خبر فوری
سیاسی, جامعه

«طبل زیر گلیم»، سیاست مسوولان دولتی در قبال پارازیت‌ها

«طبل زیر گلیم»، سیاست مسوولان دولتی در قبال پارازیت‌ها
ساناز قاضی زاده
چهارشنبه 13 بهمن 1395
  • وزیر ارتباطات به صورت تلویحی وجود پارازیت‌ها را تایید کرد.
  • او در جمع مردم گناوه گفته که دولت از هر اقدام و حرکتی که به سلامتی مردم لطمه وارد کند جلوگیری می‌کند و رییس جمهوری بر این موضوع تاکید جدی دارد.
  • واعظی بار دیگر تکرار کرد که کمیته‌ای برای پیگیری موضوع پارازیت‌ها تشکیل شده است.

 

محمود واعظی وزیر ارتباطات در واکنش به نگرانی مردم بندر گناوه درباره ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای به صورت تلویحی موضوع ارسال پارازیت‌ها را تایید کرد و توضیح داد که دولت از هر اقدام و حرکتی که به سلامتی مردم لطمه وارد کند، بجد جلوگیری می‌کند و رییس جمهوری بر این موضوع تاکید جدی دارد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که نگرانی‌ها درباره تاثیرات مخرب امواج رادیوفرکانس‌ یا همان پارازیت‌ها بر سلامتی مردم افزایش پیدا کرده اما مسوولان پاسخ مشخصی را در این خصوص مطرح نمی کنند.

پارازیت‌ها یا به فرستنده‌ها ارسال می‌شوند و یا در نوع دیگری که به پارازیت‌های افقی معروفند یه روش‌های گوناگون روی گیرنده های ماهواره تاثیر می گذارند و روی عملکرد آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارند.

کارشناسان می‌گویند سیگنال‌های مزاحم که برای تاثیر روی گیرنده و یا فرستنده ماهواره‌ای ارسال می‌شوند، در بیشتر مواقع فرکانسی برابر و یا بسیار نزدیک به فرکانس فرستنده دارند اما شدت این امواج گاهی با هدف تاثیر گذاری و ایجاد اختلال بر امواج فرستنده ارسال می‌شوند تا هزار برابر بیشتر است.

این در شرایطی است که امروزه حتی تششعات گوشی‌های تلفن همراه در بسیاری از کشورهای جهان برای سلامتی انسان خطرناک توصیف شده است.

در حالی که معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و برخی دیگر از مسوولان پیش‌تر درباره تاثیر منفی این امواج بر سلامت شهروندان مطرح می‌کنند، تاکنون مسوولان به صورت مشخص این موضوع را تایید نکرده‌اند.

وزیر ارتباطات اما در سفر روز گذشته خود به بوشهر به خبرگزاری دولتی ایرنا از تشکیل کمیته‌ای با حضور وزارتخانه متبوعش به همراه کارشناسان سازمان انرژی اتمی خبر داد که قرار است «وجود پارازیت» را رصد کنند.

این درحالیست که معترضان به وضوح از قطع و اختلال وسیع در نه تنها شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور بلکه شبکه‌های دیجیتالی داخلی سخن می‌گویند.

به گفته کارشناسان از این سخن واعظی می‌توان دو برداشت کرد، یا اینکه دولت قصد دارد به صورت آشکار روی موضوع پارازیت‌ها سرپوش بگذارد و یا ارسال پارازیت به صورت کلی از دست قوه مجریه خارج است و نهادهای سایه مانند سپاه پاسداران این روند را پیگیری می‌کنند. در کل به نظر می‌رسد که اطلاعات واعظی درباره پارازیت‌ها مانند حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت «تنها در حد شایعات فضای مجازی» باشد.

از سوی دیگر با توجه به سخنان «هادی پژوهش»، معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداری فارس در مورد پارازیت‌ها بیش از هر چیز فضا سیاسی است چراکه او در پاسخ به معترضان مقابل استانداری این استان اعلام کرد که از این نوع اعتراض‌ها «تنها کسانی که موافق پارازیت هستند»، خوشحال می شوند. با این حال مردم شیراز می‌گویند که به صورت گسترده از سردرد و گیجی سر رنج می‌برند و نگران نسل آینده ساکن این شهر هستند.

از سویی واعظی در گفتگو با ایرنا می گوید که دولت از هر اقدام و حرکتی که به سلامتی مردم لطمه وارد کند، بجد جلوگیری می کند و رییس جمهوری براین موضوع تاکید جدی دارد از سوی دیگر سازمان تنظیم مقررات رادیویی به عنوان زیر مجموعه وزارت ارتباطات که بنا بر آیین‌نامه باید تمام فرکانس‌های موجود کشور را بررسی کند، می گوید امواج پارازیت در صلاح این سازمان نیست و سازمان انرژی اتمی مسوول رسیدگی به آن است.

کارشناسان بین المللی معتقدند که اين امواج مايکروويو پارازیت‌ها به آسانی توسط بدن انسان جذب می‌شوند و عوارض گوناگونی از مرگ گرفته تا تاثیر منفی روی عملکرد مغز را در پی دارند. از سوی دیگر عوارضی چون گیجی، سردردهای مزمن، مشکلات عصبی ناراحتی‌های گوش، تولید اسپرم در مردان و تخمکگذاری در زنان از دیگر تاثیرات منفی آن است.

«سونامی سرطان» نیز موضوعی بود که معصومه ابتکار در سال ۹۱، پیش از آن که سمتی در دولت روحانی داشته باشد و دبیر کمیته محیط زیست شورای شهر تهران بود، به آن اشاره کرد و هشدار داد. او در آن زمان گفت که نگرانی مهم او این است که «هیچ ضابطه‌ای» در زمینه پارازیت‌ها وجود ندارد. ابتکار از «مسوول اصلی ارسال پارازیت» ابراز بی اطلاعی کرد و توضیح داد که  نه بخش دولتی حاضر به پذیرش این مسوولیت است و نه مدیریت شهری می‌تواند به آن ورود پیدا کند، متخصصان مخابراتی نیز با وجود تاکید بر استاندارد بودن دستگاه‌های مخابراتی از ارسال پارازیت‌های بی‌منشا ابراز نگرانی می‌کنند.

ابتکار در همان زمان آشکارا اعلام کرد که به عنوان اعضای شورای شهر تهران هیچ اطلاعاتی در رابطه با موضوع پارازیت‌ها و فرستنده‌های آن نداریم. سپس به عنوان یک متخصص ایمنولوژی و محقق گفت که سر منشاء بسیاری از عوارض و بیماری‌های بدن می‌تواند این امواج باشد.

ابتکار که در آن زمان بر یک صندلی منتقد تکیه زده بود تاکید کرد که امروزه وقتی شاهد افزایش بیماری‌های مختلف با منشاء ناشناخته هستیم، به طور قطع و یقین می‌توانیم بگوییم تشعشع می‌تواند موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن شود و این موضوع قطعی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت روحانی اما با تایید تلویحی موضوع پارازیت‌ها دیروز به مردم اطمینان داده که دولت در تلاش است تا هیچ جایی از کشور پارازیت «بالاتر از حد مجاز که سلامتی مردم را به مخاطره اندازد»، وجود نداشته باشد.

این اظهار نظرات متناقض مسوولانی مانند ابتکار و وزیر بهداشت و دیگران درباره خطرناک بودن یا نبودن امواج پارازیتی پرسش‌های بیشتری را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

۱۴۵ کشته و نزدیک به ۳ هزار مجروح؛ بی‌احتیاطی رانندگان در سفرهای نوروزی
با گذشت تنها دو روز از تعطیلات نوروزی، سفرهای جاده‌ای ۱۴۵ کشته و ۲ هزار و ۹۵۰ مجروح داشته است.
۱۴۵ کشته و نزدیک به ۳ هزار مجروح؛ بی‌احتیاطی رانندگان در سفرهای نوروزی
صدا و سیما «کلاه قرمزی» را پخش کرد ولی تکراری!
گفته می‌شود، صدا و سیما برای سری تازه «کلاه قرمزی» آگهی‌های ۲۵ میلیاردی گرفته است.
صدا و سیما «کلاه قرمزی» را پخش کرد ولی تکراری!
تحویل ایرباس ۳۳۰ به ایران در هاله‌ای از ابهام
وزیر راه و شهرسازی گفته بود، سومین ایرباس ۳۳۰ تا پایان سال به ایران تحویل داده می‌شود.
تحویل ایرباس ۳۳۰ به ایران در هاله‌ای از ابهام
همراه داشتن تجهیزات الکترونیکی برای مسافران هشت کشور به مقصد آمریکا ممنوع شد
شهروندان این هشت کشور اجاز همراه داشتن تجهیزات بزرگ‌تر از موبایل را نخواهند داشت
همراه داشتن تجهیزات الکترونیکی برای مسافران هشت کشور به مقصد آمریکا ممنوع شد
ایران به ۱۸۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر نیاز دارد
«ایران می‌تواند با ۱۸۷میلیارد دلار سرمایه تا سال ۲۰۳۰ به شبکه‎ی برق صد در صد تجدیدپذیر دست‌ یابد.»
ایران به ۱۸۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر نیاز دارد

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE