خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

تصمیم ترامپ: از نکوهش جامعه جهانی تا ستایش اسرائیل

فیروزه جابانی
پنجشنبه 16 آذر 1396

 

نطق دونالد ترامپ و به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، باردیگر نگاه جهان را به سوی مناقشات کهنه این خطه چرخاند. نگاهی که با انتقاد غرب و شرق همراه بود.  

اورشلیم به باور سه مذهب، مکانی مقدس است و هماره بر سر این باور، کانون  دیگری برای جدال و تنش در خاورمیانه بوده.

از لحظه ی اعلام تصمیم ترامپ، در کرانه باختری مردم در راهپیمایی اعتراضی به عنوان روز خشم مخالفت خود را اعلام کردند. راهپیمایی که منجر به درگیری میان نظامیان اسرائیل با مردم شد.

مقامات فلسطین صریحا رهبر واشنگتن را مورد انتقاد قرار دادند و تصمیم  او را سدی در برابر روند صلح  قلمداد کردند.

فتح و حماس چندی ست که آشتی کرده اند و با  آن که ترامپ اعلام کرده بود این تصمیم ارتباطی به مرزبندی و توافق های میان فلسطین و اسرائیل ندارد اما آنها این حرکت را اقدامی یک سویه دانستند که هر نوع راه حل را برای گفتگو بعدی نابود می کند.

از سوی دیگر، گویا مقام های اسرائیل خرسند از این تصمیم هستند و از دنیا خواسته اند تا با دونالد ترامپ همراه شوند؛ چرا که باور دارند بیش از ۳ هزار سال اورشلیم پایتخت یهودیان بوده.

بنیامین نتانیاهو اما این قول را داد که مانعی برای عبادت مسلمانان و مسیحیان نخواهد بود.

آن ها همچنین مدعی شدند که سران عرب پیش تر از این مساله  آگاه بودند و واشنگتن برای مهار هرگونه تنش آن ها را در جریان گذاشته است.

با این حال اما رهبران ریاض بیان کردند که پیش تر نسبت به عواقب این جدی این اقدام به دونالد ترامپ هشدار داده بودند و حال تصمیم بر انجام آن را نوعی ناامید بزرگ برای حفظ ثبات منطقه می دانند.

اردن و مصر به عنوان همسایه نزدیک  نیز در جبهه مخالفان قرار دارند.

پاکستان و مالزی  طی بیانیه ای رسما موضع مخالف خود را اعلام کردند؛ ترکیه هم سو با رهبران منطقه درخواستی برای نشست فوری کشورهای اسلامی را مطرح کرد.

در شرق دور چین  و هند  نیز اعلام کردند  که در راستای پیگیری های صلح آمیز سیاست های خود در  خاورمیانه  با این تصمیم پر مناقشه مخالف هستند.

اندونزی بزرگ ترین کشورمسلمان جهان ضمن دفاع از حقوق مردم فلسطین  اعلام کرد که اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نخواهد شناخت.  

آن سوی خاورمیانه آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل نیز صریحا اعلام کرد که مساله اورشلیم باید با مذاکره اسرائیل و فلسطین حل شود و نه کشور دیگری.

آلمان، بریتانیا، استرالیا و روسیه نیز با بیان اعتراض صریح خود، اعلام کردند که از ترامپ تاسی نخواهند کرد.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک ها نیز ضمن تاکید بر اهمیت این مکان برای هر سه مذهب گفت که نمی تواند نگرانی خود از جنجالی که پس از این اقدام به وجود خواهد آمد کتمان کند.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه که در حال حاضر برای حل مساله قطر در دوحه حضور دارد، مخالفت سرسختانه خود را نشان داد. او این روزها با ایفای نقش میانجی، پلی میان شرق و غرب شده.

با این احوال اما رویترز در گزارشی اختصاصی اعلام کرده که سران واشنگتن این گمان را داشتند که طرح این تصمیم با تنش های همراه خواهد بود بنابراین از اسرائیل خواسته بودند تا جانب احتیاط را نگه داشته و با مانور خوشحالی، هیزم  بر آتشی که افروخته خواهد شد، نریزند.

سران جمهوری اسلامی نیز چون دیگر کشورها نگرشی مخالف با این تصمیم دارند.

آیت الله خامنه ای در آخرین سخنرانی که دیروز داشت گفت که این تصمیم دال بر ناتوانی رهبران آمریکاست و فلسطین روزی قطعا آزاد خواهد شد.

با این حال اما، بنا به گفته تحلیل گران دکترین قدرت طلب جمهوری اسلامی برای گسترش دامنه حکومت شیعه و نقش آفرینی در غالب مدافع تمام و کمال حقوق فلسطینیان هزینه هایی برای ایران در طی این چهار دهه داشته که باید دید با این تصمیم ترامپ آیا ایران راه به جایی خواهد برد؟

    

 

مطالب بیشتر

برگزیده

اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
رد چکمه‌های ارتشیان پوتین عمیق‌تر از همیشه در شمال آفریقا!
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
بررسی کاهش صادرات نفت
گفتگو با بهزاد احمدی نیا، خبرنگار حوضه نفت وانرزی
بررسی کاهش صادرات نفت
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟
اقدامات مداخله جویانه تهران در جنگ های نیابتی منطقه و توسعه برنامه موشک های بالیستیک
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE