خبر فوری
جامعه

قاتل ستایش قریشی ۲۷ مهر اعدام می‌شود

قاتل ستایش قریشی ۲۷ مهر اعدام می‌شود
‎
سه شنبه 18 مهر 1396
  • دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین: تنفیذ حکم اعدام قاتل ستایش واصل شده.
  • اولیای دم ستایش درخواست اجرای حکم اعدام را کرده‌اند.
  • فروردین ۱۳۹۵، پسر ۱۷ ساله همسایه ستایش را ربود و پس از تجاوز به قتل رساند.

 

ابوالقاسم مرادطلب، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین گفته که تنفیذ حکم اعدام قاتل ستایش واصل شده و اگر مشکلی نباشد، ۲۷ مهر ماه جاری حکم اعدام اجرا می‌شود.
دادستان عمومی و انقلاب ورامین در پاسخ به این سوال که حکم قصاص اجرا می‌شود یا اعدام گفته که اولیای دم ستایش درخواست اجرای حکم اعدام را کرده‌اند.
به گفته مرادطلب سن قاتل ستایش به ۱۸سال رسیده است. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مجازات متهمانی را که پیش از ۱۸ سالگی دست به جرم زده باشند، پس از رسیدن به ۱۸ سالگی اجرا می‌کند.
اما مجتبی فرح بخش، وکیل متهم گفته با توجه به اینکه متهم متولد ۲۶ آذر ۷۸ است، اگر مهرماه این حکم اجرا شود به این معناست که حکم او را زیر ۱۸سال اجرا خواهند کرد.
او با اشاره به کنوانسیون حقوق کودک گفته: «ما این کنوانسیون را پذیرفتیم و نباید افرادی که زیر ۱۸سال مرتکب جرم شدند را اعدام کنیم، اما با تفسیر خود صبر می‌کنیم تا بعد از ۱۸سال متهمان را اعدام کنیم گویا در این مورد به این تفسیر هم توجه نشده است.»

۲۳ فروردین‌‌‌‌‌‌‌ سال ۱۳۹۵ گزارشی مبنی بر وقوع قتل یک دختر بچه شش ساله افغانستانی در روستای خیرآباد ورامین تحویل مراجع قضایی شد. ستایش قریشی که به گفته پدر او یک‌شنبه ۲۲ فروردین برای خرید بستنی از منزل خارج شده، دیگر به خانه بازنگشته بود.
در تحقیقات اولیه مشخص شد که پسر ۱۷ ساله همسایه او را ربوده و پس از تجاوز به قتل رسانده است.
با اعلام این گزارش، رسیدگی به این پرونده به طور ویژه و خارج از نوبت در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت.
پس از صدور قرارمجرمیت و کیفرخواست، شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، قاتل ستایش را بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم کرد و این حکم در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور تأیید شد.
قاتل ستایش هم اکنون در کانون اصلاح و تربیت استان تهران به سر می‌برد و چندی پیش نیز وکیل او از بستری شدن موکلش در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد.
پزشکی قانونی پیش‌تر تأیید سلامت روان قاتل ستایش را تأیید کرده بود.
۱۰ بهمن سال ۹۵ حکم قاتل ستایش برای اجرا به واحد اجرای احکام دادسرای ورامین ارجاع شد اما فعلاً منتظر تعیین تکلیف دادگاه در خصوص ارش‌البکاره و مهرالمثل است.
دادستان ورامین قبلاً درباره آخرین وضعیت اجرای حکم گفته بود: «آن طور که خانواده مقتول گفته‌اند، برای اینکه مجبور نشوند تفاضل دیه ناشی از اجرای قصاص را بپردازند، یحتمل قصاص را معلق و بحث اعدام را پیش بکشند. البته در حال حاضر نمی‌توان نظر قطعی داد زیرا آدمیزاد است و امکان دارد تا روز اجرای حکم، تصمیم‌شان تغییر کند و قصاص را اجرا کنند.»
مرادطلب تأکید کرده برای اینکه سوء تفاهمی پیش نیاید، دستگاه قضایی هیچ ورودی به موضوع اخذ گذشت نداشته است و فقط آنچه حکم صادر شده و تصمیم اولیای دم است، اجرا می‌کند.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

عمدا یا سهوا؟ سقوط هواپیمای روسی بدست سوری‌ها
خلبان اف۱۶ اسرائیلی بعد از بمباران مواضعی در لاذقیه زیرکانه پشت ایلیوشن «آی ال ۲۰» روسی قرار می‌گیرد
عمدا یا سهوا؟ سقوط هواپیمای روسی بدست سوری‌ها
جایگاه اقلیت کرد در کارنامه حکومت
آیا می توان گفت که تشدید فشار و اعمال زور و خشونت راهکاری برای حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی ست؟
جایگاه اقلیت کرد در کارنامه حکومت
برنامه هفتگی اتاق خبر- ٢٣شهریور
از بن بست سیاسی موجود تا رفتار نظام با کردها
برنامه هفتگی اتاق خبر- ٢٣شهریور
یازده سپتامبر؛ هفده سال پس از فاجعه
قربانیان خاموش، دو جنگ ویرانگر، بی‌ثباتی و خشونت برای خاورمیانه، وحشت برای جهان.
یازده سپتامبر؛ هفده سال پس از فاجعه

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE