خبر فوری
جامعه

رای پرونده اهورای سه ساله صادر شد

رای پرونده اهورای سه ساله صادر شد
ساناز قاضی زاده
پنجشنبه 16 آذر 1396

مجتبی قربانزاده، متهم پرونده اهورا، کودک سه ساله اهل گیلان با تایید اتهامات قتل، کودک آزاری، تفخیذ به عنف و شرب خمر محکوم شد.

رییس کل دادگستری استان گیلان صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره این پرونده گفت رای پرونده قتل اهورا صادر و متهم این پرونده برای اتهام «قتل» به قصاص نفس محکوم شد. قصاص نفس سلب حیات در ازای قتل عمد است و فرقش با اعدام این است که اولی با خواسته ولی دم اتفاق می افتد  اﻣﺎ اﻋﺪام تنها در نتیجه اقامه دعوا از سوی ﻣﺪﻋﯽ اﻟﻌﻤﻮم رخ می‌دهد. اﻋﺪام ﺣﺎﻟﺖ ﮐﻠﯽ ﺗﺮ و ﻋﻤﻮﻣﯽ ﺗﺮ دارد و در قانون مجازات اسلامی  قاضی ﻣﯽﺗﻮاﻧﺪ در ﺑﺴﯿﺎری از ﻣﻮارد مجازات اعدام را در نظر بگیرد.

برای جرم «تفخیذ» به عنف به ۱۰۰ ضربه شلاق و ۲سال تبعید محکوم شده است. در قانون مجازات اسلامی تفخید به رابطه جنسی دو مذکر پیش از فعل دخول گفته می‌شود. طبق این قانون در تفخیذ، حد فاعل و مفعول یکصد ضربه شلاق است و از این جهت فرقی میان محصن و غیرمحصن و عنف و غیرعنف نیست. محصن به معنی متاهل است و عنف نیز معنی زور و خشونت می دهد.

قربانزاده همچنین برای جرم کودک آزاری به ۶ ماه حبس و پرداخت ارش محکوم شده است. ارش به معنی دیه است. در خبرها میزان ارش و خسارتی که او باید پرداخت کند مشخص نشده است.

متهم برای شرب خمر به ۸۰ ضربه شلاق حدی محکوم شده است. اجرای شلاق حدی به نحوی است که محکومان مرد به صورت ایستاده و  تنها با پوشیدن لباس زیر تازیانه را تحمل می کنند.

این پرونده در شعبه 3 دادگاه کیفری یک استان بررسی شده است.

سرنوشت این کودک که هنوز تولد سه سالگی را تجربه نکرده بود، در فضای مجازی داغ و شهروندان ایرانی را بسیار متاثر کرد.

پیکر اهورا، روز سه شنبه ۲۵ مهرماه در گیلان به خاک سپرده شد. پدر و مادر او خواستار بیشترین مجازات ممکن برای قاتل او شده بودند.

مجتبی قربانزاده نخست در هنگام بازداشت و در یک مصاحبه تلویزیونی اعتراف کرده بود اما در جلسه دادگاه اتهامات را رد کرده بود.

رئیس کل دادگستری استان گیلان با اشاره به اینکه حکم صادره هنوز قطعی نیست توضیح داده که این حکم در صورت اعتراض متهم، قابلیت تجدید نظر در دیوان عالی کشور را دارد.

سیاوش‌پور به خبرنگاران گفت که برای تسریع در امور مربوط به این پرونده، حکم صادره خارج از روند معمول اداری و به‌صورت ویژه برای رسیدگی فوق العاده به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود

مطالب بیشتر

برگزیده

اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
رد چکمه‌های ارتشیان پوتین عمیق‌تر از همیشه در شمال آفریقا!
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
بررسی کاهش صادرات نفت
گفتگو با بهزاد احمدی نیا، خبرنگار حوضه نفت وانرزی
بررسی کاهش صادرات نفت
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟
اقدامات مداخله جویانه تهران در جنگ های نیابتی منطقه و توسعه برنامه موشک های بالیستیک
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE