خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

قمار ترامپ: اینک سپاه و برجامی‌ها در یک جبهه

آناهیتا بابائی
سه شنبه 18 مهر 1396

 

آمریکایی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید مواظب باش چه چیزی را آرزو می‌کنی.

اکنون دونالد ترامپ به زمانی‌که قرار است موضع نهایی خود را درباره‌ی برجام مشخص کند نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، به نظر می رسد ‌‌به آن‌چه در پس ذهن خود از فرجام برجام داشت، نرسیده‌ باشد.

برای رییس‌جمهور آمریکا در داخل ایران ورق برگشته‌است. جایی که به نظر می‌رسید چشم‌انداز پیش‌رو، در سایه‌ی تهدید یا اعمال فشار خارجی انشقاق باشد، نشانه‌هایی از ثبات، اتحاد و نزدیکی میان دو جناحی که همواره در تقابل با یکدیگر بوده‌اند به چشم‌می‌خورد. سپاه، اهرم اصلی مخالف برجام و وزیر امور خارجه، یکی از معمارهای توافق‌هسته‌ای.

این مقاربت غیر قابل تصور تنها به مدد رویه‌ی ترامپ حداقل در ظاهر عملی شده و برای سپاه پاسداران که شاید به زودی در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده قرار بگیرد، فرصتی طلایی ایجاد کرده‌ است.

سمت دیگر این اتحاد، وزیر امور خارجه‌ی ایران، در مقاله‌ای منتشر شده در نشریه‌ی آتلانتیک ضمن یاد آوری موفقیت آمیز بودن توافق هسته‌ای از جانب ایران گفته هرگونه ناکامی احتمالی، نشانه‌ی سوء‌نیت است و به بی‌اعتباری جهانی طرفی که عهد را نقض کرده می‌انجامد.

هم نظر با جواد ظریف، به گمان تحلیل‌گران رویه‌ی ترامپ در مورد برجام اعتبار آمریکا در قرارداد‌های بین‌المللی را خدشه دار کرده‌است. ناظران بیم‌ آن را دارند که مسیری که ترامپ آغازگر آن شده به انزوای واشنگتن در جامعه‌ی بین‌الملل بیانجامد.

ترامپ نمی‌خواهد کارآمدی توافق هسته‌ای در محدود کردن دست‌یابی ایران به سلاح اتمی، که به جز واشنگتن تمامی امضا کننده‌گان برجام به آن اذعان دارند را بپذیرد. در یک سو، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان می خواهند توافق را حفظ کنند و در سمت دیگر آمریکا برجام را در لبه ی تیغ قرار داده‌است.

حال دیوار اعتماد و اعتباری که در حفظ قرار داد‌های بین‌المللی حیاتی‌است میان ایالات متحده و دیگر کشورهای ۵+۱ ترک برداشته و ترمیم آن دشوار به نظر می‌آید.

با حواله‌ی پرونده‌ی توافق به کنگره ترامپ، امید آن را دارد راه برای مهار مجموعه نگرانی‌های او از رفتارهای تهران‌ در منطقه، که در برجام لحاظ نشده، هموار شود.

چنانچه این رویه، به خروج سریع یا آرام  آمریکا از برجام منجر شود،  به گمان کارشناسان، بیش از پیش برگ برنده‌ای برای تهران خواهد بود. آمریکا فرصت مذاکره برای مسايلی مانند زندانیان آمریکایی- ایرانی را از دست خواهد داد و دنیا چشم و گوش خود در درون ایران را. آمریکا به تدریج منزوی خواهد شد و فرصت مذکراتی این چنینی در آینده در غباری از بی اعتمادی و تردید فرو خواهد رفت.

هرچند در سوی دیگر، مخالفان دیکتاتوری حاکم بر ایران معتقدند، اتفاقا یک جا باید کار یکسره شود و تکلیف با رژیمی که چهار دهه همه را به بازی گرفته، معلوم.

هر چه هست، این روزها، به نظر می‌رسد هم ترامپ و هم کنگره با آتش بازی می‌کنند و هم جمهوری اسلامی در منطقه ی پرآشوب خاورمیانه.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

تجمع اعتراضی گسترده در برابر شورای نگهبان
تعداد زیادی از بازنشستگان تامین اجتماعی صبح امروز در برابر ساختمان قدیمی مجلس دست به تجمع زده اند.
تجمع اعتراضی گسترده در برابر شورای نگهبان
آخرین جزییات از حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج
تاکنون ۳۲ پیکر از ۶۶ سرنشین این هواپیما پیدا شده اما جعبه سیاه نه.
آخرین جزییات از حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج
سرنوشت مبهم «ای تی آر٧٢»
از مسافران پرواز شماره ٣٧٠٤ و بقایای هواپیما اثری نیست
سرنوشت مبهم «ای تی آر٧٢»
تیراندازی مستقیم ماموران به سوی دراویش گنابادی
تجمع مسالمت آمیز دراویش مقابل کلانتری پاسدارن از سوی ناجا به خشونت کشیده شد و زخمی برجای گذاشت
تیراندازی مستقیم ماموران به سوی دراویش گنابادی
آیت‌الله نوری همدانی: زنان معترض به حجاب اجباری نخاله هستند
آیت‌الله نوری همدانی: چند زن در تهران حجاب خود را برداشتند و دشمنان فکر کردند انقلاب سست شده است.
آیت‌الله نوری همدانی: زنان معترض به حجاب اجباری نخاله هستند

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE