خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

شورای همکاری خلیج فارس؛ غیبت اغلب رهبران عضو

‎
سه شنبه 14 آذر 1396
  • سی وهشتمین نشست «شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس» در کویت برگزار شد.
  • علی رغم هماهنگی قبلی مبنی بر حضور رهبران اعضاء، بجز کویت و قطر، بقیه نمایندگان از بین وزرا و معاونین وزرای عضو شورای در نشست حضور دارند.
  • عمده اهداف گفتگوهای این نشست بر بحران یمن و تحکیم دوباره رابطه قطر با کشورهای عربستان سعودی؛ بحرین و امارات متحده عربی متمرکز است.

 

«شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس» با حضور عضو مطرود گروه؛ قطر، امروز در فضایی قهرآمیز در کویت تشکیل جلسه داد.

در این سی و هشتمین نشست که به میزبانی شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت صورت گرفت پیرامون بحران رابطه قطر با سه عضو دیگر این شورا، همچنین وقایع اخیر یمن گفتگو میشود.

گزارشها حاکیست علی رغم تایید قبلی مبنی بر حضور حکام کشورهای عضو در این نشست، بجز کویت و قطر، از عربستان، عادل الجبیر وزیر امور خارجه، و بقیه اعضاء، نمایندگانی در سطح معاونین وزار را به این نشست اعزام کرده اند.

بحران دوحه، با سه عضو دیگر«شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس» هفت ماه پیش با هک شدن سایت تلویزیون رسمی قطر؛ الجزیره و نشر پیامی مبنی بر متهم کردن رهبر این کشور؛ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر، به همکاری با گروه های تروریستی همچون النصره آغاز شد.

پیامی که فقط در سه کشور مخالف قابل روئیت بود. نوک پیکان اتهام این حمله سایبری به سمت سعودی و امارات نشانه رفت.

با پافشاری این دو کشور بر اتهاماتی که در سایت هک شده به سران دوحه نسبت داده شده بود روابط متحدین دیرینه به شدت به تیرگی کشیده شد.

اتحاد ریاض، منامه، ابوظبی که قاهره نیز در آن همکاری دارد؛ حکم قطع کلیه روابط تجاری و سیاسی با قطر را همزمان با تحریم کامل قطر صادر کرد.

این اقدام همراه با صدور بیانیه ایی مبنی بر درخواست قطع ارتباط دوحه با ایران و بستن تلویزیون الجزیره همراه شد.

تقاضایی که از سوی شیخ تمیم آل ثانی رد شد و قطر را در محاصره و تنگای کمبود مواد غذایی و دارویی قرار داد. نقصانی که بلافاصله توسط ترکیه و جمهوری اسلامی ایران پوشش داده شد.

 

 

حالا امارات متحده عربی، ساعاتی قبل از تشکیل این سی و هشتمین نشست «شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس»، خبر از تشکیل یک گروه اقتصادی جدید به اتفاق عربستان سعودی داده است. اگرچه سعودی ها گزارش همزمانی در این رابطه منتشر نکرده اند.

هنوزمشخص نیست که تشکیل این گروه قدرتمند اقتصاد نفتی منطقه که قرار است در زمینه های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی  با یکدیگر همکاری داشته باشند، چه تاثیری در پای برجایی «شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس» خواهد داشت.

بنظر می رسد با به بن بست رسیدن تلاشهای ریاض و ابوظبی در تحمیل خواستههایشان بر دوحه، این گروه گزینه جدیدی برای خنثی کردن فعالیتهای «شورای همکاری» که تشکیل آن با اهداف تجاری و اجتماعی مشترک از سی وشش سال پیش صورت گرفت و طرد قطر است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
ادامه جنجال‌های اخیر محمود احمدی نژاد و نزدیکان او
احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
رفع حصر رهبران جنبش سبز؛ از وعده تا عمل
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
سوئد میان کره شمالی و آمریکا میانجیگری خواهد کرد؟
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین، کاهش گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE