خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

چشم دنیا به کاخ سفید؛ ۲۴ ساعت پیش از تصمیم ترامپ

آناهیتا بابائی
چهارشنبه 19 مهر 1396

 

کمی بیشتر از سه هفته‌ی پیش و در حاشیه‌ی هفتاد و دومین نشست سالانه‌ی سازمان ملل بود که نخست‌وزیر بریتانیا با رییس‌‌جمهور آمریکا دیدار کرد. دونالد ترامپ همان موقع اعلام کرده بود تصمیم خود درباره‌ی سرنوشت توافق هسته‌ای را نهایی کرده، اما زمانی که خانم می در باره‌ی فرجام برجام کنجکاوی کرد، ترامپ حتی به او هم نگفت که می خواهد با توافق چه کند.

این پرسش بی‌پاسخ و تمرکز این‌روزهای خانم می بر سر موضوع جنجالی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا، مانع نشد او برجام ترک برداشته را از یاد ببرد.

در آخرین ساعات کاری دیروز خانم می، شخصا تماسی تلفنی با ترامپ داشت، و بوریس جانسون، وزیر امور خارجه‌ی او نیز از طریق همین مجرا با همتایان ایرانی و آمریکایی خود گفت‌و گو کرد. محوریت هر دوی این تماس‌ها، تواق هسته‌ای ایران و تاکید بر پایبندی بریتانیا بر توافق هسته‌ای. 

علاوه بر همه‌ی این‌‌ها، لندن امروز میزبان علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی است.

علی‌اکبر صالحی که این‌روز ها در اروپا به سر می‌برد دیروز در ایتالیا، به ایالات متحده در باره‌ی لغو و یا تضعیف توافق هسته‌ای هشدار داد.

اما از میان رفتن توافق هسته‌ای برای اروپا چه معنایی دارد؟ خروج آرام و یا به سرعت ایالات متحده اگر به از میان رفتن توافق هسته ای بیانجامد، برای اتحادیه‌ی اروپا دو سو خواهد داشت.

از یک سو، در صورت خروج آمریکا و ماندن اروپاییان در برجام، به گمان تحلیل‌گران، مسائل اقتصادی پسا برجامی این اتحادیه و ایالات متحده سخت‌تر خواهد شد و در سوی دیگرآینده‌ی میلیاردها دلار سرمایه ‌ای که اروپا روانه ی ایران شده در غباری از تردید فرو می‌رود.

علاوه بر همه‌ی این‌ها، شبکه‌ی فاکس نیوز به نقل از شورای ملی مقاومت ایران، بازوی اجرایی مجاهدین خلق، از انتشار گزارشی ۵۲ صفحه‌ای با عنوان هسته‌ی اتمی ایران: سایت‌های نظامی غیر قابل اعتماد، خبر داد. گزارشی که ادعا می‌کند محدودیت برنامه‌‌های ایران برای دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای، موردی که هم آژانس بین‌المللی اتمی و هم کشورهای امضا کننده‌ی برجام بر آن اذعان دارند، محقق نشده‌است.

در تهران، حسن روحانی در جلسه‌ی هیئت دولت بر نزدیکی همه‌ی جناح‌ها در تهران تاکید کرد و گفت سپاه و ارتش از ملت جدا نیستند. رییس‌جمهوری ایران برجام را آزمونی بزرگ برای همه‌ی دولت‌های جهان برشمرد.

در مجلس ایران و در جریان جلسه‌ای غیرعلنی و با حضور محمد جواد ظریف، نمایندگان به بررسی ‌آن‌چه که اقدامات متقابل تهران در صورت خروج ایالات متحده از برجام و سکوت اروپاییان عنوان شده، پرداختند.

حال با همه‌ی این تفاصیل و پیچیده تر شدن هر لحظه‌ای کلاف سر در گم برجام، باید دید تصمیم ترامپ چیست و احتمالا از بامداد جمعه این هفته، چه پس‌لرزه‌هایی برای اروپا، ایران و خود ایالات متحده در پی خواهد داشت.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

جانشین رییس اطلاعات سپاه: محدودیت‌های خاتمی چیز جدیدی نیست
رییس دولت اصلاحات در روزهای گذشته برای چند ساعت در حصر موقت قرار گرفته بود.
جانشین رییس اطلاعات سپاه: محدودیت‌های خاتمی چیز جدیدی نیست
دیکتاتور زیمبابوه سفیر حسن نیت سازمان بهداشت جهانی
انتخاب موگابه به عنوان سفیر حسن نیت با انتقادهای گسترده از سوی نهادهای حقوق بشری روبه‌رو شده...
دیکتاتور زیمبابوه سفیر حسن نیت سازمان بهداشت جهانی
«سپاه وارد لیست تروریست‌ها شود تمام ارتش آمریکا تروریست خواهند بود»
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: هیچ قراردادی برای محدودیت موشکی نداریم.
«سپاه وارد لیست تروریست‌ها شود تمام ارتش آمریکا تروریست خواهند بود»
ارسال پرونده مدیران تلگرامی به دادگاه تجدید نظر
این افراد با اتهاماتی از جمله ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه، ۲۳ سال زندان محکوم شده اند.
ارسال پرونده مدیران تلگرامی به دادگاه تجدید نظر
انتقاد باراک اوباما و جرج بوش از سیاست‌های دونالد ترامپ
باراک اوباما بدون ذکر نام ترامپ از آمریکایی‌ها خواسته با سیاست «ترس» و «تفرقه» مقابله کنند.
انتقاد باراک اوباما و جرج بوش از سیاست‌های دونالد ترامپ

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE