خبر فوری
بین المللی

ایران به ۱۸۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر نیاز دارد

ایران به ۱۸۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر نیاز دارد
من و تو
یکشنبه 29 اسفند 1395

 

محققین دانشگاه صنعتی «لاپنرانتا» در فنلاند می‌گویند ایران می‌تواند با سرمایه‌گذاری ۱۸۷میلیارد دلاری تا سال ۲۰۳۰ به شبکهی برق صد در صد تجدیدپذیر دست‌ یابد.

طبق محاسبات محققان اقلیم ایران به نحوی است که در آن امکان تولید ۴۹ گیگاوات (GW) برق از انرژی خورشیدی، ۷۷گیگاوات برق از انرژی باد و ۲۱گیگاوات برق آبی فراهم است که در شبکه‌ی برق هیچ یک از انواع گازهای گلخانه‌ای تولید نمی‌شود و ایران می‌تواند از مزایای اقتصادی آن بهره‌مند گردد.

محققان در دانشگاه صنعتی لاپنرانتا در تحقیق خود نشان دادند که کشورهای اصلی‌ تولیدکننده‎ی نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا (منطقه مِنا) می‌توانند در کمتر از دو دهه منابع گسترده‎ی انرژی‌های تجدید پذیر خود را به فرصت‌های سرمایه‌گذاری سودآور تبدیل کنند.

براساس این مطالعه، شبکه‎ی برق بر مبنای انرژی‌های تجدیدپذیر (۱۰۰٪ آر.ای) به طور متوسط ۵۰ تا ۶۰ درصد ارزان‌تر از سایر گزینه‌های مبتنی بر انرژی‌های پاک (emission-free) هزینه دارد.

ایران در صنایع خود به شدت وابسته به گاز طبیعی است و در حالیکه یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده‎ی گاز است، از بزرگترین کشورهای مصرف کننده‎ی گاز طبیعی نیز هست و به خصوص در صنایع دولت که به آنها سوبیسد تعلق می‌گیرد استفاده از سوخت‌های فسیلی بسیار زیاد و البته ناکارآمد است.

تحقیقان نشان می‌دهد سرانه مصرف انرژی در ایران ۱۰برابر بیشتر از اروپاست.

کمبود آب و آلودگی هوا به اساسی‌ترین مشکلات این کشور ۸۰ میلیون نفری نبدیل شده است و نیاز به استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر را با توجه به ظرفیت بالای این کشور حتمی می‌کند.

آبان ماه سال ۱۳۹۵حمید چیت چیان، وزیر نیرو با کای موکانين، وزير توسعه و تجارت خارجی فنلاند برای توسعهی همکاری‌های دو کشور در زمینهی انرژی، تفاهمنامه امضاء کردند.

کای موکانین، وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند در این برای کمک به ایران به منظور افزایش سرمایه‌گذاری‌ها اعلام آمادگی کرده بود.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

روز جهانی مبارزه با کار کودکان
هفت میلیون کودک در ایران مشغول به کارند
روز جهانی مبارزه با کار کودکان
طرح استیضاح وزیر نفت کلید خورد
بیژن زنگنه رفتنی ست یا ماندنی؟
طرح استیضاح وزیر نفت کلید خورد
ماس: معجزه نمی توان کرد
دیدار هایکو ماس با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی اش
ماس: معجزه نمی توان کرد
اینستکس به کجا خواهد رسید؟
اظهارات رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال فعالیت های جمهوری اسلامی
اینستکس به کجا خواهد رسید؟
سالانه حدود ۳۰۰هزار تن کاغذ کجا می رود؟
از۱۵۷میلیون دلار ارز دولتی که برای واردات کاغذ پرداخت کردن تنها معادل۵۷ میلیون دلار آن وارد کشور شده
سالانه حدود ۳۰۰هزار تن کاغذ کجا می رود؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE