خبر فوری
سیاسی

جوابیه وزارت نفت به کیهان درباره قرارداد توتال: تسویه حساب سیاسی نکنید

جوابیه وزارت نفت به کیهان درباره قرارداد توتال: تسویه حساب سیاسی نکنید
‌
دوشنبه 26 تیر 1396
  • در روزهای گذشته روزنامه کیهان که با انتشار برگی، در پی اثبات رشوه‌دهی و رشوه‌گیری توتال در ایران بوده.
  • وزارت نفت: اگر مدیران کیهان به هرگونه فسادی پی برده بودند باید بلافاصله مدارکشان را به مراجع ذی‌صلاح ارائه می‌کردند.
  • قراردادهای جدید نفتی ایران با مخالفت برخی نمایندگان مجلس، فرماندهان نظامی و مخالفان دولت همراه بوده.

 

وزارت نفت با انتشار جوابیه‌ای به شبهاتی که از سوی روزنامه کیهان درباره قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی مطرح شده پاسخ داده و نوشته: اگر مدیران کیهان به هرگونه فسادی پی برده اند باید بلافاصله اسناد و مدارکشان را به مراجع ذیصلاح ارائه کنند و از آن به عنوان ابزاری برای گروکشی و تسویه حساب های سیاسی استفاده نکنند.

در روزهای گذشته روزنامه کیهان با انتشار برگی به نقل از یک دستگاه آمریکایی، در پی اثبات رشوه‌دهی و رشوه‌گیری توتال در ایران بوده است.

به دنبال اعتراض وزارت نفت، کیهان برخلاف گزارش قبلی‌ نوشته برگه منتشره ربطی به رشوه‌گیری مدیران نفتی دولت یازدهم ندارد.

وزارت نفت در این جوابیه نوشته که سند مورد اشاره آنها در واقع توافقنامه شرکت توتال با دادگستری آمریکا به منظور تعویق سه ساله بررسی موضوع پرداخت‌های غیرقانونی این شرکت و تخلف از قانون عملکرد فسادآمیز خارجی است و در آن هرچند موضوع پرداخت ۶۰ میلیون دلار در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ ذکر شده اما هیچ نامی از فرد رشوه گیرنده در ایران ذکر نشده است.

بنا بر این جوابیه، کارگروه تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجالس ششم و هفتم وقوع فساد یا پرداخت رشوه را در هیچ یک از ۲۲ قرارداد بیع متقابل منعقده در فاصله سال‌های ۱۳۷۴ تا پایان ۱۳۸۳ اعلام نکرده و به طور صریح بر درستی رعایت تمامی موازین و فرآیندهای قانونی آنها صحه گذاشته است.

در این جوابیه آمده که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی سالانه به منظور شفاف سازی گزارشی از فعالیت‌های خود را برای کشف فساد منتشر می کنند تا سهامداران از بابت سلامت سیستم و جدیت در امر فسادستیزی اطمینان خاطر داشته باشند.

وزارت نفت در آن پرسیده: آیا از نظر کیهان ادعاها و احیاناً احکام آمریکا علیه ایران قابل قبول است یا خیر و در حالی که حکم محکومیتی از سوی دستگاه قضایی ایران در این‌باره صادر نشده است مدیران کیهان چه اصراری بر مشروعیت دادن به حکم آمریکایی‌ها دارند؟

در این گزارش تاکید شده است: «اگر مدیران کیهان به هرگونه فسادی پی می برند باید بلافاصله اسناد و مدارکشان را به مراجع ذیصلاح ارائه کنند و از آن به عنوان ابزاری برای گروکشی و تسویه حساب‌های سیاسی استفاده نکنند و اگر مدیران کیهان از فساد توتال و رشوه دادن به مدیران نفتی ایران در سال‌های قبل آگاهی یافته بودند باید هرچه سریع‌تر اسناد و مدارکشان را به دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ارائه می‌کردند.»

وزارت نفت این بحث را فراتر از یک برگه و شرکتی به نام توتال خوانده و اصل موضوع را تفاوت و اختلاف دو دیدگاه درباره توسعه و تعامل با خارج دانسته است.

قراردادهای جدید نفتی ایران که به نام آی پی‌سی شناخته می‌شود و واگذاری پروژه‌های نفت و گاز ایران به شرکت‌های خارجی، با مخالفت برخی نمایندگان مجلس، فرماندهان نظامی و مخالفان دولت همراه بوده است.

بر اساس قرارداد ایران با توتال فرانسه که ۱۲ تیرماه امضا شد، توسعه و بهره‌برداری از فاز ۱۱ میدان نفتی پارس جنوبی، به کنسرسیومی از شرکت توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران واگذار شده است.

مخالفان قرارداد نفتی توتال فرانسه با ایران از دولت انتقاد می‌کنند که چرا متن قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را منتشر نکرده است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

ترامپ به برنامه حمایت سیا از شورشیان مخالف اسد پایان داد
آیا ولادیمیر پوتین در کشمکش میان آمریکا و روسیه در سوریه پیروز شده است؟
ترامپ به برنامه حمایت سیا از شورشیان مخالف اسد پایان داد
سناتور جان مک کین سرطان مغز دارد
در جریان عمل جراحی برای برداشتن یک لخته خون در سر مک کین مشخص شده لخته خون با سرطان مرتبط بوده.
سناتور جان مک کین سرطان مغز دارد
احمد جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد
احمد جنتی، ۹۱ ساله، چند سمت عالی دیگر هم دارد.
احمد جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد
ترامپ برای مواجهه با اقدامات ایران در منطقه از عمان کمک خواست
ترامپ تلفنی با سلطان قابوس بن سعید السعید صحبت کرده است.
ترامپ برای مواجهه با اقدامات ایران در منطقه از عمان کمک خواست
چشم‌انداز ناروشن بهبود روابط به رغم تایید تعهد ایران به برجام از سوی آمریکا
دولت آمریکا روز دوشنبه بار دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کرد.
چشم‌انداز ناروشن بهبود روابط به رغم تایید تعهد ایران به برجام از سوی آمریکا

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE