خبر فوری
بین المللی

مذاکرات تجاری میان اسراییل و عربستان: یک اتفاق تاریخی

مذاکرات تجاری میان اسراییل و عربستان: یک اتفاق تاریخی
‎
شنبه 27 خرداد 1396
  • ممکن است هواپیمایی ملی اسراییل، ال آل اجازه پرواز بر فراز آسمان سعودی بیابد.
  • فلسطین می‌ترسد این نوع روابط به عادی سازی رابطه با اسراییل بینجامد.
  • به رسمیت شناختن اسراییل از سوی عربستان، ممکن است سال‌ها طول بکشد.

 

عربستان سعودی و اسراییل در حال مذاکره برای ایجاد روابط تجاری هستند: یک تحول اساسی که دولت اسراییل را در مسیر عادی سازی روابط با کشوری که نماد اسلام سنی است و به عنوان خادم دو شهر مقدس مسلمانان شناخته می‌شود، قرار می‌دهد.

منابع عرب و آمریکایی می‌گویند که این ارتباطات نخست محدود خواهند بود: به اسراییل اجازه فعالیت تجاری در منطقه خلیج فارس داده خواهد شد و هواپیمایی ملی اسراییل، ال عال اجازه پرواز بر فراز آسمان سعودی خواهد یافت.

چنین روابطی میان دو دشمن ایران، روند بسیاری از بی‌ثباتی‌ها در منطقه خاورمیانه را تغییر خواهد داد.
چشم‌انداز روابط نزدیک‌تر با اسراییل نشان می‌دهد که چرا عربستان و متحدانش دست به قطع روابط با قطر زدند. هدف از این کار مجبور کردن قطر به قطع حمایت‌هایش از حماس، گروه شبه نظامی اسلامی فلسطینی است که کنترل غزه را در اختیار دارد.

منابع خبری نزدیک به عربستان این ایده را که بهبود روابط از نتایج فوری سفر اخیر دونالد ترامپ به عربستان سعودی و اسرائیل است، رد کرده‌اند. ترامپ گفته بود که دولت او می‌تواند مسایل خاورمیانه را که پیشینیان او نتوانستند حل کند، به سرانجام برساند.

روابط اقتصادی دو کشور اما بی سابقه نیست: اسرائیل در اوایل سال ۲۰۰۹ یک دفتر تجاری در دوحه باز کرد که قطری‌ها آن را در اوج جنگ غزه بستند. اما چنین تغییری مهم‌ترین رابطه میان اسرائیل و کشورهای خلیج فارس در یک دهه گذشته خواهد بود.

چشم انداز این ماجرا، به یک جنجال در کاخ سفید تبدیل شده است. جیسون گرین بلت، فرستاده ارشد رئيس جمهوری آمریکا به منطقه، در تلاش برای راضی کردن اسراییلی ها و فلسطینی ها برای بازگشت به مذاکرات است، اما او با جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، که به محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان نزدیک است، درگیری‌هایی دارد.

آنها درباره رویکرد مداخله از خارج که به وسیله آن کشورهای خلیج فارس و کشورهای عربی، روابط خود با اسرائیل را به عنوان مقدمه‌ای برای رسیدن به توافق صلح بهبود بخشند، بحث کرده اند. در حال حاضر فقط مصر و اردن با اسرائیل روابط دیپلماتیک دارند.

فلسطین درباره احتمال برقراری این روابط نگران است، چون می‌ترسد این نوع روابط به عادی سازی رابطه با اسراییل بینجامد. در سال ۲۰۰۲ اتحادیه عرب تقاضای عربستان سعوی را برای پذیرش کلی اسراییل به عنوان یک دولت پذیرفت تا به این ترتیب اسراییل بتواند به گفت و گوهای صلح برگردد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل هرگز به طور رسمی به این پیشنهاد پاسخ نداد.

اسراییل و کشورهای حاشیه خلیج فارس پیش‌تر از ترس ایران روابط امنیتی خود را مستحکم کرده بودند. یک تیم عربستانی به رهبری یک ژنرال بازنشسته، سال گذشته به اسراییل سفر کرد. مقامات ارشد اسراییلی هم علاقه‌مند به گسترش روابط بوده‌اند. آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسراییل که از قطع روابط با قطر استقبال کرده و گفته: «خیلی بهتر است که بر سر مسایل اقتصادی با هم همکاری کنیم تا بر سر مبارزه با ترور.»

ریاض و متحدانش بر سر حمایت قطر از ایران و تبلیغات ضد سعودی رسانه قطری الجزیره و حمایت از اخوان المسلمین دچار چالش هستند.

عربستان همچنین خواهان قطع حمایت قطر از حماس  و آزادسازی رهبران گروه‌های تروریستی مانند صلاح الروری شده که از سوی اسراییل متهم به برنامه ریزی برای حمله به کرانه غربی رود اردن شده است.

یک تفاوت اساسی در رویکرد قطر درباره مبارزه با تروریسم وجود دارد. قطر می‌خواهد با همه گروه‌ها، گفت‌وگو کند؛ از جمله ایران و عربستان سعودی که مشتاق به حفظ روابط با ایالات متحده در ضمن حفظ یک موضع سخت مقابل گروه‌های اسلام گراست.

قطر خود را بی‌گناه می داند و تبلیغات ضد عربستان را تایید نمی‌کند اما اگر همین شیوه ادامه یابد، ممکن است ادعا کند که شاهزاده بن سلمان در حال هدایت سیاست عربستان به سمت نزدیکی با اسرائیل است و به این ترتیب ممکن است سعی کند شانس او را برای جانشینی ملک سلمان تضعیف کند.

اسراییل منتظر است نتایج این مناقشات را ببیند. عربستان سعودی ممکن است با باز کردن یک دفتر برای هماهنگ کردن منافع خود با اسرائیل موافق باشد، اما به رسمیت شناختن دیپلماتیک اسراییل از سوی عربستان، ممکن است سال‌ها طول بکشد.
 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
بازداشت‌های شب گذشته در سکوت کامل خبری اتفاق افتاد
ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
گفتگوی اتاق‌خبر با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر سیاسی
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
روز جهانی مقابله با کار کودکان
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
کارشناسان «زبان بدن» از رفتار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ اون در دیدار تاریخی امروز چه برداشتی دارند؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟
«به‌دنبال تشدید بحران آب ایران، ۵۰ میلیون نفر ناگزیر به ترک محل اقامت خود می‌شوند»
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE