خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

هشدار عربستان به ایران: حمله موشکی حوثی‌ها نوعی اعلان جنگ است

هشدار عربستان به ایران: حمله موشکی حوثی‌ها نوعی اعلان جنگ است
‎
دوشنبه 15 آبان 1396
  • ائتلاف عربی به رهبری عربستان: این اقدام می‌تواند عمل جنگی تلقی شود.
  • «با توجه به نقش ایران در فرماندهی حوثی‌ها این اقدام تعرض آشکار ایران به کشورهای همسایه است.»
  • مقامات نظامی ایران، نقش این کشور را در این حمله موشکی تکذیب کرده‌اند.

 

دور روز پس از حمله موشکی حوثی‌های یمن به فرودگاه بین‌المللی ریاض اکنون ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان با هشدار به ایران به دلیل پشتیبانی از این گروه گفته «این حمله می‌تواند عمل جنگی تلقی شود.»

این ائتلاف با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد تمامی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی یمن را تا اطلاع ثانوی بسته است. در این بیانیه آمده است که بستن مرزها موقتی است و ائتلاف انگیزه‌های بشردوستانه سازمان ‌ای امدادرسانی بین‌المللی برای کمک به نیازمندان در یمن را مد نظر خواهد داشت.

به تلافی این حمله موشکی، هواپیماهای جنگی ائتلاف به رهبری عربستان از صبح یکشنبه اقدام به بمباران سنگین مناطق تحت کنترل حوثی ها در صنعا پایتخت یمن کرده‌اند.

ائتلاف عربی در بیانیه خود همچنین ایران را متهم به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها در یمن کرده است. اتهامی که ایران همواره  آن را رد کرده است.

از سوی دیگر به گفته حوثی‌ها موشک‌های دوربرد این گروه کاملا بومی هستند و توسط این گروه و در یمن ساخته می‌شوند.

در این بیانیه همچنین آمده است «نقش ایران در فرماندهی مستقیم حوثی‌ها در این مورد به روشنی نشان‌دهنده تعرض به کشو‌های همسایه است و تهدیدی علیه صلح و ثبات در منطقه و جهان به شمار می‌آید. از این رو فرماندهی این ائتلاف این اقدام را یک تعرض آشکار نظامی توسط حکومت ایران تلقی کرده که می‌تواند عمل جنگی علیه پادشاهی سعودی محسوب شود.»

بیانیه منتشر شده توسط ائتلاف عربی همچنین تاکید کرده که از نظر آنان حق عربستان در پاسخگویی به این اقدام ایران در زمان و به شکل مناسب خود محفوظ است.

 

مقامات ایران هنوز واکنش رسمی به این بیانیه نشان نداده‌اند اما پیشتر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران نقش این کشور در حمله موشکی به فرودگاه ریاض را تکذیب کرده بود.

در همین زمینه سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز ضمن تکذیب نقش ایران گفته بود که این کشور امکان انتقال موشک به یمن را ندارد و این موشک‌ها یمن ساخته می‌شوند.

تکذیب ایران در حمایت تسلیحاتی و موشکی از حوثی‌ها در یمن در حالی است که دونالد ترامپ رییس جمهو ایالات متحده آمریکا نیز پس از حمله موشکی به فرودگاه ریاض گفته بود به اعتقاد او این حمله کار ایران بوده است.

حمله موشکی شنبه شب حوثی‌ها به فرودگاه بین المللی ریاض، جنگ میان این گروه و عربستان را وارد مرحله جدیدی کرده و نقش جمهوری اسلامی ایران را نیز در این تنش برجسته‌تر کرده است.

هرچند به گفته عربستان سعودی موشک شلیک شده از یمن توسط سیستم دفاع ضد موشکی عربستان رهگیری و منهدم شده است، با این حال شبکه تلویزیونی المصریه نزدیک به حوثی‌ها گزارش داده بود که این موشک توانسته با موفقیت فرودگان ریاض را هدف قرار دهد.

از آغاز جنگ در یمن در سال ۲۰۱۴ تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار نفر در اثر این درگیری‌ها کشته شده‌اند. به اعتقاد کارشناسان این جنگ در حقیقت یک جنگ نیابتی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

گزارشگر سوم اردیبهشت ماه
نگاه به گزارش‌های ارسالی گزارشگران من و تو
گزارشگر سوم اردیبهشت ماه
روز زمین؛ نگرانی از آینده محیط زیست ایران
نگاهی به محیط زیست ایران در روز زمین پاک.
روز زمین؛ نگرانی از آینده محیط زیست ایران
حل بحران شبه جزیره کره نزدیک است؟
تصمیم شوک آور رهبر کره شمالی
حل بحران شبه جزیره کره نزدیک است؟
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
گفتگوی اختصاصی با سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه بهایی در سازمان ملل
برای نخستین‌ بار: بازگو کردن داستان اهالی یک روستا، پس از نزدیک به چهار دهه
موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت
با فیلتر شدن تلگرام کاربران به پیام‌رسان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند.
 موشکافی فیلترینگ تلگرام با امین ثابتی، پژوهشگر اینترنت

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE