خبر فوری
جامعه

هزار مدرسه فرسوده، پایتخت همچنان رکورددار

هزار مدرسه فرسوده، پایتخت همچنان رکورددار
ساناز قاضی زاده
شنبه 13 آبان 1396
  • ایمنی نامناسب و طول عمر بالای مدارس به معضلی برای آموزش و پرورش تبدیل شده است.
  • وزارت آموزش و پرورش خواستار تامین منابع مالی نوسازی مدارس از محل اعتبارات عوارض ساخت و ساز از شهرداری شده است.
  • سخنان یک مقام آموزش و پرورش نشان از کمبود حدود یک مترمربعی فضای آموزشی به ازای هر دانش آموزان تهرانی طبق استاندارد کشور دارد.
  • با وجود وقوع حوادث ناگوار هنوز نزدیک به ۱۰۰۰ کلاس درس در شهرستان‌های استان تهران از بخاری به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می‌کنند.
  • به گفته مدیر کل نوسازی استان تهران برای رسیدن به استاندارد کل کشور هر سال باید ۷۰ تا ۱۰۰ مدرسه تخریب و بازسازی شوند.

مدیر کل نوسازی مدارس استان تهران با هشدار درباره ایمنی نامناسب و طول عمر بالای مدارس در این استان خواستار تخصیص اعتبار برای تخریب و بازسازی این مدارس شد.

خبرگزاری ایلنا در گزارشی به نقل از داریوش ورناصری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران توضیح می‌دهد که ۱۰۰۰ مدرسه در تهران با عمر ۴۰ سال باید تخریب و باسازی شوند.

با توجه به توضیحات این مقام آگاه همچنین فضای آموزشی در استان تهران کمبود محسوسی دارد و راه حل آموزش و پرورش برای تامین این کمبود اختصاص سهمی برای آموزش و پرورش در عوارض ساخت و ساز است.

با ادعای ورناصری آموزش و پرورش سال‌هاست با ارایه این درخواست از شهرداری خواستار تغییر رویه درباره عوارض ساخت و ساز شده، به این معنی که این عوارض به کل فضای ساخت ساز تعلق گیرد و نه بخشی از آن، با این شیوه تامین سهم آموزش و پرورش از ساخت و سازهای شهری امکان پذیر خواهد بود.

از نظر مسوولان آموزش و پرورش اگر چاره ای اندیشیده نشود، و اگر شهرداری در  زمینه تامین منابع مالی برای ساخت و ساز و نوسازی مدارس کمک رسان نباشد، مشکلات احتمالی نه تنها دامن گیر آموزش و پرورش و دانش آموزان خواهد شد بلکه خود شهرداری را به دردسر می‌اندازد.

سخنان این مقام آموزش و پرورش نشان از کمبود حدود یک مترمربعی فضای آموزشی به ازای هر دانش آموزان تهرانی طبق استاندارد کشور دارد.  با این حساب بطبق تخمین ورناصری شهر تهران نزدیک به ۹۰۰ و استان تهران به ۸۰۰ فضای آموزشی بیشتر نیاز دارد و تازه اگر این کمبود جبران شود، میزان فضای آموزشی استان تهران به میانگین فضای آموزشی ایران نزدیک می شود.

مدیر کل نوسازی مدارس استان تهران برای حل این معضل  دست یاری به سوی شهرداری‌، کمک‌های مردمی و دولت دراز کرده است.

با توجه به آنچه که در گزارش ایلنا آمده، تخصیص اعتبارات در این زمینه و کمک‌های مردمی، سالانه باید بین ۷۰ تا ۱۰۰ مدرسه تخریب و نوسازی شود، تا در یک روند ۱۰ ساله به همه این ۱۰۰۰ مدرسه رسیدگی شود.

نکته مهم دیگر این گزارش  وجود ۲۵ درصد از فضاهای آموزشی در بافت فرسوده پایتخت و شهرستان‌های استان تهران است.

موضوعی در لابه‌لای این گزارش به چشم می خورد آن است که در تهرانی که سال‌هاست کارشناسان نسبت به وقوع زلزله در آن هشدار می‌دهند، بی توجهی مسوولان شهری به یکهزار مدرسه ایست که به گفته ورناصری در مواقع حوادث غیرمترقبه مثل زلزله و موارد دیگر، محلِ نگرانی هستند.

تناقضی که در سخنان این مقام آموزش و پرورش به چشم می خورد آن است که او با وجود توضیح مفصل درباره مدارس فرسوده می گوید در حال حاضر مدرسه‌ای که اضطرار تخریب داشته باشد و در آن دانش آموزان در حال درس خواندن باشند، نداریم، اما در عین حال مدارسی داریم که باید تخریب شوند که البته دانش آموزی در آن تحصیل نمی‌کند.

مدیر کل نوسازی مدارس استان تهران همچنین از حذف بخاری به عنوان سیستم گرمایشی در تمامی مدارس شهر تهران خبر داده است.  با وجود وقوع حوادث ناگوار به گفته او هنوز نزدیک به ۱۰۰۰ کلاس درس در شهرستان‌های استان تهران از بخاری به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می‌کنند.

ورناصری در بیان مشکل فضای آموزشی به انبوه‌سازان بی توجه به فضاهای آموزشی نیز اشاره کرده است. به نحوی که طبق ماده ۱۸ شورای عالی آموزش وپرورش، انبوه سازان موظف به ساخت فضای آموزشیِ متناسب با ساخت و سازهای مسکونی هستند اما به دلایل متعدد، از زیر بار این تعهد شانه خالی می‌کنند.

او همچنین از شهرداری پایتخت خواسته تا ماده ۱۸ شورای عالی آمورش و پرورش را جدی گرفته و انبوه‌سازان را مکلف به ساخت فضاهای آموزشی کنند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران روند ساخت و ساز انبوه سازان در منطقه ۲۲ تهران و نیاز مبرم این منطقه به ۷۵ مدرسه را مثال زده و اعلام می کند که آموزش و پرورش در محاکم قضایی، انبوه‌سازان را به بی‌توجهی و اهمال در انجام وظایف محکوم کرده و دادگاه آنها را ملزم به ساخت فضاهای آموزشی کرده و وزارتخانه متبوعش همچنان در محاکم قضایی پیگیر مابقی این موارد  است.

بیش از یک دهه است که مسوولان آموزش و پرورش نسبت به اینکه بنای نامقاوم و فرسوده، معضل کلاس‌های درس‌ اجاره‌ای، مشکل تملک برخی از مدارس، پایتخت را ركوردار مدارس فرسوده كشور کرده، هشدار می‌دهند.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

آخرین وضعیت شهرهای سیل زده شمالی
بلایای طبیعی در هر کشوری ممکن رخ بده اما آنچه اهمیت داره بازدهی مسولان
آخرین وضعیت شهرهای سیل زده شمالی
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
از تحصن معلمان تا اعتراض دانش آموزان
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
خونین‌ترین غائله قرن بیست و یکم؛ جنگ داخلی سوریه تقریبا رو به اتمام است.
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE