خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

اگر پای برجام به کنگره برسد چه خواهد شد؟

آناهیتا بابائی
پنجشنبه 20 مهر 1396

 

داستان دنباله دار فرجام برجام، چشم‌ها از چهارگوشه‌ی دنیا به دونالد ترامپ‌ است. رییس‌جمهوری که از او انتظار می‌رود تقدیر برجام را به دستان کنگره بسپارد و بعد ماراتونی ۶۰ روزه آغاز می‌شود و توجه‌‌ها از ترامپ به کنگره خواهد چرخید. 

اما اگر این انتقال صورت بگیرد عملا چهار گزینه در مقابل کنگره خواهد بود. 

یک؛ اعمال تحریم‌‌ها علیه ایران، که فعلا حامی خاصی ندارد.

دو؛ تلاش برای تنظیم دوباره و سخت تر این توافق بین‌المللی با جمهوری اسلامی برای تمدید عدم دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای از ده سال به دائم و لحاظ برنامه‌های موشکی تهران جهت مهار رفتار جمهوری اسلامی. حامی سناتور«تام کاتن»، مخالف سرسخت برجام در کنگره‌است در حالی که هم اروپا و شورای امنیت و هم وزارت دفاع آمریکا، معتقدند برجام تا حد زیادی برای مهار رفتار ایران کارگر بوده‌است.

سه؛ از سر گیری دوباره‌ی مذاکرات برای قرار دادی سخت‌تر با ایران و تنظیم راه‌هایی قانونی مانند دادرسی و گزارش در مورد رفتار‌های تهران، حامی باب کورکر، رییس کمیته‌ی خارجی سنا که اخیرا با ترامپ افت و خیز‌هایی رو تجربه کرد.

و گزینه‌ی آخر و چهارم؛ اگر کنگره هیچ‌کاری نکند، به جامعه‌ی بین‌الملل یک پیام را مخابره می‌کند: اینکه ترامپ تصوردارد قرار داد‌های بین‌المللی در راستای منافع آمریکا نیست، موردی که مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا می‌گوید نشان خواهد داد آمریکا برای  توافق با هیچ کشوری قابل اعتماد نیست.

انفعالی که حاصل آن بی‌اعتمادی دنیا به ترامپ است، اما در واقع آمریکا را از برجام خارج نمی‌کند. حامیان دموکرات‌ها که مایل هستند معاهده سر جای خودش باقی‌بماند.

نکته‌ی قابل توجه این‌که اکثریت هر دو اتاق کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا با جمهوری خواهان است اما بازوی قانون‌گذار دموکرات‌ها هستند.

کارشناسان گمان می‌کنند تصمیم نهایی ترامپ به همین گزینه‌ی آخر نزدیک‌تر باشد. به نظر می‌رسد او علی‌رغم انشقاق داخلی و فشارها از خارج مرز‌های آمریکا از تایید توافق هسته‌ای سر بازخواهد زد.

علاوه بر همه‌ی این‌ها مقامات رسمی در واشنگتن به خبرگزاری رویترز گفته‌اند ترامپ به رهبران اروپایی و کنگره گفته خودداری او از تایید پا‌ی‌بندی ایران به برجام، به معنای نابودی این توافق نخواهد بود. نیت او همراهی اروپا در افزایش فشارها بر تهران‌است که رییس‌جمهوری آمریکا در بازگشت از کنگره اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را نخواهد خواست.

کاخ سفید نیز اعلام کرده ترامپ در پی‌اعلام سیاستی کلی، جامع‌تر و مقابله جویانه‌تر علیه ایران‌است.

رویه‌ی ترامپ در قبال برجام برای سیاستمدارن ایرانی در  در داخل مرز‌ها نزدیکی و اتحاد ایجاد کرده‌است و در خارج مرزهای آن تاکید می‌شود تهران به هر قیمتی در پی حفظ برجام نیست و اینکه به صراحت به مقامات اروپایی اعلام شده‌است یا همه در برجام می مانند، یا همه از آن خارج خواهند شد و راه سومی وجود ندارد.

امروز قرار بود دونالد ترامپ تصمیم‌نهایی خود در باره‌ی فرجام برجام را اعلام کند. باید دید آیا او تصمیم نهایی خود را فردا اعلام خواهد کرد یا اینکه می‌خواهد دنیا را بیشتر در انتظار بگذارد. 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

تجمع اعتراضی گسترده در برابر شورای نگهبان
تعداد زیادی از بازنشستگان تامین اجتماعی صبح امروز در برابر ساختمان قدیمی مجلس دست به تجمع زده اند.
تجمع اعتراضی گسترده در برابر شورای نگهبان
آخرین جزییات از حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج
تاکنون ۳۲ پیکر از ۶۶ سرنشین این هواپیما پیدا شده اما جعبه سیاه نه.
آخرین جزییات از حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج
سرنوشت مبهم «ای تی آر٧٢»
از مسافران پرواز شماره ٣٧٠٤ و بقایای هواپیما اثری نیست
سرنوشت مبهم «ای تی آر٧٢»
تیراندازی مستقیم ماموران به سوی دراویش گنابادی
تجمع مسالمت آمیز دراویش مقابل کلانتری پاسدارن از سوی ناجا به خشونت کشیده شد و زخمی برجای گذاشت
تیراندازی مستقیم ماموران به سوی دراویش گنابادی
آیت‌الله نوری همدانی: زنان معترض به حجاب اجباری نخاله هستند
آیت‌الله نوری همدانی: چند زن در تهران حجاب خود را برداشتند و دشمنان فکر کردند انقلاب سست شده است.
آیت‌الله نوری همدانی: زنان معترض به حجاب اجباری نخاله هستند

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE