خبر فوری
جامعه

محمود صادقی، افشاگری و آتش به اختیاری: میلیاردها تومان وام پس داده نشده

محمود صادقی، افشاگری و آتش به اختیاری: میلیاردها تومان وام پس داده نشده
‎
دوشنبه 13 آذر 1396
  • نماینده تهران در مجلس فهرست بدهکاران عمده بانک سرمایه را در توییتر خود منتشر کرده.
  • او گفته در این مورد «آتش به اختیار» عمل کرده است.
  • در میان کسانی که وام گرفته‌اند و پس نداده‌اند، نام حسین هدایتی، از سرمایه‌گذاران فوتبال نیز به چشم می‌خورد.
  • صادقی: قلدرمآبی متخلفان بانکی غیرقابل توجیه است و مشخص نیست چرا آنها باید احساس پشت گرمی کنند

 

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، فهرستی از بدهکاران بانک سرمایه را در توییتر خود منتشر کرده. این افراد کسانی هستند که از این بانک وام های کلان گرفته‌اند و با وجود سررسید موعد بازپرداخت، بدهی خودشان را تسویه نکرده‌اند.
در میان کسانی که از بانک سرمایه وام گرفته‌ و آن را پس نداده اند، نام حسین هدایتی، از سرمایه‌گذاران ورزش فوتبال نیز به چشم می‌خورد. گفته شده، هدایتی، مالک باشگاه فوتبال استیل آذین و سرمایه‌گذار باشگاه پرسپولیس که نامش در این فهرست هفت بار تکرار شده، بیش از هزار و ۳۱ میلیارد تومان وام گرفته و پس نداده است.
محمود صادقی درباره انگیزه انتشار فهرست جزییات بدهکاران گفته: «تخلف مسئولان بانک سرمایه در اعطای تسهیلات کلان بدون وثیقه و استنکاف بدهکاران از پرداخت بدهی و تعلل بانک در وصول مطالبات» باعث انتشار این فهرست شده. او همچنین متولیان پیگیری وصول مطالبات را به مماشات با بدهکاران بانکی متهم کرده.

صادقی پیشتر با انتشار فهرستی بدون نام، به بدهکاران عمده بانک سرمایه ۴۸ ساعت وقت داده بود تا برای تعیین تکلیف بدهی خود به این بانک مراجعه کنند. او همچنین گفته، معترضان به انتشار اسامی «متخلفان بانکی»، می‌توانند با مراجعه به دادگاه، شکایت کنند.
محمود صادقی درخصوص افشای نام بدهکاران بانکی «آتش به اختیار» عمل کرده و به این راه ادامه خواهد داد.
طبق گفته صادقی، او براساس قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و عضویتش در کنوانسیون مبارزه با فساد و مقررات مختلف از لحاظ حقوقی به این کار دست زده . او اضافه کرده: «به تعبیر مقام معظم رهبری وقتی که دیده می‌شود مسئولان در رسیدگی به وظایفشان کوتاهی می‌کنند و اختلالی در فرماندهی وجود دارد، یک شخص می‌تواند آتش به اختیار عمل کند.»
«آتش به اختیار»، اصطلاحی نظامی است که چندی پیش آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جهموری اسلامی آن را به کار گرفت و از جوانان مومن و انقلابی خواست در حوزه فرهنگ هر کجا کم کاری می‌بینند، آتش به اختیار عمل کنند.
محمود صادقی اما در ادامه گفت وگوی خود با خبرگزاری خانه ملت گفته است: «متأسفانه انحراف و فساد در سیستم بانکی کشور وجود دارد و مسئولان در برخورد با این فسادها تعلل می‌کنند.»
به گفته این نماینده مجلس، تخلف مسئولان بانک در اعطای وام‌های بدون اخذ وثیقه و تأخیر در وصول مطالبات و همچنین «تعلل و کوتاهی قوه قضاییه در تعقیب»، او را به این نتیجه رسانده که اگر به عنوان نماینده مردم وارد عمل نشود بسیاری از سرمایه‌های مردمی غارت شده و به بیت‌المال بازنمی‌گردد.
او همچنین از وجود نام‌های دیگری به عنوان بدهکار بانکی خبر داده و گفته است: «در راستای دفاع از حقوق مردم، این روش را انتخاب کرده‌ و از این به بعد نیز تا دستیابی به حق مردم این راهکار را ادامه می‌دهد و ممکن است لایه‌های بعدی این اسامی را منتشر کند»

به گفته این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، قلدرمآبی متخلفان بانکی غیرقابل توجیه است او گفته که «هیچ مرجعی با موضوعات و تخلفات صورت گرفته برخورد جدی ندارد و باید این پدیده مورد تحلیل قرار بگیرد که چرا چنین اتفاقاتی در سیستم بانکی وجود دارد. باید مشخص شود رانت‌های اقتصادی بر اساس چه فرآیندی شکل می‌گیرد و چرا باید افراد متخلف تا به این اندازه احساس پشت گرمی کنند که وقتی اسامی آنها منتشر می‌شود به جای اینکه درصدد جبران برآیند، با پررویی موضوع را انکار کنند و اصطلاحا در این زمینه قلدر شوند و با قلدرمآبی کار خود را پیش ببرند.»

مطالب بیشتر

برگزیده

اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
رد چکمه‌های ارتشیان پوتین عمیق‌تر از همیشه در شمال آفریقا!
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
بررسی کاهش صادرات نفت
گفتگو با بهزاد احمدی نیا، خبرنگار حوضه نفت وانرزی
بررسی کاهش صادرات نفت
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟
اقدامات مداخله جویانه تهران در جنگ های نیابتی منطقه و توسعه برنامه موشک های بالیستیک
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE