر کویت بدهی زندانیان مقروض این کشور را پرداخت می‌کند

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE