خبر فوری
اقتصادی, ویدئو خبری

عمر کوتاه درآمدهای نفتی پسابرجام ایران

‎
یکشنبه 20 اسفند 1396

 

با عربستان سعودی؛ عضو بانفوذ اوپک، به منظور کاهش تولید نفت خام، بازار اشباع شده از تولید بیش از حد نیاز رو دوباره با خلاء مواجه کرد.

اقدامی که با افزایش تقاضا برای این محصول استراتژیک مواجه و قیمت آنرا در فاصله کوتاهی بالا کشید.

شکوفایی بازار نفت ایران و فراغت بحران اقتصادی ناشی از کاهش تحریم‌های بین المللی از پس برجام عمر کوتاهی داشت.

فرصتی که با صادرات یک میلیون بشکه نفت خام در روز به چین و ورود سرمایه های این کشور، اقتصاد لب پرتگاه تحویل گرفته شده دولت روحانی را از سقوط نجات و نرخ تورم را یک رقمی کرد.

اما به نظر می‌رسد ضعف و ناتونی دوباره به پیکره دولت دوازدهم برگشته باشد.

مقامات در تهران پیش بینی کرده بودند که بدنبال امضای توافق برجام و برداشته شدن تحریم‌ها به ویژه در بخش بانکداری که اساس معاملات بین المللی است، سالانه مبلغی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار در آمد در بخش نفت و گاز  به صندوق دولت واریز خواهد شد. اما در نهایت نا امیدی، این مبلغ از ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار فراتر نرفت.

بازتاب این کسری در ورشکستگی بنگاه‌های مالی و بانک‌ها و ناتوانی شرکت‌ها از پرداخت دستمزدها، نمودار شد. یاس ناشی از تورم افسار گسیخته مستولی بر اقتصاد کشور و فشار اقتصادی بر خانوارهای ایرانی، شهروندان، کارگران و مالباختگان ناامید و معترض را به خیابان‌ها کشیده.

در دیگر سو، بزرگترین بخش تولید انرژی جهان در ایران راکد و فقط محدود به پاره ایی فعالیت‌های سپاه پاسداران در میدان‌ گازی پارس شده.

علی رغم قرارداد نفتی ۱ میلیارد دلاری برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کارتل بین المللی توتال فرانسه، مخالفت ترامپ با مفاد برجام و تهدید به خروج آمریکا از آن، فعالیت این شرکت‌ که بخش وسیعی از سرمایه‌هایش در آمریکا است را متوقف کرده.

به تایید تهران سایر شرکت‌های نفتی چون «وینترشل آلمان»، «بریتیش پترولیوم بریتانیا» و گروه نفت وانرژی «ایی دی اف» از فرانسه اگر چه در ابتدا متمایل به همکاری در زمینه استخراج نفت وگاز بودند اما نگران از تنبیهات مالی و فشارهای آمریکا پا پس کشیدند.

در حالی که از یک سو متعهد بودن ایران به مفاد برجام مورد تایید مقامات سازمانهای بین المللی مربوطه قرار داره، اما بخاطر کمکهای مالی و حمایتهای نظامی ایران از گروه هایی نظیر حزب‌الله، مقامات واشنگتن به ادامه تحریمها   علیه ایران پافشاری میکنند.

حدود دو ماه دیگر مهلت قانونی تعیین شده دولت ترامپ برای ترمیم برجام یا اعمال تحریم و بطبع بر فروش نفت ایران به انتها می‌رسد.

مقامات آمریکایی نگران از حمایت‌های مالی ایران از گروهایی چون حزب الله لبنان و حوثی های یمن‌است، که مجهز به موشکهای بالستیک دور برد و کوتاه برد وتکنولوژی ساخت آنها تحت حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی میسر شده.

به گفته وال استریت جورنال در صورت ادامه روند کاهش فروش مواد نفتی، بحران اقتصادی ایران پیچیده تر خواهدشد.  

صندوق بین المللی پول ، برای رشد اقتصاد کشور کاهش ۲.۲ درصدی پیش‌بینی کرده. پیش‌بینی‌ای که نمود آن بر رفاه شهروندان، به خصوص قشر کم در آمد آن‌چنان روشن به نظر نمی‌آید.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
بازداشت‌های شب گذشته در سکوت کامل خبری اتفاق افتاد
ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
گفتگوی اتاق‌خبر با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر سیاسی
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
روز جهانی مقابله با کار کودکان
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
کارشناسان «زبان بدن» از رفتار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ اون در دیدار تاریخی امروز چه برداشتی دارند؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟
«به‌دنبال تشدید بحران آب ایران، ۵۰ میلیون نفر ناگزیر به ترک محل اقامت خود می‌شوند»
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE