خبر فوری
سیاسی

تایید بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست توسط رییس کل دادگستری تهران

تایید بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست توسط رییس کل دادگستری تهران
‎اتاق خبر
یکشنبه 22 بهمن 1396
  • رییس کل دادگستری: تعدادی از فعالانی که اطلاعات را جمع آوری می کردند و به بیگانگان می دادند، دستگیر شده اند.
  • «پرونده هنوز در مرحله مقدماتی است و احتمال دارد افراد جدیدی نیز بازداشت شوند.»
  • روز گذشته هم خبر مرگ کاووس سید امامی جامعه شناس و فعال محیط زیست در زندان اوین تهران منتشر شد.
  • به گفته پسر او مقامات به همسر سیدامامی گفته اند او در زندان خودکشی کرده است.
  • او استاد دانشگاه و مدیر عامل سازمان مردمی «حیات وحش میراث پارسیان» بوده.

 

در حالی که روز گذشته اخباری از مرگ دکتر کاووس سید امامی، جامعه شناس و فعال محیط زیست در زندان اوین تهران منتشر شده، صبح امروز غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران با تایید دستگیری تعدادی از فعالان محیط زیست از احتمال بازداشت افراد جدید در این پرونده خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، اسماعیلی با بیان اینکه این پرونده در مرحله مقدماتی است گفته: «به همین دلیل اطلاع رسانی جزیی در این باره موکول می شود به زمانی که تحقیقات تکمیل شود، و پس از کامل شدن تحقیقات اطلاع رسانی انجام خواهد شد.»

او از بازداشت شده ها به عنوان افرادی یاد کرده «که اطلاعات را جمع آوری می کردند و به بیگانگان می دادند». به گفته او احتمال بازداشت افراد دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.

در همین زمینه روز گذشته عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در حالی برای اولین بار از بازداشت هفت نفر به اتهام «جاسوسی در قالب اجرای پروژه های علمی و زیست محیطی» خبر داد که تنها ساعاتی پس از آن رامین سید امامی از خوانندگان و آهنگسازان ایرانی در صفحه توئیتر خود از مرگ پدرش در زندان اوین تهران خبر داده بود.

به گفته او پدرش کاووس سیدامامی چهارم بهمن ماه جاری بازداشت شده و تنها نزدیک به دو هفته بعد از آن در ۱۹ بهمن خبر خودکشی او به همسرش داده شده است.

دکتر کاووس سیدامامی جامعه شناس دارای تابعیت ایرانی-کانادایی بوده و از فعالان محیط زیست در ایران به شمار می آمد. او همچنین مدیریت عامل سازمان مردمی «حیات وحش میراث پارسیان» که یک سازمان فعال در زمینه حفاظت از گونه های حیات وحش در معرض خطر ایرانی به ویژه یوز ایرانی است را عهده دار بوده است.

اعلام خبر فوت سیدامامی از سوی فرزندش در حالی است که قوه قضاییه و دادستان تهران حتی تا روز گذشته خبر دستگیری این افراد را اعلام نکرده بودند و دادستان تهران نیز بدون اعلام خبر مرگ او تنها از بازداشت تعدادی فعال محیط زیست به اتهام جاسوسی خبر داده است.

علت مرگ این استاد دانشگاه در زندان هنوز مشخص نیست و مقامات قضایی ایران هنوز هیچ واکنشی نسبت به انتشار این خبر از خود نشان نداده اند.

محمود صادقی نماینده مجلس در ایران نیز روز گذشته با انتشار متنی در صفحه توئیتر خود از پیگیری صحت این خبر و علت مرگ سیدامامی خبر داده و در عین حال نوشته بود: «علت را از مسئولان ذیربط جویا شدم، بعضی پاسخ نمی دهند بعضی هم می گویند پیگیری کردیم اطلاعی بدست نیاوردیم.»

از سوی دیگر اعلام خبر خودکشی سیدامامی به خانواده اش در حالی است که در یکی دو ماه اخیر دست کم این سومین نفری است که به گفته مقامات قضایی ایران در زندان های جمهوری اسلامی خودکشی می کند.

هنوز روشن نیست دقیقا چه تعداد از فعالان محیط زیست در ایران از آغاز ماه جاری تاکنون بازداشت شده اند اما بر اساس برخی گزارش ها دست کم تاکنون بازداشت ده نفر مسجل شده است.


 

مطالب بیشتر

برگزیده

ونزوئلا ، ازبحران سیاسی تا فاجعه انسانی
با گذشت یک ماه و نیم از بحران ونزوئلا،نگرانیها درباره وقوع یک فاجعه انسانی افزایش یافته است.
ونزوئلا ، ازبحران سیاسی تا فاجعه انسانی
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
دومین روز از نشست صلح و امنیت در خاورمیانه
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
آخرین سنگرهای داعش در بغوز در شرق سوریه در حال فرو ریختن‌
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE