خبر فوری
سیاسی

قرارداد هسته‌ای ایران به سود اسرائیل بوده است

قرارداد هسته‌ای ایران به سود اسرائیل بوده است
‎
جمعه 23 تیر 1396
  • در دومین سالگرد توافق هسته‌ای، کارمی گیلون، رییس سرویس امنیت عمومی داخلی اسرائیل در مقاله‌ای دلایل موافقت خود را با این توافق مطرح کرده است.
  • به نوشته گیلون قدرت‌های جهان توانستند کاری کنند که ایران زیرساخت اصلی هسته‌ای خود را تخریب کند و نظارت و بازرسی کامل را بپذیرد.
  • انتخاب حسن روحانی نشان می‌دهد بیشتر مردم ایران ترجیح می‌دهند مسیر سازش و گفت‌وگو با غرب را انتخاب کنند.

 

دو سال از امضای قرارداد هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهان می‌‌گذرد. قراردادی برای متوقف کردن دسترسی ایران به سلاح‌های هسته‌ای. به نظر می‌رسد که اسراییل و منطقه حالا از خطر روحانیون مجهز به بمب هسته‌ای در امنیت بیشتری است.

کارمی گیلون، سیاستمدار اسرائیلی و سفیر سابق اسرائیل در دانمارک و رییس شاباک، سرویس امنیت عمومی داخلی اسرائیل در مقاله‌ای که به همین مناسبت برای فارین پلیسی نوشته، دلایل موافقت خود را با این توافق مطرح کرده است.

یکی از مهم‌ترین خطراتی که در ده‌ه‌های گذشته اسراییل را تهدید می‌کرد، دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بود. حالا در دومین سالگرد پذیرش توافق هسته‌ای که به نام «برنامه جامع اقدام مشترک» شناخته می‌شود، تهدید ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، نسبت به دهه‌های قبل بسیار کمتر شده است.

به یمن این قرارداد، برنامه هسته‌ای ایران متوقف شده و تمام راه‌های این کشور برای ساخت بمب بسته شده است.

گرچه هیچ قراردادی کامل نیست، اما نمی‌توان دستاوردهای این قرارداد را دست کم گرفت. برای دهه‌ها، سران اسراییل در جست و جوی راهی بودند تا برنامه هسته‌ای ایران را از بین ببرند یا متوقف کنند. این راه‌ها حتی شامل امکان حمله نظامی هم بود: حمله‌ای با تلفات فراوان بدون تضمین دستیابی به هدف.


از طریق توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان بدون شلیک یک گلوله توانستند کاری کنند که ایران زیرساخت اصلی هسته ای خود را تخریب کند و نظارت و بازرسی کامل را بپذیرد. دو سال بعد، نتایج به دست آمده و نشان می‌دهد که این تلاش ها یک موفقیت واضح بوده است.
آژانس بین المللی انرژی هسته ای تایید کرده است که ایران شرایط قرارداد را رعایت کرده و دو سوم سانتریفیوژهای خود را برچیده و برداشته است. ذخایر اورانیوم غنی شده را ۹۸ درصد را کاهش داده و بیش از۲۵۰۰۰پوند آن را از کشور خارج کرده است. راکتور اراک که می توانست ایران را قادر به تولید پلوتونیوم مورد نیاز برای سلاح‌های هسته‌ای کند، حذف شده و پوسته آن با بتن پر شده است. شاید مهمتر از همه این باشد که تهران به بازرسان این سازمان اجازه دسترسی بی سابقه به تاسیسات هسته‌ای خود را داده است.

در مواجهه با این موفقیت، حتی برخی از منتقدان این توافق هم به طور ناخودآگاه تاثیر مثبت آن را پذیرفته‌اند. در ماه آوریل، دولت دونالد ترامپ به کنگره تایید کرد که ایران همچنان با قرارداد هسته‌ای موافق است. در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، پس از رهبری یک کمپین بین المللی صلح آمیز علیه توافقنامه، در حال حاضر عمدتا در مورد این موضوع سکوت کرده است. سازمان‌های نظامی و اطلاعات اسرائیل از این معامله پشتیبانی می‌کنند و اذعان می کنند که این امر تأثیر مثبتی بر امنیت اسرائیل گذاشته و باید توسط ایالات متحده و کشورهای امضا کننده دیگر کاملا حفظ شود.

البته ایران به عنوان یک رژیم بسیار خطرناک و یک بازیگر بد در سراسر خاورمیانه باقی مانده. حمایت او از سازمان‌های تروریستی مانند حزب الله و رژیم‌هایی مانند بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، همچنان به هرج و مرج منطقه ای کمک می‌کند و تهدیدی جدی برای امنیت اسرائیل و منافع ایالات متحده است.

اما دقیقا همین به همین دلیل است که توافق هسته‌ای بسیار مهم است. با تضمین اینکه چنین رژیم خطرناکی هرگز نمی‌تواند سلاح‌های هسته‌ای داشته باشد، این قرارداد باعث می‌شود که ایران با عواقب برای سایر رفتارهای خود مواجه شود. برای مثال، نخستین اقدام بین‌المللی  دولت ترامپ، گسترش ائتلاف کشورهای عربی معتدل سنی بوده که با جاه طلبی‌های منطقه تهدید می‌شوند. اگر ایران توسط یک چتر هسته‌ای محافظت می‌شد، برای کشورهایی مانند مصر، اردن یا عربستان سعودی - و همچنین اسرائیل و ایالات متحده - غیرممکن بود که با تهران مخالفت کنند. تحریم‌های کلیدی در حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه‌های موشکی بالستیک ایران همچنان در دست است.

در حالی که تندروهای ایران همچنان موضع گیری‌های کلیدی خود را حفظ کرده‌اند، تمایل جامعه بین المللی به دیپلماسی سختگیرانه در قبال ایران، موجب تقویت رهبران معتدل ایران شده است.

حسن روحانی، طرفدار قوی این توافقنامه، در ماه مه، با وجود مخالفت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مجددا به عنوان رییس جمهوری انتخاب شد. روحانی از پیامدهای درگیری عمده نظامی مطلع بود و می‌ترسید - و انتخاب او یک شاخص مهم است که نشان می‌دهد بیشتر مردم ایران ترجیح می‌دهند مسیر سازش و گفت‌وگو با غرب را انتخاب کنند تا جاه‌طلبی‌های هسته‌ای و درگیری‌های نظامی را.

مطالب بیشتر

برگزیده

حل بحران شبه جزیره کره نزدیک است؟
تصمیم شوک آور رهبر کره شمالی
حل بحران شبه جزیره کره نزدیک است؟
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
گفتگوی اختصاصی با سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه بهایی در سازمان ملل
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت
با فیلتر شدن تلگرام کاربران به پیام‌رسان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند.
 موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت
آخرین امید‌ اروپا برای نگه‌داشتن ترامپ در برجام
«خواسته‌های ترامپ با توجه به روشن‌تر شدن فعالیت‌های سپاه‌ در سوریه و یمن، فراتر رفته.»
آخرین امید‌ اروپا برای نگه‌داشتن ترامپ در برجام
«ترامپ شایستگی اخلاقی پست ریاست جمهوری را ندارد»
ترامپ خواهان زندانی شدن رئیس سابق اف‌بی‌آی شده
«ترامپ شایستگی اخلاقی پست ریاست جمهوری را ندارد»

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE