خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

روهینگیا: ۲۷۰ هزار مسلمان آواره و گریزان

فیروزه جابانی
شنبه 18 شهریور 1396


۲۷۰ هزار مسلمان ساکن روهینگیا تحت سخت ترین شرایط ناشی از خشونت و کشتار دو هفته اخیر از خانه و کاشانه خود، به هر جان کندنی، خود را به بنگلادش می رسانند. بنابه گفته سخن گوی سازمان ملل در طی این چند روز اخیر  سیل مردم گریزان به بنگلادش و مرزهای فرار دو برابر شده و وضعیت بحرانی ست.

این آخرین آمار در نشست فوری سازمان ملل عنوان شده  و از این تعداد ۸۰ درصد کودکان و زنان هستند. گزارش شده ۳۰۰ قایق به شهرهای ساحلی بنگلادش رسیده اند. این در حالی است که شرایط چندان در این کشور نیز مطلوب مهاجران اجباری خود نیست. کمبود خدمات بهداشت و تامین مواد غذایی چندان آسان نیست. به هرروی مردم زخم دیده راخین به سرپناهی از بامبو و پلاستیک قانع اند.
یاسمین یکی از صد ها کودکی که پدرش را سال گذشته در درگیری ها از دست داده و مادرش در حمله های هفته پیش آتش گرفته، با گروهی فرار کرده و به بنگلادش رسیده اند، مسیر سخت است و با این حال برخی می گویند که نظامیان راه را مین گذاری هم کرده اند.

راه چاره ای دیگری هم جز گریز به مرزها نیست چرا که آن طور که تصاویر و برآورد ها گواهی می کنند، روهینگیا و در واقع بخشی از استان راخین ویران و نابود شده.

سازمان ملل ۸میلیون دلار از بودجه امدادهای اضطراری را به مردم روهینگیا اختصاص داده با این حال اما امید دارد تا  دست کم یک میلیون کسری موجود را بتواند از نهادهای بین المللی دیگری تامین کند.

روز جمعه مردم افغانستان، هندوستان، ایران و پاکستان در حمایت از مردم میانمار راهپیمایی کردند و خواستار توجه جامعه بین الملل به حل مشکلات مردم روهینگیا شدند.

آنگ سان سوچی رهبر میانمار که به دلیل سکوت و عدم واکنش نسبت به این جنایات، افکار عمومی را آزرده بود همچنان بر موضع خود پافشاری می کند و می گوید دولت برمه در حال مبارزه با تروریسم است  و واقعیت آن چیزی نیست که رسانه ها منعکس می کنند.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
ادامه جنجال‌های اخیر محمود احمدی نژاد و نزدیکان او
احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
رفع حصر رهبران جنبش سبز؛ از وعده تا عمل
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
سوئد میان کره شمالی و آمریکا میانجیگری خواهد کرد؟
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین، کاهش گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE