خبر فوری
اقتصادی, بین المللی

تحریم سیاسی قطر و نگرانی بریتانیا درباره منابع گاز

تحریم سیاسی قطر و نگرانی بریتانیا درباره منابع گاز
‎
دوشنبه 22 خرداد 1396
  • تقریبا ۳۰ درصد گاز وارداتی بریتانیا از قطر می‌آید که پس از قطع ارتباط عربستان و امارات و مصر با آن، انتقال آن دچار خطر شده است.
  • قیمت‌ گاز به طور آشکاری از هفته قبل بالاتر رفته است.
  • خطرات دیگری از جمله اثرات برگزیت بر واردات از اروپا و مشکلات ساختاری در بزرگترین پایگاه ذخیره انرژی در بریتانیا نیز وجود دارد.

 

بحران در روابط سیاسی قطر با همسایگان عربش، خطرات مربوط به وابستگی بریتانیا به گاز وارداتی را پررنگ‌تر کرده و نگرانی‌ها درباره تامین منابع گازی شرکت شل بیشتر شده است.

تقریبا ۳۰ درصد گاز وارداتی بریتانیا از قطر می‌آید که اکنون پس از قطع ارتباط عربستان و امارات و مصر با آن، انتقال آن دچار خطر شده است.

اختلافات که بر سر متهم کردن قطر به حمایت از گروه های افراطی است، یک تهدید فوری برای منابع گاز بریتانیا در ماه‌های تابستان که تقاضای انرژی در  پایین‌ترین حد است، به شمار می‌آید.

تحلیلگران می‌گویند که بی ثباتی در خاورمیانه، به عواملی که در کنار هم در مورد امنیت منابع انرژی بریتانیا تردید ایجاد می‌کنند، اضافه می‌شود.

برای دهه‌ها بریتانیا از منابع گازی دریای شمال که از طریق لوله از طریق نروژ و سایر بخش‌های اروپا منتقل می‌شد، استفاده می‌کرد. کاهش تدریجی منابع دریای شمال بریتانیا را بیش از پیش به گاز طبیعی صادرشده از قطر که بزرگ‌ترین صادرکننده گاز مایع در جهان است، وابسته کرد.

نیال تریمبل، مدیر شرکت قراردادهای حوزه انرژی که یک شرکت مشاوره‌ای است می‌گوید خطرات دیگری از جمله اثرات برگزیت بر واردات از اروپا و مشکلات ساختاری در بزرگترین پایگاه ذخیره انرژی در بریتانیا نیز وجود دارد.

تاسیسات ذخیره سازی سخت - که در آن ۳۹۰ متر مکعب گاز در یک مخزن در زیر بستر دریا در سواحل ایالت یورکشایر درشمال انگلستان ذخیره می‌شود - تا دست کم ماه می سال آیند،ه به علت نگرانی‌ها در مورد درست عمل کردن چاه‌ها بسته شده است.

تریمیل تردید دارد که این تاسیسات دوباره باز شوند؛ موضوعی که یک منبع مهم ذخیره گاز برای زمستان‌های سرد را از بین می‌برد. او می‌گوید: «قطر به خودی خود یک عامل نگرانی بزرگ نیست، اما مسایل دیگری هم وجود دارد؛ مثل برگزیت و مشکلات تاسیسات ذخیره سازی که می‌تواند در آینده مشکل ساز باشد.»
حدود ۱۷ درصد تاسیسات گازی بریتانیا از گاز طبیعی تامین می‌شود و قطر بزرگ‌ترین منبع این تاسیسات است. ۳۸ درصد دیگر هم از نروژ و اروپا وارد می‌شود.

تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۳۰، بیش از ۶۰ درصد گاز بریتانیا وارد شود.

تنش‌های سیاسی در قطر نشان می‌دهد که چرا بریتانیا نیاز دارد که به منابع پیشرفته‌تر گازی دسترسی داشته باشد.

تحقیقات جغرافیایی نشان داده که بریتانیا به منابعی از گاز در سرزمین خود دسترسی دارد.

دولت‌های اخیر از استخراج این گازها حمایت می‌کردند اما روند آن به دلیل محدودیت‌ها در برنامه‌ریزی و مخالفت‌های محلی بسیار کند بوده است.

گاز، برای تولید ۴۲ درصد برق در طول سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل از رده خارج شدن نیروگاه‌های زغال سنگ، این روند رو به افزایش بوده است.

انرژی باد و صفحه‌های خورشیدی امسال به سرعت گسترش یافته و برای اولین بار اعلام شد که بیش از نیمی از برق بریتانیا را این منابع تولید کرده است.

اما افزایش انرژی‌های تجدیدپذیر تنها اهمیت گاز برای امنیت در حوزه انرژی را نشان می‌دهد چون نیاز به گاز، برای پر کردن خلاء‌ها در زمان نوزیدن باد یا نتابیدن خورشید همچنان وجود دارد.

از آنجا که تنها یک هفته از بروز اختلافات گذشته، صادرات قطر به بریتانیا به شکل عادی ادامه داشته است.

واردات گاز طبیعی به بریتانیا از قطر از سال ۲۰۱۱ به کمتر از نصف کاهش یافته و  به ۷/۲ میلیون تن در سال گذشته رسیده که علت آن افزایش تقاضا از آسیا بوده است. در سال جاری تاکنون، بریتانیا تنها ۲/۲ میلیون تن گاز مایع از قطر گرفته است.

بریتانیا منابع دیگری هم برای گاز مایع دارد که در صورت ایجاد مانع جدی برای ورود گاز از قطر، از آن استفاده کند. مثلا آمریکا دو محموله اول گاز خود را برای اروپای شمالی و شرقی، هفته گذشته به هلند و لهستان فرستاد.

تاسیسات جهانی گاز مایع با تکیه بر منابع گازی آمریکا و استرالیا قرار است بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ قرار است ۵۰ درصد افزایش یابد.

با این حال تجار گاز، تنش‌های سیاسی را با دقت پیگیری می‌کنند. قیمت‌ها به طور آشکاری از هفته قبل بالاتر رفته چون در محموله گازی قطر که در مسیر دریای احمر در حال حرکت بودند مجبور به تغییر مسیر شدند. تانکرهای المفیار و زرقه هنوز در راه اروپا هستند اما نمی‌خواهند از کانال سوئز در مسیر مصر رد شوند و به جایش، در حال دریانوردی در جنوب آفریقا هستند.

کانال سوئز که به شکل جهانی اداره می‌شود و مصر قاعدتا نباید بتواند راه کشتی‌ها را ببندد اما به هر حال می‌تواند بر قیمت‌ها بیفزاید. مصر می‌تواند تخفیف عبور از کانال را برای کشتی‌های حامل گاز بردارد و به این ترتیب، بهای تنش سیاسی موجود را برای صادرات گاز قطر بیشتر کند و امکان رقابت را برای این کشور در بازارهای اروپایی از بین ببرد.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

سازمان ملل در حال بررسی احتمال ارسال موشک بالستیک ایران به یمن
دبیرکل سازمان ملل: ایران به احتمال زیاد درخواست این سازمان را برای توقف برنامه موشکی نادیده گرفته.
 سازمان ملل در حال بررسی احتمال ارسال موشک بالستیک ایران به یمن
آخرین وضعیت زلزله زدگان کرمان
در اثر زلزله بامداد امروز در استان کرمان، تاکنون ۵۸ نفر زخمی شده اند.
آخرین وضعیت زلزله زدگان کرمان
ترکیه در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی: تصمیم ترامپ برای مسلمانان اعتبار ندارد
ترکیه: عملی شدن تصمیم ترامپ آتشی است که بر آن پایانی نیست.
ترکیه در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی: تصمیم ترامپ برای مسلمانان اعتبار ندارد
۹ کشته در یک تصادف زنجیره ای در استان کرمان
حال برخی از مجروحان وخیم گزارش شده است.
۹ کشته در یک تصادف زنجیره ای در استان کرمان
پایان مهلت شصت روزه‌ی کنگره و زمزمه‌های خروج ترامپ از برجام
«ترامپ به احتمال بسیار قوی از برجام خارج خواهد شد.»
پایان مهلت شصت روزه‌ی کنگره و زمزمه‌های خروج ترامپ از برجام

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE