خبر فوری
سیاسی, ویدئو خبری

رایزنی سران اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

نجمه مظلومی
پنجشنبه 21 دی 1396

 

شمارش معکوس شنیدن تصمیم دونالد ترامپ درباره ادامه یا قطع پایبندی به توافق هسته‌ای آغاز شده؛ تصمیمی که قرار است فردا، جمعه اعلام شود.

امروز وزیر امورخارجه ایران درهمین رابطه پشت درهای بسته با رهبران اروپایی در بروکسل دیدار کرد.

دیداری که هرچند جزئیات آن پشت همان درهای بسته باقی ماند اما طبق صحبت وزیر امورخارجه آلمان پیش از شروع جلسه مشخص شد محور این گفتگوها بر حول سه چیزبوده است: یکی برجام، دومی اعتراضات اخیر مردمی در کشور و دیگری اقدامات ایران در منطقه و آزمایش‌های موشکی‌اش.

فدریکا موگرینی، مسئول امورخارجه اتحادیه اروپا نیزپس از خاتمه این نشست در نشست خبری ضمن حمایت اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، از اقدامات موشکی ایران و بحرانی که در منطقه به وجود آورده صحبت کرد، اما عنوان کرد این مسائل به برجام مربوط نمی‌شوند و بعدا به آن رسیدگی خواهد شد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان هم با صدور بیانیه‌ای از آمریکا خواستند به برجام پایبند بماند چرا طبق گفته آن‌ها با توجه به شواهد پایبندی ایران به مفاد برجام دلیلی برای برهم زدن آن وجود ندارد.

مهم‌ترین موضوع مذاکرات امروز بروکسل هم، پیدا کردن راهکارهایی برای ترغیب کاخ سفید به حفظ قرارداد با ایران بود؛ از جمله به نظر می رسد مذاکرات پشت پرده‌ای هم میان ایران و طرف اروپایی برای رفع برخی نگرانی‌های واشنگتن به‌ ویژه از رفتار موشکی ایران در منطقه وجود داشته و دارد.

این درحالی‌ست که طبق خبرهای درز پیدا کرده و همچنین گزارش یک منبع آگاه به اتاق خبر، نه تنها آمریکا بلکه اتحادیه اروپا نیز قصد دارد تدابیر تنبیهی شدیدی علیه ایران اعمال کند که در آینده نزدیک رسانه‌ای خواهد شد.

در عین حال هم  مقامات اروپایی و هم دیگر مقامات جهان بارها به کاخ سفید درباره عواقب برهم زدن برجام هشدار داده‌اند.

از جمله این که با توجه به تهدیدات جدی کره شمالی برهم خوردن توافق با ایران می‌تواند نشانه‌ای بسیار بد برای پیونگ یانگ درخصوص نشستن بر سر میز مذاکره باشد.

تصمیم‌گیری آمریکا درمورد برجام درحالی صورت می‌گیرد که جایگاه ایران با توجه به اعتراضات شدید مردم علیه گرانی و وضعیت نابسامان سیاسی و اجتماعی داخلی متزلزل‌تر از پیش است و هرگونه تهدید مبنی به برهم خوردن این پیمان به آشفتگی های بیش‌تر در ایران دامن خواهد زد.

باید دید این بار واشنگتن اما تدابیر تنبیهی را علیه آن چه رفتار نامناسب ایران می‌خواند، چگونه اعمال می‌کند و چه اندازه اثراتش بر شهروندان ایرانی هویدا خواهد شد.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

واردات خودرو: دایره رانت، فساد و مافیا
وزیر صنعت و معدن در تویتی از دستگیری یک نفر که « م آ » در خوزستان معرفی شده خبر داده
واردات خودرو: دایره رانت، فساد و مافیا
کارت‌های شناور طرح ترافیک
ده هزار کارت، اما ۳۰ هزار ماشین
کارت‌های شناور طرح ترافیک
گفتگو با دکتر مجید محمدی درباره ادعای ترامپ
ترامپ می‌گوید از زمان خروج آمریکا از برجام، اعتراض شهروندان در ایران افزایش یافته. دکتر مجید محمدی
گفتگو با دکتر مجید محمدی درباره ادعای ترامپ
سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان
تابستان و سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان و حتی مردان در گفتگو با مسیح علینژاد.
سیاست‌های حکومت برای کنترل پوشش زنان
«خطر فرونشست در مناطق مختلف پایتخت بیش از پیش جدی شده»
گفت‌وگو با نیک آهنگ کوثر، خبرنگار حوزه آب
«خطر فرونشست در مناطق مختلف پایتخت بیش از پیش جدی شده»

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE