خبر فوری
جامعه

نگرانی مردم از افزایش بی‌سابقه شهریه دانشگاه آزاد

نگرانی مردم از افزایش بی‌سابقه شهریه دانشگاه آزاد
آناهیتا بابائی
سه شنبه 17 مرداد 1396
  • ابلاغیه دانشگاه آزاد در بخش مربوط به افزایش شهریه‌های دانشجویان علوم پزشکی تا حد زیادی مبهم است.
  • در مصوبه‌ی دانشگاه آزاد آمده است که نرخ شهریه متغیر رشته‌های علوم پزشکی ۸۰ درصد نرخ شهریه اعلامی وزارت بهداشت برای رشته‌های پردیس خودگردان خواهد بود.
  • بسیاری از دانشجویان و خانواده‌هایشان نگران هستند با وضع شرایط جدید، دیگر امکان ادامه‌ی تحصیل نداشته باشند.
  • روابط عمومی دفتر مرکزی دانشگاه آزاد در گفتگو با اتاق خبر گفت پاسخی در مورد افزایش نجومی شهریه‌ گروه علوم پزشکی ندارد.
  • «دانشجویان باید منتظر ابلاغیه‌ی دیگری باشند که با توجه به تعطیلات زمان آن مشخص نیست.»
  • با توجه به پاسخگو نبودن مسئولان، دانشجویان در شبکه‌های اجتماعی اعتراضات خود را پی‌گیری می‌کنند.

 

فرهاد رهبر، رییس دانشگاه آزاد، طی بخش‌نامه‌ای نرخ شهریه‌های سال تحصیلی ۹۷-۹۶ این دانشگاه را ابلاغ کرد. ابلاغیه ای که روز یکشنبه منتشر شد و در آن بخش مربوط به افزایش شهریه‌های دانشجویان علوم پزشکی تا حد زیادی مبهم است.

در مصوبه‌ی دانشگاه آزاد آمده است که نرخ شهریه متغیر رشته‌های علوم پزشکی ۸۰ درصد نرخ شهریه اعلامی وزارت بهداشت برای رشته‌های پردیس خودگردان خواهد بود. 

در حالی که بسیاری از دانشجویان و خانواده‌هایشان نگران هستند با وضع شرایط جدید، دیگر امکان ادامه‌ی تحصیل نداشته باشند؛ پس از پیگیر‌ی‌های ما در اتاق خبر، روابط عمومی دفتر مرکزی دانشگاه آزاد، گفت پاسخی در مورد افزایش نجومی نرخ  این شهریه‌ها ندارد. نگرانی دانشجویان به مقامات ابلاغ شده و دانشجویان باید منتظر ابلاغیه‌ی دیگری از طرف رییس و یا ریاست روابط عمومی این دانشگاه باشند که زمان این ابلاغیه با توجه به تعطیلات تابستانی و در دسترس نبودن مسئولان هنوز مشخص نیست. 

این در حالی‌است که این بیانیه در تعطیلات دو هفته‌ای این دانشگاه اعلام شده که امکان پاسخ‌گویی مسئولان عملا فراهم نیست. تلفن‌ دبیرخانه کمیته شهریه واقع در دفتر برنامه و بودجه معاونت برنامه‌ریزی و اموراقتصادی که در این ابلاغیه به عنوان مرجع استعلام اعلام شده، جوابگو نبود. 

شهروندی در تماس با اتاق خبر مراتب نگرانی خود را از افزایش شهریه ابراز داشته و گفته است: «شهریه‌ی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی ما به ۳ میلیون تومان رسیده و اکنون با ابلاغیه جدید سه برابر و تنها شهریه متغیر به ۱۵ میلیون تومان خواهد رسید.»

شهریه ثابت شهروند دیگری که دانشجوی داروسازی ورودی سال ۹۰ است، از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در هر ترم به یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده و با احتساب این بخش‌نامه به حدود ۱۱ میلیون تومان خواهد رسید. 

در شبکه‌های اجتماعی هم دانشجویان این رشته‌ها از افزایش سه تا چهار برابری شهریه متغیر که به اندازه‌ی شهریه‌ی پردیس‌های خودگردان خواهد رسید ابراز نارضایتی کرده‌اند. شهریه‌ی دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی پردیس های خودگردان بین‌المللی بیش از ۲۰ میلیون تومان است. 

کاربران در صفحه‌ی اینستاگرام علی‌اکبر ولایتی، رییس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد، و زیر تصویر روز یکشنبه او در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، با هشتگ#نه_به_افزایش_نجومی_شهریه_پزشکی_آزاد اعتراض خود را از این تصمیم دانشگاه آزاد اعلام می‌کنند. 

این در حالی است که اعلام شده شهریه‌ی پایه برای دانشجویان ورودی پیش از مهر ۹۶ رشته‌های علوم پزشکی افزایش نخواهد یافت. 

همچنین، شهریه‌ی پایه دانشجویان رشته ‌های غیرپزشکی ورودی‌ سال ۱۳۹۵ و ماقبل آن، بدون افزایش در نظر گرفته ‌می‌شود. شهریه‌ی متغیر این دانشجویان با ۱۰ درصد افزایش شهریه سال ۹۵، احتساب خواهد شد. 

در این ابلاغیه اعلام شده به منظور جذب نخبگان و کمک به تحصیل دانش آموزان مناطق محروم، شهریه‌ی ثابت و متغیر رشته محل‌های گروه علوم پزشکی بدون آزمون مقاطع کاردانی و کارشناسی که در نقشه جامع علمی دارای اولیت و همچنین کمبود دانشجو دارند، تا ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. البته این کاهش شهریه ثابت و متغیر پس از اعمال افزایش ۱۰ درصدی به تمامی رشته‌ها اعمال خواهد شد. علاوه بر این تصویب دائمی این کاهش شهریه‌ها بر عهده‌ی کمیسیون دائمی هیات امنای هر استان خواهد بود. 

در همین زمینه، مجتبی علوی فاضل، سخنگوی دانشگاه آزاد از افزایش بودجه پژوهشی این دانشگاه از ۶۰۰ میلیارد تومان در سال به هزار میلیارد تومان خبر داد. این در حالی است که این ابلاغیه اعلام کرده شهریه ثابت و متغیر دکترای پژوهش محور و شهریه دکترای آموزشی و پژوهشی نسبت به سال تحصیلی قبل ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. 

تمامی دانشجویان جدید الورود دانشگاه آزاد هم از مهر ۱۳۹۶ در کلیه‌ی رشته-محل ها شاهد افزایش ۱۰ درصدی در شهریه پایه و متغیر خواهند بود. در ابلاغیه‌ فرهاد رهبر آمده چنانچه رشته-محل جدیدی تصویب شود میزان شهریه‌ آن متعاقبا و با بررسی دبیرخانه‌ی کمیته شهریه سازمان مرکزی دانشگاه اعلام خواهد شد.

بر طبق آمار مرکز پژوهش‌های مجلس، حدود سه میلیون نفر بی‌کار در ایران وجود دارد. بیش از ۵۲ هزار نفر از این آمار فارغ التحصیلان دوره فوق لیسانس و دکترای حرفه‌ای و حدود سه هزار نفر از آن‌ها مدرک دکترای تخصصی دارند. 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

یک فرمانده دیگر سپاه پاسداران در سوریه کشته شد
رسانه‌های ایرانی اعلام کرده‌اند عبدلله خسروی، فرمانده گردان «فاتحین»، در سوریه کشته شده است.
یک فرمانده دیگر سپاه پاسداران در سوریه کشته شد
نماینده جمهوری‌خواه کنگره خواستار فسخ قرارداد بویینگ با ایران شد
پیتر روسکام: ایران ایر از هواپیماهای مسافربری برای حمل سلاح و تجهیزات نظامی به سوریه استفاده می‌کند.
نماینده جمهوری‌خواه کنگره خواستار فسخ قرارداد بویینگ با ایران شد
مانور دریایی پنج روزه کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا
هدف از این مانور اعلام آمادگی علیه اقدامات تحریک آمیز کره شمالی و ارتقای اجرای عملیات مشترک است.
مانور دریایی پنج روزه کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا
ارتش عراق بدون مقاومت پیشمرگه‌های کرد وارد کرکوک شد
ارتش عراق بدون مقاومت پیشمرگه‌های کرد وارد کرکوک شد
ارتش عراق بدون مقاومت پیشمرگه‌های کرد وارد کرکوک شد
حمایت مالی روسیه از طالبان در افغانستان با قاچاق سوخت
طالبان: روسیه با قاچاق سوخت ماهیانه تا دو و نیم میلیون دلار به ما کمک مالی کرده.
حمایت مالی روسیه از طالبان در افغانستان با قاچاق سوخت

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE