خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

چشم دنیا به کاخ سفید؛ ۲۴ ساعت پیش از تصمیم ترامپ

آناهیتا بابائی
چهارشنبه 19 مهر 1396

 

کمی بیشتر از سه هفته‌ی پیش و در حاشیه‌ی هفتاد و دومین نشست سالانه‌ی سازمان ملل بود که نخست‌وزیر بریتانیا با رییس‌‌جمهور آمریکا دیدار کرد. دونالد ترامپ همان موقع اعلام کرده بود تصمیم خود درباره‌ی سرنوشت توافق هسته‌ای را نهایی کرده، اما زمانی که خانم می در باره‌ی فرجام برجام کنجکاوی کرد، ترامپ حتی به او هم نگفت که می خواهد با توافق چه کند.

این پرسش بی‌پاسخ و تمرکز این‌روزهای خانم می بر سر موضوع جنجالی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا، مانع نشد او برجام ترک برداشته را از یاد ببرد.

در آخرین ساعات کاری دیروز خانم می، شخصا تماسی تلفنی با ترامپ داشت، و بوریس جانسون، وزیر امور خارجه‌ی او نیز از طریق همین مجرا با همتایان ایرانی و آمریکایی خود گفت‌و گو کرد. محوریت هر دوی این تماس‌ها، تواق هسته‌ای ایران و تاکید بر پایبندی بریتانیا بر توافق هسته‌ای. 

علاوه بر همه‌ی این‌‌ها، لندن امروز میزبان علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی است.

علی‌اکبر صالحی که این‌روز ها در اروپا به سر می‌برد دیروز در ایتالیا، به ایالات متحده در باره‌ی لغو و یا تضعیف توافق هسته‌ای هشدار داد.

اما از میان رفتن توافق هسته‌ای برای اروپا چه معنایی دارد؟ خروج آرام و یا به سرعت ایالات متحده اگر به از میان رفتن توافق هسته ای بیانجامد، برای اتحادیه‌ی اروپا دو سو خواهد داشت.

از یک سو، در صورت خروج آمریکا و ماندن اروپاییان در برجام، به گمان تحلیل‌گران، مسائل اقتصادی پسا برجامی این اتحادیه و ایالات متحده سخت‌تر خواهد شد و در سوی دیگرآینده‌ی میلیاردها دلار سرمایه ‌ای که اروپا روانه ی ایران شده در غباری از تردید فرو می‌رود.

علاوه بر همه‌ی این‌ها، شبکه‌ی فاکس نیوز به نقل از شورای ملی مقاومت ایران، بازوی اجرایی مجاهدین خلق، از انتشار گزارشی ۵۲ صفحه‌ای با عنوان هسته‌ی اتمی ایران: سایت‌های نظامی غیر قابل اعتماد، خبر داد. گزارشی که ادعا می‌کند محدودیت برنامه‌‌های ایران برای دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای، موردی که هم آژانس بین‌المللی اتمی و هم کشورهای امضا کننده‌ی برجام بر آن اذعان دارند، محقق نشده‌است.

در تهران، حسن روحانی در جلسه‌ی هیئت دولت بر نزدیکی همه‌ی جناح‌ها در تهران تاکید کرد و گفت سپاه و ارتش از ملت جدا نیستند. رییس‌جمهوری ایران برجام را آزمونی بزرگ برای همه‌ی دولت‌های جهان برشمرد.

در مجلس ایران و در جریان جلسه‌ای غیرعلنی و با حضور محمد جواد ظریف، نمایندگان به بررسی ‌آن‌چه که اقدامات متقابل تهران در صورت خروج ایالات متحده از برجام و سکوت اروپاییان عنوان شده، پرداختند.

حال با همه‌ی این تفاصیل و پیچیده تر شدن هر لحظه‌ای کلاف سر در گم برجام، باید دید تصمیم ترامپ چیست و احتمالا از بامداد جمعه این هفته، چه پس‌لرزه‌هایی برای اروپا، ایران و خود ایالات متحده در پی خواهد داشت.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

تجمع اعتراضی گسترده در برابر شورای نگهبان
تعداد زیادی از بازنشستگان تامین اجتماعی صبح امروز در برابر ساختمان قدیمی مجلس دست به تجمع زده اند.
تجمع اعتراضی گسترده در برابر شورای نگهبان
آخرین جزییات از حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج
تاکنون ۳۲ پیکر از ۶۶ سرنشین این هواپیما پیدا شده اما جعبه سیاه نه.
آخرین جزییات از حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج
سرنوشت مبهم «ای تی آر٧٢»
از مسافران پرواز شماره ٣٧٠٤ و بقایای هواپیما اثری نیست
سرنوشت مبهم «ای تی آر٧٢»
تیراندازی مستقیم ماموران به سوی دراویش گنابادی
تجمع مسالمت آمیز دراویش مقابل کلانتری پاسدارن از سوی ناجا به خشونت کشیده شد و زخمی برجای گذاشت
تیراندازی مستقیم ماموران به سوی دراویش گنابادی
آیت‌الله نوری همدانی: زنان معترض به حجاب اجباری نخاله هستند
آیت‌الله نوری همدانی: چند زن در تهران حجاب خود را برداشتند و دشمنان فکر کردند انقلاب سست شده است.
آیت‌الله نوری همدانی: زنان معترض به حجاب اجباری نخاله هستند

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE