خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

قمار ترامپ: اینک سپاه و برجامی‌ها در یک جبهه

آناهیتا بابائی
سه شنبه 18 مهر 1396

 

آمریکایی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید مواظب باش چه چیزی را آرزو می‌کنی.

اکنون دونالد ترامپ به زمانی‌که قرار است موضع نهایی خود را درباره‌ی برجام مشخص کند نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، به نظر می رسد ‌‌به آن‌چه در پس ذهن خود از فرجام برجام داشت، نرسیده‌ باشد.

برای رییس‌جمهور آمریکا در داخل ایران ورق برگشته‌است. جایی که به نظر می‌رسید چشم‌انداز پیش‌رو، در سایه‌ی تهدید یا اعمال فشار خارجی انشقاق باشد، نشانه‌هایی از ثبات، اتحاد و نزدیکی میان دو جناحی که همواره در تقابل با یکدیگر بوده‌اند به چشم‌می‌خورد. سپاه، اهرم اصلی مخالف برجام و وزیر امور خارجه، یکی از معمارهای توافق‌هسته‌ای.

این مقاربت غیر قابل تصور تنها به مدد رویه‌ی ترامپ حداقل در ظاهر عملی شده و برای سپاه پاسداران که شاید به زودی در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده قرار بگیرد، فرصتی طلایی ایجاد کرده‌ است.

سمت دیگر این اتحاد، وزیر امور خارجه‌ی ایران، در مقاله‌ای منتشر شده در نشریه‌ی آتلانتیک ضمن یاد آوری موفقیت آمیز بودن توافق هسته‌ای از جانب ایران گفته هرگونه ناکامی احتمالی، نشانه‌ی سوء‌نیت است و به بی‌اعتباری جهانی طرفی که عهد را نقض کرده می‌انجامد.

هم نظر با جواد ظریف، به گمان تحلیل‌گران رویه‌ی ترامپ در مورد برجام اعتبار آمریکا در قرارداد‌های بین‌المللی را خدشه دار کرده‌است. ناظران بیم‌ آن را دارند که مسیری که ترامپ آغازگر آن شده به انزوای واشنگتن در جامعه‌ی بین‌الملل بیانجامد.

ترامپ نمی‌خواهد کارآمدی توافق هسته‌ای در محدود کردن دست‌یابی ایران به سلاح اتمی، که به جز واشنگتن تمامی امضا کننده‌گان برجام به آن اذعان دارند را بپذیرد. در یک سو، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان می خواهند توافق را حفظ کنند و در سمت دیگر آمریکا برجام را در لبه ی تیغ قرار داده‌است.

حال دیوار اعتماد و اعتباری که در حفظ قرار داد‌های بین‌المللی حیاتی‌است میان ایالات متحده و دیگر کشورهای ۵+۱ ترک برداشته و ترمیم آن دشوار به نظر می‌آید.

با حواله‌ی پرونده‌ی توافق به کنگره ترامپ، امید آن را دارد راه برای مهار مجموعه نگرانی‌های او از رفتارهای تهران‌ در منطقه، که در برجام لحاظ نشده، هموار شود.

چنانچه این رویه، به خروج سریع یا آرام  آمریکا از برجام منجر شود،  به گمان کارشناسان، بیش از پیش برگ برنده‌ای برای تهران خواهد بود. آمریکا فرصت مذاکره برای مسايلی مانند زندانیان آمریکایی- ایرانی را از دست خواهد داد و دنیا چشم و گوش خود در درون ایران را. آمریکا به تدریج منزوی خواهد شد و فرصت مذکراتی این چنینی در آینده در غباری از بی اعتمادی و تردید فرو خواهد رفت.

هرچند در سوی دیگر، مخالفان دیکتاتوری حاکم بر ایران معتقدند، اتفاقا یک جا باید کار یکسره شود و تکلیف با رژیمی که چهار دهه همه را به بازی گرفته، معلوم.

هر چه هست، این روزها، به نظر می‌رسد هم ترامپ و هم کنگره با آتش بازی می‌کنند و هم جمهوری اسلامی در منطقه ی پرآشوب خاورمیانه.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
بازداشت‌های شب گذشته در سکوت کامل خبری اتفاق افتاد
ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
گفتگوی اتاق‌خبر با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر سیاسی
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
روز جهانی مقابله با کار کودکان
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
کارشناسان «زبان بدن» از رفتار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ اون در دیدار تاریخی امروز چه برداشتی دارند؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟
«به‌دنبال تشدید بحران آب ایران، ۵۰ میلیون نفر ناگزیر به ترک محل اقامت خود می‌شوند»
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE