خبر فوری
جامعه

رای پرونده اهورای سه ساله صادر شد

رای پرونده اهورای سه ساله صادر شد
ساناز قاضی زاده
پنجشنبه 16 آذر 1396

مجتبی قربانزاده، متهم پرونده اهورا، کودک سه ساله اهل گیلان با تایید اتهامات قتل، کودک آزاری، تفخیذ به عنف و شرب خمر محکوم شد.

رییس کل دادگستری استان گیلان صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره این پرونده گفت رای پرونده قتل اهورا صادر و متهم این پرونده برای اتهام «قتل» به قصاص نفس محکوم شد. قصاص نفس سلب حیات در ازای قتل عمد است و فرقش با اعدام این است که اولی با خواسته ولی دم اتفاق می افتد  اﻣﺎ اﻋﺪام تنها در نتیجه اقامه دعوا از سوی ﻣﺪﻋﯽ اﻟﻌﻤﻮم رخ می‌دهد. اﻋﺪام ﺣﺎﻟﺖ ﮐﻠﯽ ﺗﺮ و ﻋﻤﻮﻣﯽ ﺗﺮ دارد و در قانون مجازات اسلامی  قاضی ﻣﯽﺗﻮاﻧﺪ در ﺑﺴﯿﺎری از ﻣﻮارد مجازات اعدام را در نظر بگیرد.

برای جرم «تفخیذ» به عنف به ۱۰۰ ضربه شلاق و ۲سال تبعید محکوم شده است. در قانون مجازات اسلامی تفخید به رابطه جنسی دو مذکر پیش از فعل دخول گفته می‌شود. طبق این قانون در تفخیذ، حد فاعل و مفعول یکصد ضربه شلاق است و از این جهت فرقی میان محصن و غیرمحصن و عنف و غیرعنف نیست. محصن به معنی متاهل است و عنف نیز معنی زور و خشونت می دهد.

قربانزاده همچنین برای جرم کودک آزاری به ۶ ماه حبس و پرداخت ارش محکوم شده است. ارش به معنی دیه است. در خبرها میزان ارش و خسارتی که او باید پرداخت کند مشخص نشده است.

متهم برای شرب خمر به ۸۰ ضربه شلاق حدی محکوم شده است. اجرای شلاق حدی به نحوی است که محکومان مرد به صورت ایستاده و  تنها با پوشیدن لباس زیر تازیانه را تحمل می کنند.

این پرونده در شعبه 3 دادگاه کیفری یک استان بررسی شده است.

سرنوشت این کودک که هنوز تولد سه سالگی را تجربه نکرده بود، در فضای مجازی داغ و شهروندان ایرانی را بسیار متاثر کرد.

پیکر اهورا، روز سه شنبه ۲۵ مهرماه در گیلان به خاک سپرده شد. پدر و مادر او خواستار بیشترین مجازات ممکن برای قاتل او شده بودند.

مجتبی قربانزاده نخست در هنگام بازداشت و در یک مصاحبه تلویزیونی اعتراف کرده بود اما در جلسه دادگاه اتهامات را رد کرده بود.

رئیس کل دادگستری استان گیلان با اشاره به اینکه حکم صادره هنوز قطعی نیست توضیح داده که این حکم در صورت اعتراض متهم، قابلیت تجدید نظر در دیوان عالی کشور را دارد.

سیاوش‌پور به خبرنگاران گفت که برای تسریع در امور مربوط به این پرونده، حکم صادره خارج از روند معمول اداری و به‌صورت ویژه برای رسیدگی فوق العاده به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود

مطالب بیشتر

برگزیده

زنگ خطر خاموشی سراسری
رضا اردکانیان، وزیر نیرو: شبکه برق کشور دچار فروپاشی شده
زنگ خطر خاموشی سراسری
«ایران از سوریه برود با اسد کاری نداریم»
«متحدان واشنگتن از بیشتر کردن فشار اقتصادی بر ایران حمایت کنن»
«ایران از سوریه برود با اسد کاری نداریم»
تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج
به گفته سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این نفتکش متعلق به عراق بوده.
تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج
براز جان: «آب برای آشامیدن هم نیست»
شورای عالی استان بوشهر:هفتاد درصد جوان بیکار دارد و بی آبی نزدیک به یک ماه است که در دشستان دیده شده
براز جان: «آب برای آشامیدن هم نیست»
بحران کمبود معلم در ایران
مدارس به معلمان بیشتری نیاز دارند
بحران کمبود معلم در ایران

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE