خبر فوری
سیاسی

جوابیه وزارت نفت به کیهان درباره قرارداد توتال: تسویه حساب سیاسی نکنید

جوابیه وزارت نفت به کیهان درباره قرارداد توتال: تسویه حساب سیاسی نکنید
‌
دوشنبه 26 تیر 1396
  • در روزهای گذشته روزنامه کیهان که با انتشار برگی، در پی اثبات رشوه‌دهی و رشوه‌گیری توتال در ایران بوده.
  • وزارت نفت: اگر مدیران کیهان به هرگونه فسادی پی برده بودند باید بلافاصله مدارکشان را به مراجع ذی‌صلاح ارائه می‌کردند.
  • قراردادهای جدید نفتی ایران با مخالفت برخی نمایندگان مجلس، فرماندهان نظامی و مخالفان دولت همراه بوده.

 

وزارت نفت با انتشار جوابیه‌ای به شبهاتی که از سوی روزنامه کیهان درباره قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی مطرح شده پاسخ داده و نوشته: اگر مدیران کیهان به هرگونه فسادی پی برده اند باید بلافاصله اسناد و مدارکشان را به مراجع ذیصلاح ارائه کنند و از آن به عنوان ابزاری برای گروکشی و تسویه حساب های سیاسی استفاده نکنند.

در روزهای گذشته روزنامه کیهان با انتشار برگی به نقل از یک دستگاه آمریکایی، در پی اثبات رشوه‌دهی و رشوه‌گیری توتال در ایران بوده است.

به دنبال اعتراض وزارت نفت، کیهان برخلاف گزارش قبلی‌ نوشته برگه منتشره ربطی به رشوه‌گیری مدیران نفتی دولت یازدهم ندارد.

وزارت نفت در این جوابیه نوشته که سند مورد اشاره آنها در واقع توافقنامه شرکت توتال با دادگستری آمریکا به منظور تعویق سه ساله بررسی موضوع پرداخت‌های غیرقانونی این شرکت و تخلف از قانون عملکرد فسادآمیز خارجی است و در آن هرچند موضوع پرداخت ۶۰ میلیون دلار در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ ذکر شده اما هیچ نامی از فرد رشوه گیرنده در ایران ذکر نشده است.

بنا بر این جوابیه، کارگروه تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجالس ششم و هفتم وقوع فساد یا پرداخت رشوه را در هیچ یک از ۲۲ قرارداد بیع متقابل منعقده در فاصله سال‌های ۱۳۷۴ تا پایان ۱۳۸۳ اعلام نکرده و به طور صریح بر درستی رعایت تمامی موازین و فرآیندهای قانونی آنها صحه گذاشته است.

در این جوابیه آمده که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی سالانه به منظور شفاف سازی گزارشی از فعالیت‌های خود را برای کشف فساد منتشر می کنند تا سهامداران از بابت سلامت سیستم و جدیت در امر فسادستیزی اطمینان خاطر داشته باشند.

وزارت نفت در آن پرسیده: آیا از نظر کیهان ادعاها و احیاناً احکام آمریکا علیه ایران قابل قبول است یا خیر و در حالی که حکم محکومیتی از سوی دستگاه قضایی ایران در این‌باره صادر نشده است مدیران کیهان چه اصراری بر مشروعیت دادن به حکم آمریکایی‌ها دارند؟

در این گزارش تاکید شده است: «اگر مدیران کیهان به هرگونه فسادی پی می برند باید بلافاصله اسناد و مدارکشان را به مراجع ذیصلاح ارائه کنند و از آن به عنوان ابزاری برای گروکشی و تسویه حساب‌های سیاسی استفاده نکنند و اگر مدیران کیهان از فساد توتال و رشوه دادن به مدیران نفتی ایران در سال‌های قبل آگاهی یافته بودند باید هرچه سریع‌تر اسناد و مدارکشان را به دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ارائه می‌کردند.»

وزارت نفت این بحث را فراتر از یک برگه و شرکتی به نام توتال خوانده و اصل موضوع را تفاوت و اختلاف دو دیدگاه درباره توسعه و تعامل با خارج دانسته است.

قراردادهای جدید نفتی ایران که به نام آی پی‌سی شناخته می‌شود و واگذاری پروژه‌های نفت و گاز ایران به شرکت‌های خارجی، با مخالفت برخی نمایندگان مجلس، فرماندهان نظامی و مخالفان دولت همراه بوده است.

بر اساس قرارداد ایران با توتال فرانسه که ۱۲ تیرماه امضا شد، توسعه و بهره‌برداری از فاز ۱۱ میدان نفتی پارس جنوبی، به کنسرسیومی از شرکت توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران واگذار شده است.

مخالفان قرارداد نفتی توتال فرانسه با ایران از دولت انتقاد می‌کنند که چرا متن قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را منتشر نکرده است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

وقتی تروریست داعش، شاهزاده بریتانیایی را تهدید می کند
داعش در ویدئویی که به تازگی منتشر کرده، شاهزاده هری را به جنگ فراخوانده است.
وقتی تروریست داعش، شاهزاده بریتانیایی را تهدید می کند
تجاوز جنسی به ده‌ها زن در خشونت‌های میانمار
به گفته پزشکان، ده‌ها زن بر اثر خشونت‌های جنسی مجروح شده‌اند.
تجاوز جنسی به ده‌ها زن در خشونت‌های میانمار
واژگونی یک اتوبوس در منطقه حیران
علت وقوع این حادثه در بررسی‌های اولیه، تخطی از سرعت مطمئنه عنوان شد.
واژگونی یک اتوبوس در منطقه حیران
کشف گورهای اشکانی در مازندران به دنبال پروژه‌ گازرسانی
یافته‌های باستان‌شناسی در وستمین منحصر به فرد بوده و تا کنون چنین ساختاری هیچ جایی پیدا نشده.
کشف گورهای اشکانی در مازندران به دنبال پروژه‌ گازرسانی
اعمال تحریم‌های تجاری چین علیه کره شمالی
چین صادرات محصولات نفتی به کره شمالی را محدود و صادرات گاز و گاز مایع را ممنوع خواهد کرد.
اعمال تحریم‌های تجاری چین علیه کره شمالی

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE