خبر فوری
جامعه

دریاچه نمک قم؛ گودالی عمیق، بحرانی‌تر از دریاچه ارومیه

دریاچه نمک قم؛ گودالی عمیق، بحرانی‌تر از دریاچه ارومیه
من و تو
چهارشنبه 27 بهمن 1395
  • یک کارشناس محیط زیست گفته، مردم استان قم بحران محیط زیستی را هنوز جدی نگرفته‌اند.
  • بحران دریاچه نمک حاصل مدیریت ناصحیح منابع آب و استفاده از منابع تجدیدناپذیر است.
  • چاه‌های عمیق قم ۹برابر شد.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم می‌گوید باوجود وعده وزیر نیرو یک قطره آب از ۱۵۴ میلیون مترمکعب حقابه زیست محیطی به استان قم اختصاص نیافته و بحران دریاچه نمک سلامت مردم این استان و حتی پایتخت را تهدید می‌کند.

به گزارش مهر، گردوغبار و ریزگردها، تغییر اقلیم، شورشدن آب و خاک، از میان رفتن زیست‌بوم‌های طبیعی، نشست و رانش زمین، نابودی کامل کشاورزی، تخلیه روستاها و افزایش هزینه توسعه شهرها از جمله آسیب‌هایی است که در مرکز ایران و منطقه قم در حال رشد و گسترش است.

براساس این گزارش، تحقق نیافتن حقابه‌های حوضه دریاچه نمک، حفر چاه‌های غیر مجاز و افزایش ۹ برابری چاه‌های عمیق ظرف سه دهه و افزایش ۲۵ درصدی جمعیت کشور، وضعیت بحرانی برای این منطقه کشور پدید آورده.

رحمان دانیالی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم، بحران دریاچه نمک قم را «بحرانی مغفولی» دانسته و تاکید کرده که افرایش تعداد روزهای گرد و غبار در سال‌های اخیر نشان از شدت یافتن این بحران دارد.

او بحران دریاچه نمک قم را به مراتب خطرناک‌تر و حساس‌تر از بحران دریاچه ارومیه خواند و تاکید کرد که روند افزایش ریزگردها در آینده نزدیک برای کانون‌های جمعیتی مرکز کشور فاجعه به بار خواهد آورد.

دانیالی گفته، تالاب‌های قم بیش از ۱۰ درصد از وسعت جغرافیایی استان را تشکیل می‌دهد و برای جلوگیری از پیشرفت این بحران نیاز به تامین حقابه‌ها و تامین اعتبار ملی است، ولی به رغم وعده وزیر نیرو حتی یک قطره آب از ۱۵۴ میلیون متر مکعب حقابه زیست محیطی به استان قم که ۹۰ درصد اثرگذاری بحران دریاچه نمک متأثر بر این استان است، اختصاص نیافته.

او اضافه کرد که تعداد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق استان قم از سال ۵۴ تا ۸۸ از ۲۱۳ چاه به ۱۳۹۴ چاه افزایش یافته که گسترش مناطق تفریحی، احداث استخرها و صدها ویلا در مناطق ییلاقی، صدمات بسیاری به باکیفیت‌ترین آب منطقه قم وارد کرده.

جعفری، مسئول کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی بسیج مهندیسین کشاورزی سپاه قم می‌گوید، ۱۹۶ میلیون مترمکعب آب به دشت قم وارد می‌شود، در حالیکه مقدار تخلیه سفره‌های آب زیرزمینی ۳۷۰ میلیون مترمکعب بوده، یعنی مخازن آبی با کسری ۱۷۴ میلیون متر مکعب مواجه بودند که نشان از پایین رفتن سالانه سطح آب‌های زیرزمینی دارد.

به گفته این کارشناس محیط زیست، در صورت ادامه این روند استان قم با کاهش ذخایر تجدید نشونده، نشست زمین و از دست رفتن ظرفیت آبخوان‌ها مواجه خواهد شد و مناقشات آبی و پیامدهای محیط زیستی به دنبال دارد.

او تاکید کرد الگوی مصرف از ذخایر تجدید نشونده به منزله آسیب‌پذیری هر چه بیشتر سیستم اقتصادی و اجتماعی و حتی تهدیدی برای امنیت شهرها و روستاها خواهد بود و نیاز به سازگاری الگوهای توسعه با ظرفیت تحمل منابع آب وجود دارد.

این کارشناس هشدار داد که روند کنونی موجب معکوس شدن جهت جریان از سمت کاشان و دریاچه نمک به طرف این دشت و نهایتا هجوم آب شور و همچنین پدیده ریزگردها می‌شود.

جعفری، کارشناس منابع طبیعی نیز با بیان اینکه حدود ۱۷ میلیون مترمکعب آب فراشور سالانه از دریاچه نمک به دشت قم وارد می‌شود، اضافه کرد که این آب حقابه زیست محیطی دریاچه نمک بوده که سالانه به آن اختصاص داشته نشده.

او همچنین «خشک شدن کامل تالاب‌های دشت مسیله قم» را یکی دیگر از تبعات چالش زیست محیطی قم برشمرد و گفت که ادامه این روند، کویری از نمک را جایگزین این دشت می‌کند که پس از طی سالها به شکل پودر درآمده و با کوچک‌ترین وزش بادی پخش خواهد شد و به مناطق دیگر حرکت خواهد کرد.

مسئول کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی بسیج مهندسین کشاورزی سپاه قم تاکید کرد که این مشکل بخش مرکزی کشور و همه استان‌های حوزه دریاچه نمک و حتی پایتخت را نیز تهدید خواهد کرد.

او گفت که باوجود بیشترین مصرف منابع آبی از طریق بخش کشاورزی و تحقق نیافتن حقابه‌های زیست محیطی این منطقه اولین و مهمترین مسئله اصلاح الگوهای کشاورزی و ارائه راهکارهای مدون و کارآمد برای حفظ معیشت و درآمد پایدار بومیان منطقه است.

جعفری همچنین با تاکید بر شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی اضافه کرد که بسیاری از ساکنان منطقه موضوع را جدی نگرفته‌اند و تا زمانی که مردم محلی به خصوص افرادی که در بالا دست تالاب‌ها زندگی می‌کنند برای احیای این دریاچه اقدام نکنند کاری پیش نخواهد رفت.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

گزارشگر سوم اردیبهشت ماه
نگاه به گزارش‌های ارسالی گزارشگران من و تو
گزارشگر سوم اردیبهشت ماه
روز زمین؛ نگرانی از آینده محیط زیست ایران
نگاهی به محیط زیست ایران در روز زمین پاک.
روز زمین؛ نگرانی از آینده محیط زیست ایران
حل بحران شبه جزیره کره نزدیک است؟
تصمیم شوک آور رهبر کره شمالی
حل بحران شبه جزیره کره نزدیک است؟
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
گفتگوی اختصاصی با سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه بهایی در سازمان ملل
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت
با فیلتر شدن تلگرام کاربران به پیام‌رسان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند.
 موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE