خبر فوری
سیاسی, بین المللی

واکنش‌ دیگر کشورها به تظاهرات سراسری ایران

واکنش‌ دیگر کشورها به تظاهرات سراسری ایران
‎اتاق خبر
یکشنبه 10 دی 1396
  • دونالد ترامپ: همه دنیا آگاه هستند که مردم خوب ایران خواهان تغییر رژیم هستند.
  • به گفته رییس جمهوری آمریکا، رژیم‌های سرکوبگر نمی‌توانند برای همیشه باقی بمانند.
  • هیلاری کلینتون با ابراز امیدواری از شنیده شدن صدای اعتراضات مردم ایران به حکومت این کشور، از این اعتراضات به عنوان تلاش مردم و جوانان برای رسیدن یه آزادی یاد کرده است.

 

تظاهرات سراسری در ایران با واکنش سران برخی کشورها رو به رو شده است.
در پی اعلام حمایت دو وزیر کابینه اسرائیل از اعتراضات اخیر در ایران، نخست وزیر این کشور با هشدار به وزرای خود خواستار «به حداقل رسیدن» اظهار نظرهای مقامات اسرائیلی در این زمینه شده است.
وزارت امور خارجه ایران اما به شدت نسبت به این اظهار نظرها واکنش نشان داده و از آنها انتقاد کرده است.
ادامه تجمع‌های اعتراضی سراسری در ایران که از روز پنجشنبه هفتم دی ماه در مشهد و نیشابور آغاز شد و روز گذشته به بسیاری از دیگر نقاط ایران از جمله تهران رسید، واکنش مقامات کشورهای دیگر را نیز برانگیخته است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که پیش تر با انتشار مطلبی در صفحه توییتر خود به صورت تلویحی از تجمع‌های روز جمعه در ایران حمایت کرده و آن را نتیجه «خستگی مردم ایران از فساد رژیم جمهوری اسلامی» دانسته بود، روز گذشته مجددا با پست مطلبی در صفحه توییتر خود گفت: «تمامی دنیا آگاه هستند که مردم خوب ایران خواهان تغییر بوده و رژیم‌های سرکوبگر نمی‌توانند برای همیشه باقی بمانند.»

در همین زمینه جان مک کین، سناتور جمهوری خواه کنگره آمریکا نیز در صفحه توییتر خود نسبت به اعتراضات اخیر در ایران واکنش نشان داده و از آن حمایت کرده است.

مک کین نوشته است: «مردم ایران مدت ها است که تحت فشار حکومتی قرار داشته‌اند که به بی ثبات سازی خارج بیشتر از مردم ایران اهمیت می‌دهند.»

مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا نیز با اشاره به تجمع‌های سه روز اخیر با محکوم کردن بازداشت تعدادی از معترضان از حمایت خود و رییس جمهوری آمریکا از اعتراضات مسالمت آمیز مردم ایران سخن گفته است.
هیلاری کلینتون نیز با بیان این که «مردم ایران و به ویژه جوانان برای دستیابی به آزادی و آینده‌ای که سزاوار آن هستند اعتراض می‌کنند»، اظهار امیدواری کرده که حکومت ایران با معترضان به صورت مسالمت آمیز برخورد کرده و از خواسته‌های آنها حمایت کند.

اظهارنظرهای مقامات آمریکایی درباره اعتراضات اخیر در ایران همچنین سبب واکنش وزارت خارجه ایران شده و بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته در واکنش به این سخنان با انتقاد شدید از آنها گفت: «مردم ایران هیچ ارزش و اعتباری برای ادعاهای فرصت طلبانه مقامات آمریکایی و شخص آقای ترامپ قائل نیستند.»

قاسمی گفت: «قانون اساسی ایران ساختارهای دموکراتیک را برای حمایت قانونی از خواسته‌ها مدنی مردم پیش بینی کرده است و امکان پیگیری این خواسته‌ها در چارچوب قانون کاملا امکانپذیر است.»

در اسرائیل اما پس از آن که دو عضو کابینه این کشور با اعلام حمایت خود از اعتراضات سراسری در ایران در صفحه توییتر خود نسبت به تجمعت اخیر واکنش نشان دادند، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور از اعضای کابینه خود خواست در اظهار نظر در این مورد محتاط بوده و اظهار نظرها را به «حداقل» برسانند.

گیلاد اردان، وزیر امنیت عمومی اسرائیل پیش تر گفته بود: «معترضان ایرانی شجاعانه در برابر حکومتی که میلیاردها دلار از پول خود را صرف کمک به گروه‌های تروریستی بین المللی مانند حماس و حزب الله می‌کند، ایستاده‌اند.»

 

مطالب بیشتر

برگزیده

جدال مردان بر سر ورزشگاه رفتن زنان
شش دختر جوان به دلیل تلاش برای ورود به استادیوم بازداشت و به زندان قرچک منتقل شدند.
جدال مردان بر سر ورزشگاه رفتن زنان
سوریه: کلاس آموزشی سپاه پاسداران؟
تجربه‌‌ای که سپاه برای گسترش ایدئولوژی جمهوری اسلامی در درون و بیرون مرزهای کشور از آن بهره می‌برد
سوریه: کلاس آموزشی سپاه پاسداران؟
مذاکرات پنهانی امارات و اسرائیل با میانجی‌گری آمریکا
آیا جمهوری اسلامی که آرزویش نابودی اسرائیل است ناخواسته به این کشور در نزدیکی به اعراب کمک می‌کند؟
مذاکرات پنهانی امارات و اسرائیل با میانجی‌گری آمریکا
چشمان نگران پدر طبیعت بسته شد
غلامعلی بسکی، پزشک و دوست‌داران محیط‌زیست ایران
چشمان نگران پدر طبیعت بسته شد
برنامه هفتگی اتاق‌خبر- «ظلم و فساد»
مهمانان: عباس واحدیان شاهرودی، مسعود مهدوی(فرزند فاطمه سپهری)، مسیح علی‌نژاد و عباس پالیزدار
برنامه هفتگی اتاق‌خبر- «ظلم و فساد»

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE