خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

تنش در بلندی های جولان: هشدار نتانیاهو به تهران

فیروزه جابانی
دوشنبه 23 بهمن 1396

 

تقابل میان تهران به عنوان متحد دمشق و تل آویو در بلندی های جولان، شمال اسرائیل، جنگ سوریه را وارد ابعاد دیگری کرده است.

رسانه های اروپایی با این حال از قول مقام های خود می گویند که  نتان یاهو پیش بینی این اقدامات را از سوی ایران کرده بوده و به دفعات و بالاخص در این هفته های اخیر با آنگلامرکل، امانوئل مکرون و ترزا می گفتگو داشته و نسبت به تحرکات ایران در سوریه و ساخت موشک های بالیستیک در لبنان هشدار داده بوده.

گویا نتانیاهو در نشست داووس با ارسال پیامی توسط طرفین اروپایی به ایران، درخواست حل مساله از راه  گفتگوی دیپلماتیک را داشته و در صورت عدم پذیرش مذاکره، او از گزینه نظامی هم صحبت کرده بوده.

فرانسه، آلمان و بریتانیا هم اذعان می کنند که پیغام تل آویو را به تهران رسانده اند؛ به مقام ریاست جمهوری، با این تصور که حسن روحانی شاید اشراف کامل به اقدامات سپاه در منطقه نداشته باشد و بخواهد اقدامی کنداما ظاهرا، پاسخی دریافت نکرده اند.

مقام های جمهوری اسلامی با آن که خبر ساقط شدن پهپاد ایرانی در جولان توسط ارتش اسراییل در رسانه ها آمد، صحت ماجرا را به تایید سوری ها واگذار کردند و مثل هر سال در مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از اسرائیل به عنوان دشمن تفرقه افکن منطقه یاد کردند.

برخی رسانه ها هم در دفاع از ایران، حمله به جت اسرائیلی را «سرنگونی تکبر» دانستند.

این در حالی ست که نتانیاهو در کنارهیات دفاعی- نظامی خود اعلام می کند  عملیات هوایی پیشرفته ای را در سوریه در مقابله با تعدی به خاک اسرائیل انجام داده.

سران نظامی اسرائیل هم می گویند پس از سال١٩٨٢و جنگ لبنان، این عملیات شدیدترین عملیات هوایی اسرائیل بوده.

٨ پایگاه ارتش اسد و ٤ پایگاه نظامی ایران در خاک اسد هدف این حملات بودند.

به راستی آتش رویارویی جنگ میان دو همسایه که پس از ٣٦ سال، زده شده، متوجه کیست؟

ایران به عنوان متحد سوریه و پشتیبان حزب الله لبنان در این جنگ هفت ساله ضمن مبارزه با گروه های تروریستی در راستای تحقق اهداف خود نیز حرکت می کند. حال، در دوران پساداعش این آرمان خواهی پررنگ تر از همیشه نمایان می شود.

تحقق هلال شیعی و تسلط کامل ایران بر لبنان سبب خواهد شد تا اسرائیل، از چند مرز یعنی سوریه، لبنان و فلسطین از سوی  جمهوری اسلامی به نوعی محاصره شود.

تمرکز تهران بر فلسطینیان در مقابل اسرائیل نیز، در همین راستاست. دست دوستی دوباره با رهبران حماس این مساله را تایید می کند.

از این رو تحلیلگران می گویند مقام های تهران، برای پیروزی در جدال با اسرائیل تلاش می کنند، بر پشتیبانی حزب الله لبنان و پیشینیه پیروزی که این کشوردر جنگ با اسرائیل داشته تکیه کنند. این درحالی ست که این منطقه دیگر آن منطقه سال ١٩٨٢ نیست.

جنگ عراق، سوریه و یمن، مردمان را نیز به جبهه های مختلف تقسیم کرده. کارنامه مداخله گری جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه هم مورد نکوهش جهانیان و حتی بخشی از مردم خود این کشورهای جنگ زده است.

هزینه انسانی و مالی که تهران صرف مسند اسد می کند با آن که برای رژیم اسد پیروانی را به همراه دارد، اما اپوزیسیون مخالف هم به همان میزان تقویت خواهند شد. از این رو، حملات اسرائیل  به پایگاه های نظامی، موافقانی هم در میان جبهه های سوری دارد.

ضمن آن که لبنان هم از چند پارگی نظامی خود با حضور حزب الله  چندان خشنود نیست.

مردمان ایران هم با فریاد دادخواهی در دیماه امسال، نشان دادند که از این ساز و کار حکومت به ستوه آمدند.

حال باید دید در میان این همه مخالف داخلی و خارجی، رویکرد جمهوری اسلامی چه خواهد بود؟ آن هم در بازه زمانی که کاخ سفید برای روشن شدن تکلیف بزرگ ترین دستاورد سیاست خارجی نظام یعنی برجام تعیین کرده.


 

مطالب بیشتر

برگزیده

ونزوئلا ، ازبحران سیاسی تا فاجعه انسانی
با گذشت یک ماه و نیم از بحران ونزوئلا،نگرانیها درباره وقوع یک فاجعه انسانی افزایش یافته است.
ونزوئلا ، ازبحران سیاسی تا فاجعه انسانی
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
دومین روز از نشست صلح و امنیت در خاورمیانه
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
آخرین سنگرهای داعش در بغوز در شرق سوریه در حال فرو ریختن‌
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE